Słuchawki gamingowe Audio-technica GL3 to zdecydowanie model dedykowany dla osób stawiających na wygodę użytkowania.

Audio-technica GL3 to nowość w portfolio tego producenta i jest to na ten moment najtańszy model, który obniżył próg wejścia do świata słuchawek gamingowych wysokiej klasy do poziomu niecałych 600zł. Czym się zatem one charakteryzują i czym wyróżniają na tle konkurencji? Sprawdzamy w boju.

Audio-technica GL3 – Specyfikacja

autio technica gl3 2

Nowy model GL3 dedykowany jest graczom niezależnie od tego, na czym w tym momencie grają. Zestaw bowiem jaki otrzymujemy wraz ze słuchawkami, zawiera przewód dla pojedynczego jack 3,5mm dla urządzeń mobilnych oraz podwójny do podłączenia do komputera czy konsoli. Długość przewodów została dobrana z odpowiednim zapasem, co jest warte zauważenia. Przewód do komputera może się pochwalić długością 3m, podczas gdy ten do urządzeń przenośnych 1,2m. Podoba mi się, że Audio-technika nie poszła na łatwiznę i zaoferowała oddzielne przewody, zamiast przejściówki. Pozostała specyfikacja znajduje się poniżej.

R E K L A M A
  • Słuchawki przewodowe nauszne zamknięte
  • Przetworniki elektroakustyczne  o średnicy 45 mm
  • Pasmo przenoszenia słuchawek: 10 Hz – 35 kHz
  • Impedancja: 45 omów
  • Czułość słuchawek: 98 dB/mW
  • Waga 230 gramów
  • Odłączany mikrofon hiperkardioidalny
  • Czułość mikrofonu: -43 dB (1 V/Pa przy 1 kHz)
  • Pasmo przenoszenia mikrofonu: 30 Hz do 20 kHz
  • Pokrętło regulacji głośności i przycisk wyciszenia mikrofonu zintegrowane z lewym nausznikiem

Audio-technica GL3 – Wykonanie, design i ergonomia

Omawiając design tych słuchawek japońskiego producenta, nie mogę nie wspomnieć o projekcie opakowania, który został stworzony przez artystę Kentaro Yoshidę. Jeszcze przed otwarciem opakowania wiemy, że mamy do czynienia z producentem z kraju kwitnącej wiśni, który dba o szczegóły. Opakowanie jest bowiem pełne nawiązań do kultury japońskiej. Jako fan tamtejszej kultury, nie mogłem sobie lepiej wyobrazić rozpoczęcia moich testów.

Jak można się spodziewać po tym producencie i tym przedziale cenowym, słuchawki są wykonane z należytą dokładnością i dbałością o szczegóły. Nie są one w żaden sposób krzykliwe, ale posiadają bardzo wiele detali, które cieszą. W czarnej i prostej obudowie pokuszono się o niebieskie wstawki w postaci materiału wypełniającego nauszniki oraz widoczny przewód. Poza tym gumowy element, na którym opierają się słuchawki po nałożeniu, posiada gustowne nacięcia. LEDy? A czemu Audio-technica miałaby psuć tak ładny projekt?

Pierwsze wrażenie może być trochę mylące, bowiem słuchawki są ultra lekkie, co od razu przywołuje myśli o słabej jakości produkcie. Producent zachował niesamowity balans pomiędzy odchudzaniem (ekstremalnym moim zdaniem) a sztywnością konstrukcji. Finalnie słuchawki ważą 230 gram bez mikrofonu i 237g z mikrofonem, co jest wagą piórkową i to procentuje, bowiem możemy zapomnieć o ich noszeniu. Nawet mimo wielu godzin spędzonych przy komputerze nie czułem nawet najmniejszego ucisku. To oczywiście nie tylko sprawa wagi, ale również konstrukcji pałąka, miękkim poduszkom. Mogę śmiało powiedzieć, że są to jedne z najwygodniejszych, jak nie najwygodniejsze, słuchawki gamingowe, z jakimi przyszło mi pracować.

Audio-technica GL3 – Ocena audio

Wymogi stawiane słuchawkom gamingowym to przede wszystkim wygoda, ale ważnym również jest czystość i separacja dźwięków, jakie docierają do gracza. W końcu szczegółowość dźwięku przekłada się bezpośrednio na skuteczność gracza w rozgrywkach. Na tym polu audio-technica GL3 radzi sobie bardzo dobrze i jak na klasyczne przetworniki oferuje bardzo wysoką szczegółowość dźwięków z dobrą separacją. Nie sądzę, aby nawet wymagający gracze mieli najmniejsze powody do narzekania. Nie inaczej jest w przypadku mikrofonu, który bardzo dobrze zbiera głos gracza. Osoby, które oceniały jego działanie, a znają mój głos na żywo, wyraziły pozytywną opinię. Wskazywały również na to, że nie wiele otoczenia było słyszane w komunikatorze, co również się chwali.

Gdy chcielibyśmy wykorzystać GL3 do innych zadań niż granie, okaże się, że sprawdzają się równie dobrze, choć już nie tak wybitnie jak w kategorii powyżej. Przy szerokim spektrum dźwięków, przy słuchaniu muzyki, osobiście czułem braki w  tzw. dole. Oczywiście odczucia te będą mocno zależne od rodzaju słuchanej muzyki, ale w przypadku np. Rapu czy muzyki elektronicznej można odczuć pewną słabość tych słuchawek. Ocena dźwięku docierającego do moich uszu na bardziej radiowych utworach było jak najbardziej w porządku i plasować je mógłbym na równi z innymi słuchawkami w wyższej półki cenowej. Należy pamiętać o tym, że słuchawki gamingowe mają inne założenia niż te klasyczne, zatem ich uniwersalność to bardzo duża zaleta, nawet jeżeli wykazują delikatnie mniej zrównoważoną reprodukcję muzyki.

autio technica gl3 1

Audio-technica GL3 – cena

Zakup testowanych przeze mnie słuchawek gamingowych GL3 to wydatek rzędu 579zł. Choć może nie jest to szczególnie mało, jest moim zdaniem w pełni warte wydania. Prosty design słuchawek i dbałość o szczegóły (nawet akcesoriów) trafiły w mój gust i doceniam poważne podejście producenta. To jednak co powinno Cię przekonać do zakupu właśnie tych słuchawek to przede wszystkim wygoda, której próżno szukać nawet w droższych modelach.