Stało się! Dziś, 24 października 2022 roku przedstawiciel Parlamentu Europejskiego wydał oficjalnie oświadczenie odnośnie jednolitych portów USB.

Od 2024 roku jedynym używanym portem ładowania będzie USB-C. Nie jest to oczywiście żadne zaskoczenie, bowiem o tym fakcie wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, ale oficjalnie dyrektywa dziś weszła w życie. Oznacza ona, że za dwa lata wszystkie urządzenia przenośne mają posiadać jednolite złącze. Będzie to dotyczyć takich urządzeń jak telefony komórkowe, tablety i e-czytniki, aparaty cyfrowe, mobilne konsole do gier wideo, słuchawki, wkładki douszne i przenośne głośniki, myszy, klawiatury bezprzewodowe, czy przenośne systemy nawigacyjne. Obowiązuje to również laptopy, ale ich producenci będą mieli trochę więcej czasu na wdrożenie zmian, bo 40 miesięcy od wprowadzenia dyrektywy.

R E K L A M A

USB-C

USB-C jedynym portem ładowania od 2024 roku

Jozef Síkela, Minister Przemysłu i Handlu wydał oficjalnie oświadczenie:

Wszyscy mamy w domu co najmniej trzy ładowarki do telefonów komórkowych. Szukanie odpowiedniej ładowarki, zarówno w domu, jak i w pracy, może być dość irytujące. Co więcej, te ładowarki co roku wytwarzają 11.000 ton e-odpadów. Posiadanie ładowarki, która pasuje do wielu urządzeń, pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas, a także pomoże nam zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych.

Te działania mają na celu dbanie o ekologię i zmniejszenie elektrośmieci. Docelowo – przy zakupie nowego urządzenia klient będzie mógł wybrać, czy zakupi urządzenie z ładowarką, czy bez. W sytuacji, kiedy będzie takową posiadał w domu, nie będzie potrzebował kolejnej, a dzięki ujednoliceniu standardu będzie pewny, że będzie na pewno pasować do nowego smartfona.

USB-C

Czy USB-C zakończy panowanie standardu Lightning w urządzeniach Apple’a?

Oczywiście największy problem będzie miało Apple, które jest inny, niż wszyscy i posiada autorskie złącza. Lighting będzie musiał pójść w odstawkę i pozostaje zmiana na USB-C lub szybkie i hurtowe wprowadzenie ładowania wszystkich urządzeń poprzez indukcję.

Jedno jest pewne – dyrektywa została wydana i podpisana zostanie ujęta w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zacznie obowiązywać po 20 dniach od daty publikacji i właśnie od tej daty producenci będą mieli 24 miesiące (wyjątkiem są laptopy, tutaj mówimy o 40 miesiącach) na wprowadzenie zmian w swoich urządzeniach.

To już pewne – USB-C standardem we wszystkich smartfonach od 2024 roku