Od kilku dni męczę Łukasza różnymi poradami dotyczącymi Obsidiana.

Jakoś tak wyszło, że obaj używamy tego programu. Ja trochę dłużej, ze specyficznym dla siebie pomysłem na wykorzystanie możliwości Obsidiana. Po raz pierwszy pisałem o nim we wrześniu 2020 roku. Jakoś mnie naszło, żeby zacząć porządkować swoje notatki, które wcześniej trzymałem w Notion. Ale mam taki zwyczaj, że lubię trzymać rzeczy lokalnie albo na własnym serwerze. Uważam, że mam wystarczająco dużo usług, nad którymi nie mam żadnej kontroli. To teraz przynajmniej sobie poukładałem notatki. Minęło trochę czasu.i postanowiłem podzielić się tym, jak korzystam z Obsidiana.

Wtyczki w krypcie – Obsidian

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia. Obsidian jest dla mnie zarówno narzędziem wspomagającym moją pracę producenta w gamedevie, jak i pełni rolę agregatora wiedzy. Z różnych źródeł. Od artykułów, przez kursy, po różnego rodzaju materiały wideo na YouTube. Po prostu zauważyłem, że niektóre rzeczy się przeplatają, dlatego nie tworzyłem dwóch odmiennych krypt (tak nazywa się przestrzeń, w której Obsidian pozwala organizować notatki). Do celów prywatnych mam coś w rodzaju dziennika, który stanowi dla mnie realizację higieny umysłu. Wrzucam tam różne rzeczy, że utrzymać względny porządek w głowie. Dla mnie jest to najciekawszy element mojej krypty, ponieważ mogę obserwować, jak niektóre moje pomysły ewoluują. A jak wykorzystuję Obsidiana w celach zawodowych? Tutaj na scenę wchodzą różnego rodzaju wtyczki.

Te tworzone przez społeczność, dają mnóstwo możliwości w personalizowaniu Obsidiana. Jednak zanim zacznie się je instalować, trzeba się zastanowić, jak będzie się korzystać z tego programu. Nie widzę większego sensu, aby z tego programu robić kombajn do wszystkiego. Można, ale po co?

Dużo zależy od tego, co chce się robić. W moim przypadku jest to pisanie oraz zarządzanie projektami. Patrząc z tej perspektywy, zacząłem szukać wtyczek, które pomogą mi w układaniu notatek. Zacząłem od Kanbana, w którym układam sobie rzeczy do zrobienia. Tutaj zdecydowałem się na wprowadzenie podziału na tablicę z prywatnymi rzeczami i tymi zawodowymi. Wcześniej służył mi do tego Notion, ale wolę trzymać dane u siebie. Poza tym w Obsidianie mogę do każdej karteczki przypisać notatkę lub stworzyć nową. To pozwala mi na trzymanie informacji w jednym miejscu. Przykład? W najbliższym czasie czeka mnie remont łazienki, więc stworzyłem sobie tabelkę z kosztorysem. Później opracowałem listę zadań, które powiązałem z główną notatką i teraz mogę spokojnie śledzić, co jeszcze muszę załatwić, zanim ekipa przystąpi do rozwałki.

Jak widać do jednej kwestii mam kilka notatek, więc jak sobie radzę z ich porządkowaniem? Jestem miłośnikiem tworzenia powiązań między dokumentami oraz z wielkim zapałem je taguję. Jest to dla mnie forma łączenia notatek w większe grupy.

Tutaj z pomocą przychodzi mi wtyczka TagWrangler. Dzięki niej mam ładne menu kontekstowe pozwalające na budowanie zapytań na podstawie listy tagów. Okazało się to dla mnie przydatne w wielu przypadkach. Szczególnie gdy szukałem notatek stanowiących fundamenty dla tekstów na DailyWeb. Dużo piszę o gamdevie, ale w różnych kontekstach. Czasem jest to recenzja gry, a innym razem felieton na temat jakiegoś zjawiska. Wtedy przydają się dobrze opisane notatki, które mogę przejrzeć na podstawie wcześniej przygotowanych tagów. W ich przypadku stosuję dwie praktyki. Korzystam z YAMLa, którego interpretuje Obsidian lub po prostu oznaczam konkretne frazy w tekście. Nie mam ulubionego rozwiązania, ale na pewno doceniam to, że YAML umieszcza wszystkie tagi na samym początku notatki.

To nie wszystko! Na koniec zostawiłem dwie wtyczki szczególne przydatne dla miłośników tabelek. Nie ukrywam, że format markdown nie jest specjalnie przyjazny, jeśli chodzi o takie grupowanie informacji. Na szczęście społeczność znalazła rozwiązanie tego problemu!

Jeśli wasza codzienność opiera się na spoglądaniu w tabelki, to jestem przekonany, że docenicie Advanced Tables! Ta wtyczka pozwala na łatwe sortowanie danych, dodawanie formuł oraz umożliwia eksport do formatu CSV. Bez tego nie wyobrażam sobie pakowania danych do tabelek, dlatego gorąco polecam wszystkim, dla których taki układ jest szczególnie drogi. A teraz czas na płynne przejście do Dataview. Jest to wtyczka, która również pozwala na tworzenie tabelek, ale wykorzystuje do tego wcześniej stworzone notatki. Szczególnie przydatny jest tutaj wcześniej wspomniany YAML. Mnie Dataview pomaga w porządkowaniu problemów oraz kwestii związanych produkcją gier, nad którymi pracuję. Mam folder ze notatkami, w których znajdują się nie tylko opisy przeszkód, ale także podjęte decyzje. Dataview pozwala na budowanie zapytam w języku podonym do SQLa, a więc mogę układać dane w taki sposób, aby widzieć, to co jest dla mnie najważniejsze. To jest wtyczka, przy której trzeba trochę posiedzieć, ale gwarantuję, że warto!

Tak obecnie wygląda moje korzystanie z Obsidiana. Uważam, że jest to narzędzie, w którym każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Ważne jest po prostu to, aby zdecydować się na jakiś kierunek, a nie ugrzęznąć w bagnie testowania wtyczek.