W obecnej ofercie producentów znajdziemy kilka świetnych smartfonów ze składanym wyświetlaczem. O pełnej demokratyzacji rynku mówić jeszcze nie można, a przynajmniej przed znaczną obniżką cen takiego sprzętu. Chociaż i to powinno niebawem nastąpić. Zanim to się jednak wydarzy, pewne zmiany dotkną najpopularniejsze urządzenia giganta – Samsung Galaxy Z Fold6 oraz Flip6.

Przed nami debiut tradycyjnej, ale odświeżonej serii Samsung Galaxy S24. Premiera urządzeń odbędzie się już 17 stycznia w San Francisco – tak wynika z informacji podanej przez koreański oddział firmy. Samsung może zaskoczyć konsumentów nową formą urządzeń i kilkoma ciekawostkami.

//dzisiaj na dailyweb

Znacznie bardziej zainteresowany jestem premierą nowych składaków. Nie znamy jeszcze ich dokładnej daty premiery, ale zwyczajowo ma ona miejsce w lipcu. Musimy więc jeszcze trochę poczekać. Na osłodę zaczynają pojawiać się kolejne wieści o nowej odsłonie serii – Galaxy Fold6 oraz Flip6.

Galaxy Z Fold6 i Flip6 z większymi wyświetlaczami

Gdy popatrzycie na flagowe smartfony z Androidem, zauważycie, że niemal wszystkie (wyjątkiem jest Sony) mają niemal identyczną formę. Przeważnie spotykamy się z urządzeniami o ekranach z przekątną w małych widełkach i niemal identycznymi proporcjami.

Galaxy Z Fold 5

W przypadku urządzeń ze składanymi ekranami mamy dużą różnorodność. Samsung Galaxy Z Flip5 (a jeszcze bardziej 4) jest konstrukcją, która różni się od tej z urządzeń Motorola Razr 40 ultra czy Oppo Find N3 Flip. To samo tyczy się większych składaków jak np. Google Pixel Fold. Główny ekran tego cacka ma 5,8 cala i proporcje obrazu 17,4:9. Konkurencyjny OnePlus Open wyróżnia się ekranem o przekątnej 6,3 cala z proporcjami 20:9. Samsung Galaxy Fold5 również nikogo nie kopiuje, dlatego dysponuje ekranem 6,2 cala, ale o wyjątkowo wąskiej formie i stosunku 23,1:9!

Recenzja Samsung Galaxy Z Fold 5: co przeszkadzało mi w kompletnym, składanym wielozadaniowcu?

To daje spore możliwości wyboru, ponieważ smartfony ze składanymi wyświetlaczami dysponują inną formą zależną od wyboru producenta, co daje użytkownikowi naprawdę sporo swobody podczas zakupów. Ktoś może uwielbiać „książkową” formę Pixela, ktoś inny wąskiego Galaxy.

Według najnowszych przecieków, za którymi stoi dość wiarygodny Ross Young, Samsung ma w planach zmianę formy swoich składanych smartfonów. Wyświetlacze w nowych modelach Galaxy Z Fold6 oraz Galaxy Flip6 mają być większe. Nie mamy szczegółów na temat Folda, ale główny ekran Flipa urośnie z 3,4 cala do 3,9 cala.

Jak zauważają komentujący, zmiany powiązane są z oczekiwaniami klientów. W przypadku Flipa chcą oni większego wyświetlacza głównego, który miałby wypełnić całą frontową przestrzeń. W przypadku Galaxy Z Fold6 mowa o nietuzinkowej, wąskiej formie poprzednika. Według mnie ma ona jednak swój urok i nadaje indywidualnych cech składakowi Samsunga. Jestem też pewny, że potencjalna zmiana nie spodoba się wszystkim.