Program Self Service Repair umożliwiający naprawy iPhone’ów i MacBooków w domowym zaciszu lub nieautoryzowanych punktach serwisowych wkracza do Polski. Apple zrobiło to, czego nie spodziewaliśmy się w Kraju nad Wisłą.

Wiele mówi się o tak zwanym prawie do naprawy, ale do niedawna wynikało z tego niewiele. Producenci, szczególnie Apple, najzwyczajniej w świecie utrudniało wymianę komponentów smartfonów czy komputerów w nieautoryzowanych punktach. Nie inaczej było z naprawami realizowanymi przez użytkowników własnoręcznie. Kilka miesięcy temu nastąpił punkt zwrotny, którym okazał się start programu Self Service Repair. W założeniach Apple chciało w ten sposób zapewnić użytkownikom dostęp do narzędzi serwisowych oraz oryginalnych komponentów, takich jak bateria, aparat, głośnik czy wyświetlacz. Usługa początkowo była dostępna w USA, ale teraz wkracza do Polski.

Self Service Repair

Self Service Repair w Polsce. Napraw iPhone’a i MacBooka w domu przy użyciu oryginalnych części od Apple

Za realizację usługi Self Service Repair odpowiada spółka SPOT (Service Parts Or Tools, Gmbh, które to Apple zleciło utworzenie sklepu Samoobsługowej Naprawy. W ramach Self Service Repair otrzymamy dostęp do narzędzi Apple, podręczników naprawy, a także oryginalnych części do smartfonów i komputerów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie.

Proces zamawiania jest niezwykle prosty. Udajemy się na stronę Sklepu Samoobsługowej Naprawy i wybieramy kolejno: produkt, model, typ napraw. Tyle! Poniżej kilka przykładowych rozwiązań:

  • Zespół baterii do iPhone’a 13 – 338,36 zł
  • Zespół wyświetlacza do iPhone’a 12 – 1661,67 zł
  • Wyświetlacz i czujnik kąta pokrywy do MacBooka Pro 16 2021 – 3899,75 zł
  • Płytka Touch ID do MacBooka Pro 16 2021 – 446,85 zł

Weźmy jednak pod uwagę, że to standardowa cena, a jeśli prześlemy wymienioną część, otrzymamy zniżkę. Np. w przypadku Touch ID jej wysokość to 135,41 zł, co oznacza, że za wymianę zapłacimy tak naprawdę 311,44 zł. Niezależnie od tego, czy cała procedura jest opłacalna, trzeba pochwalić Apple za sam fakt udostępnienia Self Service Repair w Polsce. To kolejny krok w stronę otwartości.

iPhone 15 Ultra: TOP 5 powodów, dla których warto wstrzymać się z zakupem smartfona Apple przyszłego roku