Sony prezentuje PlayStation Stars, czyli program lojalnościowy, który powinien się pojawić już dawno

IFA 2022 RELACJA! Byliśmy na IFA 2022! Zobacz najciekawsze gadżety!

Sony Interactive Entertainment poinformowało właśnie o wprowadzeniu nowego programu lojalnościowego dla graczy PlayStation. Nosi on nazwę PlayStation Stars i pojawi się jeszcze w tym roku. Dzięki zdobywanym w nim punktom będziemy mogli na przykład dostać fundusze do portfela w PlayStation Store czy wybrane gry.

„PlayStation Stars to zupełnie nowy program lojalnościowy przygotowany specjalnie z myślą o graczach. Każdy posiadacz konsoli PlayStation będzie mógł wziąć w nim udział za darmo i zdobywać nagrody poprzez uczestnictwo w wielu kampaniach i aktywnościach. Zdobycie niektórych nagród będzie wymagało jedynie zagrania w dowolną grę w danym miesiącu. Z kolei inne nagrody wiązać się będą z większym wyzwaniem i będą wymagały wygrywania w turniejach, zdobywania konkretnych trofeów czy bycia pierwszym graczem, który zdobędzie platynowe trofeum w nowej grze w swoim regionie.”

Czy PlayStation Stars okaże się czymś więcej, niż odhaczaniem zadań?

Wiadomo więc, że PlayStation Stars będzie programem darmowym, dostępnym dla każdego. Punkty będziemy otrzymywać za wykonywanie zadań, uczestnictwo i osiąganie dobrych wyników w wydarzeniach, a także pewna suma punktów trafi na nasze konto po każdym zakupie w sklepie PlayStation Store.

R E K L A M A

Zdobyte w ten sposób punkty lojalnościowe wymienimy na fundusze PSN, niektóre gry, a także na nowe nagrody zwane cyfrowymi przedmiotami kolekcjonerskimi i to one chyba brzmią tu najciekawiej. Jak czytamy w artykule na blogu PlayStation:

„Są one cyfrowymi odpowiednikami rzeczy, które fani PlayStation uwielbiają, jak na przykład figurki ulubionych i ikonicznych bohaterów z gier i innych form rozrywki, a także zasłużone urządzenia, które należą do historii innowacji firmy Sony. Zawsze znajdzie się nowy przedmiot kolekcjonerski do zdobycia, coś naprawdę rzadkiego o co będzie można powalczyć, albo coś niespodziewanego, co będzie można dołączyć do swojej kolekcji po prostu dla zabawy.”

Czyli w zasadzie możemy się spodziewać, że będą to rozmaite odtworzone cyfrowo przedmioty, które będziemy pewnie mogli umieścić w swoistej wirtualnej gablotce. Byłoby fajnie, gdyby Sony pokusiło się o rozbudowanie tej kwestii, na przykład umożliwiając graczom zdobycie pewnego kolekcjonerskiego przedmiotu, którego później będziemy mogli używać w niektórych grach. Narazie jednak kwestia cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich jest owiana tajemnicą, ale może otrzymamy więcej informacji na ich temat nieco bliżej premiery PlayStation Stars.

Jak to właściwie będzie z tymi punktami?

Niewiele wiadomo także o samym sposobie zdobywania nagród. Sony wspomniało o turniejach, ale tak naprawdę nie wiemy, co się za tym kryje. Jeśli będzie to coś w rodzaju otwartych rozgrywek online w grach rywalizacyjnych, w których będzie mógł wziąć udział każdy, to prawdopodobnie będzie warto zwrócić na to uwagę. Obawiam się jednak, że może się to okazać mniej interesujące. Chciałbym się miło zaskoczyć.

PlayStation Stars
fot. Sony

Sporo zależy też od innych form zdobywania punktów. Tworzenie tego typu zadań nie jest wcale takie proste, bo z jednej strony trzeba zadbać o ich różnorodność, z drugiej trzeba odpowiednio zbalansować liczbę otrzymywanych punktów i trudność aktywności, a jeszcze kolejnym istotnym czynnikiem jest zadbanie o to, by dane zadanie nie było dostępne jedynie dla wąskiej grupy odbiorców. Jeżeli konkretną misję wykonamy tylko w jednej grze za ponad 300 złotych, to raczej nie spotka się to z pozytywnym odzewem. Jak jednak stworzyć zadanie, które nie będzie dziecinnie proste, nudne i odhaczane dla zasady, ale jednak dostępne dla większości graczy?

Jeśli Sony znalazło dobrą odpowiedź na to pytanie, to PlayStation Stars ma szansę okazać się dużym sukcesem. Program lojalnościowy to coś czego brakowało na konsolach PlayStation, a dobrze zbalansowane obdarowywanie graczy punktami wymiennymi na fundusze czy gry może nieco osłodzić bardzo wysokie ceny gier. Pozostaje czekać na więcej informacji o PlayStation Stars i liczyć, że program ten okaże się godny zainteresowania.

Zobacz także

Kinowe premiery – październik 2022: TOP 5 i pełna lista 11 lat temu odszedł Steve Jobs, twórca potęgi Apple