W poniedziałek Apple poinformował swoich użytkowników o zamiarach podniesienia cen produktów cyfrowych na  App Store. Dotyczy to również Polski.

Inflacja szaleje. Od paru lat każdy z nas zarejestrował zdecydowany wzrost kosztów życia. Niestety, jak dobrze wiadomo, inflacja dotyka wszystkich sektorów gospodarczych, w tym również segmentu technologicznego. Widać to, szczególnie kiedy porównamy sobie wcześniejsze i aktualne ceny elektroniki użytkowej oraz produktów cyfrowych. Najnowsze wydarzenia pokazują, że bynajmniej nie zanosi się na poprawę. W poniedziałek Apple ogłosił podwyżki cen aplikacji na App Store.

App Store 

Apple i podwyżki na App Store, czyli idealna recepta na bankructwo

Okazuje się, że tym razem podwyżki cen aplikacji na App Store obejmą kilka krajów. Zmiany będą dotyczyły Chile, Egiptu, Japonii, Malezji, Pakistanu,  Korei Południowej, Szwecji, Wietnamu oraz całej strefy euro, no i oczywiście Polski, która aktualnie zajmuje 12 miejsce wśród krajów europejskich z najwyższym poziomem inflacji. Z tabeli umieszczonej na stronie Apple Developer wynika, że ceny aplikacji w Polsce wzrosną aż o 1/5.  Także, drodzy czytelnicy, lepiej trzymajcie się za swoje portfele. To nie koniec dołujących informacji, ponieważ zmiana cen na App Store wejdzie w życie już 5 października bieżącego roku. Oczywiście nie zabrakło też w tej sytuacji słodko-gorzkiego komentarza ze strony firmy. W oświadczeniu znajduje się notka, która dopuszcza zachowanie cen dla aktualnych subskrybentów aplikacji. Problem polega jednak na tym, że to, czy cena zostanie zachowana, zależy od developera konkretnego oprogramowania. Toteż raczej nie spodziewałabym się tutaj jakichś cudów na kiju, a raczej przygotowałabym się na istne bankructwo.

App Store

Najciekawsze jednak w tej całej sytuacji jest to, że App Store mógł podjąć decyzje o podwyżce cen zdecydowanie wcześniej. Przecież inflacja oraz dynamiczny wzrost podatków atakują nas już od bardzo dawna. Dlaczego więc akurat teraz Apple poinformował nas o wzroście cen na App Store? Prawdopodobnie chodziło tutaj, aby użytkownicy, nie obrazili się na firmę przed premierą nowego sprzętu. To dość popularna taktyka marketingowa, która pozwala zabezpieczyć markę przed niepożądaną stratą klienta, dlatego też  informacja o podwyżce cen aplikacji wypłynęła dopiero teraz.

TikTok promuje fałszywe informacje o wojnie w Ukrainie i szczepionach. Wierzymy mu bardziej niż Google