Niby targi mobilne, a trzymają się mnie tematy medyczne. Wczoraj pisałem o urządzeniu potrafiącym diagnozować nasze zęby, a dziś przyszła pora na inteligentny lizak. The Smart Lollipop, bo tak nazywa się to narzędzie, to nieinwazyjne urządzenie medyczne w kształcie lizaka, którego celem jest wykrywanie chorób za pomocą próbki śliny.

Historia The Smart Lollipop rozpoczęła się w 2017 roku gdy zespół studentów studiów magisterskich z zakresu przedsiębiorczości i rozwoju biznesu na Uniwersytecie w Gironie, w składnie Sára Földes, Josep Mota, Ivan Simón i Diana Ballart, wystąpił w iFest, czyli swoistych mistrzostwach wyzwań promowanych przez Catalunya Emprèn i Imagine Creativity Center, w których różne grupy młodych ludzi rywalizują, proponując rozwiązania realnych problemów.

Smart lizak Chupa-Chip w służbie medycyny

Captura de pantalla 2020 10 22 a las 13.27.15

Wyzwaniem przedstawionym przed uczestnikami konkursu było: jak przewidzieć tropikalne choroby zakaźne w krajach słabo rozwiniętych za pomocą Big Data? Zespół miał trzy godziny, by wymyślić produkt, który jest łatwy w użyciu, samowystarczalny pod względem baterii i połączenia internetowego oraz zdolny do rozpoznania choroby. Tak powstał pierwowzór The Smart Lollipop – Chupa-Chip, inteligentny cukierek, który poprzez ślinę wykrywa, czy użytkownik ma chorobę, a następnie digitalizuje odpowiedź. Nagrodą, poza wieczną chwałą, była możliwość podróżowania pociągiem Imagine Express (Barcelona – Paryż – Londyn), w trakcie której należało szczegółowo opracować ten pierwszy koncept, w celu uczestniczenia w stolicy Wielkiej Brytanii w końcowej wystawie projektu.

R E K L A M A

13

Po zwycięstwie w iFest grupa rozpoczęła fazę rozwoju projektu Chupa-Chip, z pobytem w Connector Accelerator w celu rozwijania strategii i mentoringu, procesu, który doprowadził ich również do pobytu w Dolinie Krzemowej. Projekt Chupa-Chip wystąpił także na scenie 4FYN –startupowej platformie biznesowej, podczas jednej z poprzednich edycji Mobile World Congress w Barcelonie.

The Smart Lollipop – prototyp

Dziś Chupa-Chip, już pod nazwą The Smart Lollipop, kolejny raz pojawia się na Mobile World Congress, tym razem z prototypem urządzenia. Smart lizak, który poza stawianiem diagnozy i zapisywaniem jej w bazie danych lekarza,  łączy się z aplikacją edukacyjną dla rodziców. Firma jest na etapie rozpoczynających się testów klinicznych. Więcej o firmie i jej produkcie przeczytacie tutaj.