Infinix i ładowanie 180 W? Trwa wyścig producentów o miarę najszybszej i najwydajniejszej ładowarki. Wbrew pozorom, nie jest to proste zadanie, łatwo można przedobrzyć i zniszczyć posiadany sprzęt.

Nikogo już nie dziwią ładowarki uniwersalne na USB o mocy przekraczającej 60 W. To już praktycznie standard, który większość producentów dorzuca do oferowanych na rynku smartfonów. Jednak, nawet dedykowana ładowarka potrzebuje minimum 20-30 minut, by zapewnić nad odpowiednią pojemność baterii na resztę dnia.

R E K L A M A

Kolejny chiński producent smartfonów – tym razem z Szanghaju – firma Infinix, pochwaliła się swoim autorskim rozwiązaniem, które wykorzystuje unikalne rozwiązania tego dostawcy.  Już w połowie ubiegłego roku, Infinix Mobile zaprezentował koncepcyjny smartfon z szybkim ładowaniem o mocy 160 W. Tym razem firma odgraża się zwiększeniem mocy ładowania. Jeszcze w tym roku możemy spodziewać się premiery rynkowej nowej technologii ładowania – 180W Thunder Charge, która – zgodnie z zapowiedzią – pozwoli szybko i bezpiecznie naładować baterię o pojemności 4500 mAh do poziomu 1-50% w ciągu zaledwie 4 minut.

Technologia Infinix 180 W Thunder Charge. Jak to działa?

Obecnie, większość smartfonów obsługujących technologię szybkiego ładowania, wyposażono w baterie z prądem ładowania w standardzie 1C do 3C. Z kolei technologia 180 W Thunder Charge pozwala na użycie baterii 8C obsługującej wysokie wartości prądu ładowania baterii litowych. Dzięki technologii szybkiego ładowania – jak deklaruje producent – maksymalnie zmniejszono ryzyko przegrzania się baterii. Zastosowana przez Infinix, we współpracy z producentami akumulatorów litowych, wieloelektrodowa końcówka wykazuje niższy opór wewnętrzny w porównaniu do konwencjonalnej jednoelektronowej struktury końcówki. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć o ponad 50% opór wewnętrzny oraz ilość wytwarzanego ciepła, zapewnia Infinix.

Bateria w technologii 180 W Thunder Charge wyposażona została w dwa ogniwa, w związku z czym, moc ładowania każdego z nich wynosi analogicznie 90 W, co także ogranicza proces szkodliwego nagrzewania ogniw i wydłuża ich żywotność. Ponadto użyte tu rozwiązanie automatycznego zasilania dwukierunkowego, pozwala zwiększyć żywotność baterii telefonu o 2% w porównaniu do innych telefonów posiadających baterie z podwójnym ogniwem.

Technologia automatycznego zasilania dwukierunkowego zmniejsza powierzchnię obwodu zasilania o 60%, co jednocześnie zwiększa precyzję układu scalonego i oszczędza miejsce. Ładowanie baterii w takim przypadku działa w oparciu o dynamiczne rozdzielanie, w którym trzy równoległe pompy ładunkowe zapewniają wysoki poziom przetwarzania, pozwalający osiągnąć wydajność konwersji ładowania na poziomie 99%, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko przeciążeń i przegrzania.

Czy szybkie ładowanie jest bezpieczne?

W technologii 180 W Thunder Charge zastosowano około 111 mechanizmów zabezpieczających oprogramowanie i sprzęt, które chronią telefon, ładowarkę oraz kabel. Systemy ochrony bezpieczeństwa smartfonów uruchamiają się automatycznie w przypadku wystąpienia wysokiej temperatury, wyższego poziomu napięcia czy też interferencji elektromagnetycznej, zapobiegając tym samym uszkodzeniu ładowanego urządzenia.

180 W

Dodatkowo w gniazdach USB, chipach, na baterii oraz innych punktach we wnętrzu ładowarki, zamontowano 20 czujników temperatury. Gwarantuje to, że proces ładowania jest monitorowany w czasie rzeczywistym i wspomagany inteligentnym algorytmem regulacji temperatury, śledzącym wszystkie parametry. W trakcie ładowania, temperatura smartfona powinna wynosić  poniżej 43℃, co pozwala – zarówno szybko, jak i bezpiecznie (bez narażenia na nadmierne temperatury i szybsze zużycie) – naładować urządzenie.

Uniwersalne rozwiązanie

Kabel USB, dołączony do ładowarki, posiada wbudowany czip szyfrujący, który wspiera ultraszybkie ładowanie przy pełnej mocy wyjściowej 180 W.  A co w przypadku zastosowania innego przewodu USB? W takiej sytuacji, ładowarka wykrywa maksymalny poziom możliwej transmisji kabla i odpowiednio dostosowuje swoje parametry pracy. Dlatego w przypadku braku dedykowanego kabla – w celu zapewnienia bezpiecznego ładowania – następuje automatyczne ograniczenie mocy do poziomu 60 -100 W.

180 W

W 180 W Thunder Charge zastosowano nowy materiał półprzewodnikowy GaN (azotek galu), pozwalający na pracę w środowisku, w którym temperatura przekracza 40°C. Bez problemu i bezpiecznie naładujemy większości dostępnych na rynku urządzeń elektronicznych  – w tym telefonów komórkowych, tabletów oraz laptopów – również przy użyciu kabli innych producentów. Ładowarka będzie obsługiwać 2 tryby pracy:  Furious Mode (tryb intensywny) i Standard Mode (standardowy). Furious Mode, czyli superszybkie ładowanie 180 W, będzie można uruchomić jednym przyciskiem.

Nowość pojawi się na rynku w drugiej połowie roku, producent deklaruje, że znajdzie się w komplecie z kolejnym smartfonem Infinix.

TikTok ważniejszym źródłem informacji niż Gogole? Tak, dla 40% młodszych internautów