Najpewniej każdy… Webmaster, doskonale zna Alexa.com, a przede wszystkim zna różnice między serwisem Alexa.com a asystentem głosowym Alexa. Obie te usługi/produkty pochodzą od jednego właściciela – Amazon, który właśnie postanowił zamknąć ranking stron Alexa.com.

Celowo napisałem o webmasterze, bo to właśnie za czasów „webmasterów” serwis ten najpewniej osiągnął szczyt swojej popularności. Jeśli moja pamięć mnie nie myli, to był też czas popularnego PageRank, który był równie istotny dla tamtych czasów.

R E K L A M A

Jakie są powody zamknięcia Alexa.com?

Te fatalne wieści zostały ogłoszone przez Amazon, który sprawił Alexa.com dość niefortunny prezent na 25 lecie istnienia tego serwisu. Nie da się jednak ukryć, że czas rankingów stron internetowych w sieci odszedł już w zapomnienie, a sam Amazon nie podaje powodów zamknięcia serwisu. Świetność tego serwisu już za nami, a snując tylko domysły, Amazon być może nie chciał powodować zamieszania z tożsamym asystentem głosowym, o tej samej nazwie.

Alexa.com pojawiła się w sieci ćwierć wieku temu (1996 r.), by raptem 3 lata później została wykupiona za monstrualne pieniądze wykupiona przez markę Amazon. Kwota transakcji opiewała na 250 mln USD. W okresie świetności usługi korzystało z niej 400 mln użytkowników i sam z łezką w oku wspominam jak w końcówce lat 90. moje pierwsze serwisy wspinały się w rankingu. Alexa.com skanowała ponad 30 mln stron w całej sieci, a z doświadczenia wiem, że ich roboty były na tyle skuteczne, że ciężko było znaleźć stronę, która w ich rankingu nie była ujęta.

Alexa.com

Nieco starsi użytkownicy sieci, pamiętają zapewne dodatkowy tooolbar, który instalowany w przeglądarce, pokazywał ranking strony, na której aktualnie się znajdowaliśmy. Co ciekawe, toolbar jest dalej dostępny do instalacji jaki dodatek do przeglądarki. Oczywiście obowiązkowo (jak i tonę innych) instalowało się go w IE.

Kiedy Alexa.com zostanie zamknięta?

Jak wspomniałem, oficjalne powody zamknięcia nie zostały podane, a sam Amazon podał datę wygaszenia usługi, przewidzianą na 1 maja 2022 roku. Do tego czasu możliwe będą do pobrania wszystkie dane, które zostały zebrane dla użytkowników posiadających konta. Wygląda na to, że pewien etap w historii WWW się kończy.


Posłuchaj nas!