Android 12 dostępny dla nieco większej liczby użytkowników. Samsung, Asus, Realme i Oppo udostępniają go na kolejne urządzenia.

Niestety, aktualizacje telefonów z Androidem zajmują nieco dłużej ze względu na to, że jest to otwarty system. Chociaż w ostatnich latach Google wychodzi z inicjatywami, które mają to usprawnić. W tym roku producenci mnie zaskakują tym, jak stosunkowo szybko Android 12 jest udostępniany użytkownikom.

Chociaż potrafi mieć to swoje wady, jak przykładowo Samsung z ciągłym wznawianiem aktualizacji pokazuje, że czasami może lepiej poczekać nieco dłużej. Obecnie nowy system od Google’a jest udostępniany na telefony Asusa, Oppo, Samsungi i Realme.

R E K L A M A

Android 12 na kolejnych modelach

Asus

Asus zapowiedział udostępnienie aktualizacji kilka miesięcy temu. W grudniu taki update miały dostać modele Zenfone 8 i 8 Flip. Asus wspomina, że oprócz nowości wynikających z Androida 12, firma dorzuciła swoje zarządzanie baterią oraz wydajnością.

Sam update jest dość spory, na zwykłej ósemce będzie to nieco ponad 3GB (3.04GB) a Flip niewiele mniej niż 3GB (2.89GB). Zostały odświeżone aplikacje producenta, a jedna z nich przydatna w sytuacji zagrożenia została podmieniona na odpowiednik od Google. Co ciekawe, jeśli użytkownikowi nie odpowiada nowy system, może bez problemu wrócić na poprzednią wersję.

Samsung

Koreański producent ostatnio miał nieco problemów ze swoją aktualizacją na Z Flipie 3 oraz Z Foldzie 3. Rollout na te urządzenia został wznowiony po raz kolejny.

Obecnie zaczyna się aktualizacja flagowców z serii S20. Póki co mają go wyłącznie użytkownicy regionu AUT, czyli Szwajcarii.

Android 12 One UI 4.0
One UI 4.0 (Źródło: Samsung)

Wnosi oprócz nowszego Androida wraz z One UI 4.0 także poprawki bezpieczeństwa z grudnia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Note’ów 20. Update dostaje obecnie Z Fold 2, jego beta była ograniczona do Korei Południowej, a pierwsza stabilna aktualizacja jest dostępna w Europie.

Ale to nie koniec, bo obecnie otrzymuję ją także Galaxy S10 w Niemczech i Szwajcarii. Oraz Galaxy S20 FE 5G obecnie tylko w Szwajcarii także dostaje One UI 4.0. W kolejnych tygodniach będą otrzymywać ją stopniowo kolejne kraje.

Realme

Jakiś czas temu w Chinach Realme zaczął rozsyłanie aktualizacji na model GT. Wczoraj, jak zauważyło XDA Developers zaczynają dostawać go użytkownicy z Indii. Oprócz nowszej wersji Androida 12 zawiera on także nowy wygląd Realme UI 3.0, który usprawnia działanie trybu ciemnego z wyborem pomiędzy trzema stopniami nasilenia.

Jest także ulepszona obsługa korzystania z aplikacji w pływającym oknie. Oraz obsługa motywów na podstawie kolorów pobieranych z tapet.

Aktualizacja będzie stopniowo dostępna w kolejnych regionach, a tymczasem pozostaje czekanie na aktualizację kolejnych modeli.

Oppo

coloros 12 ui global design no dark mode
Color OS 12 (źródło: NextPit)

Oppo rozpoczęło rozsyłanie Androida 12 na wybrane modele w niektórych krajach. ColorOS 12 zaczyna się pojawiać na czterech modelach w tych krajach:

  • OPPO Reno 5 5G – Indonezja
  • OPPO Reno 5 Pro 5G – Saudi Arabia, Zjednocznone Emiraty Arabskie
  • OPPO Reno 6 5G –  Indonezja, Indie, Wietnam
  • OPPO Reno 6 Pro 5G – Indonezja, Indie, Arabia Saudyjska, Pakistan

Użytkownikom w innych krajach pozostaje czekać na update, który powinien nadejść w następnych tygodniach.