Marki Withings nie da się nie lubić. Jestem wielkim fanem ich produktów i aplikacji, a w ręce właśnie wpadło mi ich najnowsze dziecię: Withings Body Smart. Waga, która i pogodę pokaże i jakość powietrza wyświetli. Zapraszam do recenzji.

Marka Withings moim zupełnie skromnym zdaniem, doskonale łączy technologię ze światem danych medycznych. Mają doskonałą aplikację, która stanowi doskonałe źródło informacji o naszym stanie zdrowia. Jeśli dorzucicie do tego kilka ich urządzeń, będą one bardzo skrupulatnie wprowadzały i śledziły informacje o Wasze kondycji. Już za sprawą zegarka Smart Horizon i jeden z wag, dostaniecie całą masę informacji o stanie zdrowia i aktywności.

1G7A9214 scaled

A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo mamy ciśnieniomierze, są maty śledzące jakość snu, czy też genialne termometry, z których sam korzystam (chociaż liczę szczerze, że nie będę musiał, bo to zwiastuje zawsze kłopoty, nie ze sprzętem, ale zdrowotne). Teraz na testy trafiła do mnie Waga Withings Body Smart, która stanowi najdoskonalszą półkę cenową, za dalej ogromne możliwości. Zacznijmy jednak od początku.

1G7A9212 scaled

Withings Body Smart – co w pudełku?

Umówmy się, że jeśli jesteś gadżeciarzem (a pewnie nawet nie musisz być), to słynne odpakowywanie ma zawsze ogromne znaczenie i daje drobną satysfakcję. Co innego odpakowywanie chińskich urządzeń, z brudnej czarnej folii, a co innego odpakowanie, chociażby sprzętów Withings. Doskonała jakość pudełka, świetnie rozplanowane i ułożone elementy zawartości, czy chociażby jeden drobiazg, który spowodował drobny uśmiech, kiedy przygotowany miałem nóż do przecięcia taśm, trzymających pudełko w zamknięciu: niewielkie uszka, za pomocą których można zdjąć naklejkę z opakowania.

1G7A9221 scaled

W opakowaniu instrukcje, waga i nakładki na stopki wagi, gdyby się okazało, że chcecie jej używać na dywanie. Sprytnie Withings.

1G7A9216 scaled

Konstrukcja Body Smart

Waga jest wykonana z tafli szkła z charakterystycznymi krzyżowymi przetoczeniami, ukrytymi pod taflą. W górnej części mamy bardzo sprawny i wyraźny kolorowy ekran, który będzie się z nami komunikował, nie tylko wyświetlając Waszą wagę, bo to byłoby zbyt proste. Spód urządzenia jest pokryty plastikiem, a stopki wagi mają gumowe pokrycie, tak by waga Body Smart nie przemieszczał się samoistnie na podłodze. Całość bardzo elegancka i zgrabna, ale musicie się przygotować na sporą dawkę palcowania. Szkło nie wybacza. Przy wadze nie ma to pewnie wielkiego znaczenia, ale puryści będą używać szmatki po każdym ważeniu.

1G7A9217 scaled

Withings zaskakuje kolejnym drobiazgiem, jako że waga zasilana jest bateriami 4x AAA, to są one w zestawie, nawet włożone do wagi, wystarczy wyjąć kawałek blokującego je plastiku i waga staje się gotowa do użycia.

Konfiguracja i pierwsze użycie

Po włączeniu urządzenia (wystarczy na nie stanąć), pojawia się informacja o tym, by włączyć aplikację. Po jej uruchomieniu, przeprowadzeniu zostaniemy przez konfigurator, który połączy się z Body Smart, zapyta o dostęp do sieci WiFi i sprawdzi aktualizacje i je przeprowadzi (aktualizacja wagi, to znak czasów!). Cały proces zajmuje kilka minut, biorąc pod uwagę, że macie już aplikacje Withings, bo będzie ona niezbędna. I ot voila. Wasza waga jest gotowa do użytku.

1G7A9218 scaled

Zważy, sprawdzi tętno, zaserwuje pogodę i informację o jakości powietrza

Czas na najciekawszą część recenzji, a mianowicie o funkcje Withings Body Smart, a jest o czym opowiadać. Przede wszystkim urządzenie sprawdzi waszą wagę i wyśle informacje do aplikacji, gdzie zostanie ona zagregowana i ujęta na wykresach, a na jej podstawie wyznaczane będą trendy. To, co bardzo mi się podoba, to obsługa profilów.

body smart black lb

Mam w swojej aplikacji skonfigurowanych wszystkich moich domowników, głównie z myślą o korzystaniu z termometru Withings, by przy mierzeniu od razu zapisywać wartość przy konkretnym dziecku. Body Smart po sprawdzeniu Waszej wagi zapyta, komu przypisać aktualny pomiar. To nie zaskoczenie, ale sposób, w jaki dajecie jej znać, jest bardzo pomysłowy, bo zmieniacie profile, dociskając lewą lub prawą nogą wagę, a jeśli chcecie zatwierdzić wybór, musicie stać nieruchomo przez kilka sekund. Pomysłowe, prawda?

1G7A9231 scaled

To nie koniec rewelacji, bo waga sprawdzi Wasze tętno, zawartość mięśni, tłuszczu i parametru o nazwie Visceral fat index, co w polskim tłumaczeniu oznacza wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej:

Trzewna tkanka tłuszczowa to tłuszcz zgromadzony wewnątrz jamy brzusznej, wokół najważniejszych organów wewnętrznych. Z wiekiem następuje przesunięcie tkanki tłuszczowej w okolice brzucha przy stałej masie ciała. Wynik powyżej 10 pokazuje, że należy zmienić styl życia poprzez modyfikację diety i ćwiczenia: trening funkcjonalny, trening obwodowy i aerobowy. /źródło

Prócz tego, Body Smart wyświetli po wykonanym pomiarze informacje o pogodzie i stanie powietrza, w miejscu, które ustawimy w aplikacji. To niegłupie, ja bardzo często podczas swoich przygotowań sportowych, zawsze ważyłem się na czczo, rano, tuż po przebudzeniu, a więc informacja o pogodzie na cały dzień zawsze była dla mnie dość użyteczna.

1G7A9219 scaled

Aplikacja

W aplikacji znajdziemy wszystkie informacje o wadze w sposób, jaki chcemy, czy jednostkowo, wszystkie pomiary w postacie listy, czy chcemy śledzić trendy lub historie pomiarów w postaci wykresu. Prawdziwym smaczkiem są dodatkowe opcje takie jak Athlete Mode, po włączeniu której pomiary będą jeszcze bardziej drobiazgowe, warunkiem jest min. 8h treningów w ciągu tygodnia.

Mamy też opcje Eyes-Closed Mode, która ukrywa pomiary na wyświetlaczu wagi, dla osób, które chcą śledzić trendy, ale informacja o wadze bezpośrednio jest dla nich demotywująca lub chcą skupić się tylko na progresie. Jest też opcja Weight Only, która wyłącza wszystkie pozostałe opcje, pozostawiając tylko ważenie. Z poziomu aplikacji także możecie ustawić sobie to, co ma się wyświetlać na ekranie Body Smart.

Podsumowując

Withings Body Smart to kawał świetnego sprzętu dla osób, które wymagają od wagi nieco więcej niż pokazania wagi. Możliwości śledzenia trendów, dodatkowych parametrów zdrowotnych, które są wyświetlane przy okazji ważenia, to doskonały sposób, by śledzić swój stan zdrowia. Jeśli do tego dorzucimy kilka innych urządzeń, to otrzymujemy kompletne, złote źródło informacji o swoim zdrowiu. I co najważniejsze, Withings Body Smart kosztuje 450 PLN, to dużo jeśli chodzi o wagę, ale to niewiele jak na wielofunkcyjne urządzenie, które zadba o monitorowanie naszego zdrowia.