Już prawie 16 lat upłynęło od chwili, gdy Steve Jobs pokazał nam, że sprzęt komputerowy nie musi wyglądać jak betonowy bloczek, a napęd CD/DVD nie jest nikomu potrzebny. Wszystko to dzięki Apple MacBook Air.

W przyszłym tygodniu, dokładnie 29 stycznia, minie 16 lat od momentu, kiedy to Apple wywróciło do góry nogami rynek komputerów osobistych. Apple MacBook Air był w tamtym momencie najbardziej poręcznym laptopem na rynku.

//dzisiaj na dailyweb
  • OnePlus Nord 4 premiera nowego smartfonu ze średniej półki cenowej
  • Canon zapowiada coś wielkiego!
  • YouTube nuć, gwiżdż, a nawet gadaj
  • Leica SL3 i zaskakujący błąd
  • GTA wywołuje szaleństwo w sieci

Można nie lubić Apple, ale nie można ignorować faktu, że pokazane wtedy urządzenie miało wpływ na całą branżę. Co ważne, korzyści z tego wydarzenia czerpiemy do dzisiaj wszyscy.

MacBook Air ma już 16 lat!

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

29 stycznia 2008 roku, podczas corocznej imprezy i targów komputerowych Macworld Conference & Expo 2008, przedstawiono kilka nowych produktów. Steve Jobs na scenie centrum kongresowego Mascone (San Francisco) przedstawił kilka podsumowań, które odnosiły się do premier pierwszego iPhone’a czy nowej formy komputerów iMac (której było bardzo blisko do tych, jakie obecnie są na rynku). Zaprezentowano też cztery nowe produkty — Time Capsule (czyli urządzenie do obsługi backupów), znaczą aktualizację dla iPodów oraz iPhone’a, nowe SDK dla urządzeń mobilnych oraz gwiazdę programu: nowy komputer MacBook Air.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Na początku 2008 roku – oprócz 20-calowego iMaca i Maca Pro – oferowano dwa komputery przenośne: MacBooka oraz MacBooka Pro. Steve Jobs przedstawił nowość, która rozszerzała ofertę o kolejny przenośny komputer.Apple MacBook Air

Prezentację nowego sprzętu rozpoczęły porównania. Pokazano jeden z najciekawszych i najbardziej pożądanych laptopów w tamtym czasie, Sony Vaio TZ. Seria ta była uznawana za ultraprzenośną. Dzisiaj może to szokować, bo Sony z 11-calowym ekranem miał rozmiar tylko trochę mniejszy od aktualnego 13,6-calowego Macbooka Air. Jeszcze większe wrażenie robiło to, że w kilku recenzjach można było przeczytać o jego „anorektycznej linii”, która przy baterii miała 30 mm grubości, a w najcieńszym miejscu 25 mm!

Obrazek 13

Zademonstrowany Apple MacBook Air w najgrubszym miejscu miał 1,93 cm, w najwęższym zaledwie 0,4 cm. Oznaczało to, że komputer Apple był w najgrubszym miejscu i tak węższy od najcieńszego miejsca u Sony, które uważano za wyjątkowo smukłe.

Apple MacBook Air
Na zielono zaznaczono profil Apple MacBook Air

Pamiętam premierę Apple MabBook Air. Byłem wtedy zagorzałym zwolennikiem komputerów IBM (a raczej już Lenovo). Naprawdę zazdrościłem użytkownikom komputerów firmy Apple. Moment, w którym Steve Jobs wyciągów laptopa z manilowej koperty na dokumenty, zapamiętałem na zawsze. To naprawdę robiło wrażenie!

Apple MacBook Air
Apple MacBook Air mieścił się w manilowej kopercie, która była w każdym biurze. To robiło ogromne wrażenie.

Tak smukłą linię udało się osiągnąć dzięki wielu zabiegom. Sporo osiągnięto dzięki zmniejszeniu płyty głównej, która była długości niewiele większej od szkolnego ołówka. Zastosowano tu też kompaktowy układ chłodzenia oraz zmniejszony o 40% procesor Intel Core 2 Duo (taktowany zegarem 1,6 GHz lub 1,8 GHz z 4 MB pamięci podręcznej L2.). Co ciekawe, procesor ten był już wcześniej oferowany, ale na prośbę Apple Intel dokonał cudu i znacznie go zmniejszył. Wykorzystano też mniejsze, bo 1.8-calowe dyski – w tym całkiem nowe wtedy SSD .

Czy Macbook Air 15″ to nietrafiony pomysł Apple? Wszystko na to wskazuje

Sprzęt mimo swoich małych rozmiarów nadal bardzo dużo oferował. Wystarczy tu wspomnieć o nowoczesnej matrycy z podświetlaniem LED, gładzikowi z obsługą gestów multi touch, WiFi z n-ką, pełnowymiarowej klawiaturze, zintegrowanej kamerze czy nawet podświetlanej klawiaturze (w tamtych czasach było to coś niesamowitego).

Apple MacBook Air
Udało się zastąpić napęd usługami

Zabrakło za to napędu CD/DVD. Zaważyły na tym dwie kwestie. Po pierwsze, taki napęd fizycznie nie mieścił się w nowym laptopie. Po drugie, nie pokrywał się z wizją firmy, która stawiała coraz bardziej na Internet i bezprzewodowy styl życia. Prezentacja pokazywała cztery główne obszary korzystania z CD/DVD — oglądanie filmów, instalacja aplikacji, backupów i nagrywanie muzyki. Każdy z tych elementów zastąpiono jakimś rozwiązaniem.

Apple MacBook Air wywołał wiele kontrowersji. Brak napędu, bardzo drogie dyski SSD (chociaż można było wybrać też tradycyjne) oraz cena, która była nieporównywalnie większa od komputerów w podobnej konfiguracji. Nie można było jednak powiedzieć, że sprzęt nie był przemyślany. Robił też ogromne wrażenie, bo był pokazem możliwości Apple.

Obraz smukłego laptopa z pominięciem zbędnych portów i napędu CD/DVD to coś, co stało się najbardziej pożądanym sprzętem w swojej kategorii. Nic więc dziwnego, że inni producenci również próbowali swoich sił na tym polu. Doprowadziło to do porzucenia napędów optycznych, minimalizacji formy, zmniejszenia liczby portów i większej uwagi przy projektowaniu sprzętu.

Apple MacBook Air był pierwszym ultrabookiem. Był komputerem, który podniósł poprzeczkę, przesunął granicę i uwolnił nas od wielu naprawdę złych pomysłów producentów. Więcej informacji o pierwszym Apple MacBook Air znajdziecie w informacji prasowej z 2008 roku.