Modele montowane w Indiach obejmują od iPhone’a 12 do najnowszego iPhone’a 15, z wyłączeniem modeli premium Pro i Pro Max.

Być może znaczne zwiększenie produkcji iPhone’ów w Indiach wiąże się nie tylko z chęcią dywersyfikacji i uniezależnienia od Chin, ale również z zakazem importu sprzętu elektronicznego wyprodukowanego poza terenem Indii, o którym pisaliśmy w zeszłym roku.

//dzisiaj na dailyweb

Ostatnio na linii Indie – Apple, mógł pojawić się mały zgrzyt, bowiem indyjska Dyrekcja ds. Egzekwowania Prawa zgłosiła się do Apple z prośbą o odblokowanie telefonu głównego rywala premiera Narendry Modiego w nadchodzących wyborach powszechnych, którego oskarżono o korupcję, jednak spotkało się z odmową.

14% iPhone’ów powstaje w Indiach

iPhone 15 Pro recenzja

Apple tworzy centra produkcyjne iPhone’ów w Indiach od czasu, gdy premier Narendra Modi zaczął promować swoją inicjatywę „Made in India”, która wymaga, aby 30% produktów sprzedawanych przez zagraniczne firmy było wytwarzanych lub produkowanych w kraju. Indyjski rząd twierdzi, że wzrost produkcji stworzył 150 000 bezpośrednich miejsc pracy u dostawców Apple.

Apple produkuje obecnie aż 14% swoich iPhone’ów w Indiach, czyli około 1 na 7 flagowych urządzeń firmy. Oznacza to podwojenie produkcji w tym kraju, w porównaniu z ostatnim rokiem podatkowym. Modele montowane w Indiach obejmują od iPhone’a 12 do najnowszego iPhone’a 15. Modele Pro i Pro Max wciąż jednak są produkowane poza tym krajem i muszą być importowane do Indii.

Apple Watch Series 10 może zyskać lepszą baterię dzięki ulepszeniu wyświetlacza

Dywersyfikacja produkcji Apple i ograniczenie zamówień z Chin wskazuje na rosnącą świadomość firmy w zakresie rosnących napięć geopolitycznych i potrzeby odporności łańcucha dostaw w obliczu potencjalnych zakłóceń. Jak spekuluje Macrumors, zwrot w kierunku Indii prawdopodobnie uwzględnia również szybko rozwijający się rynek smartfonów – w zeszłym roku Apple otworzyło tam również swoje pierwsze dwa sklepy, w Bombaju i stolicy New Delhi.