Dzisiaj, 24 stycznia 2024 roku, na konferencji prasowej dla mediów zostały przekazane szczegóły na temat programu Seeds of Bravery dla ukraińskich startupów technologicznych i składania wniosków o dofinansowanie. Uczestniczyłem w tym wydarzeniu, dlatego teraz zamierzam przekazać najważniejsze informacje.

Czym jest Seeds of Bravery? To projekt, który został uruchomiony w grudniu 2023 roku w Kijowie przez ogólnoeuropejskie konsorcjum pod wodzą FundingBox Accelerator. Jest to polska organizacja, która od ponad dziesięciu lat wspiera europejskie startupy w ramach projektów europejskich.

//dzisiaj na dailyweb

Projekt dosłownie ma na celu wsparcie odbudowy Ukrainy poprzez inwestycję w rozwój tamtejszych firm technologicznych deep-tech w dziedzinach takich jak: cyberbezpieczeństwo, opieka zdrowotna, przemysł, edukacja, rolnictwo, mobilność oraz energia.

Seeds of Bravery to projekt dofinansowania startupów technologicznych

Seeds of Bravery
Seeds of Bravery to wielce interesujący projekt, który pomaga startupom technologicznym

Już 25 stycznia o godzinie 10:00 zostanie otwarta możliwość składania wniosków w ramach pięciu programów dających możliwość zwiększenia obecności ukraińskich startupów w europejskim ekosystemie innowacji. Oczywiście nakierowanych na projekty kluczowe dla odbudowy Ukrainy. Oprócz dofinansowania beneficjenci mogą również liczyć na wsparcie w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów, nawiązywania kontaktów i przeprowadzania szkoleń.

Całkowita kwota dotacji przekazanej przez EIC wynosi 20 mln euro, z których 12 mln zostanie przekazanych w formie bezzwrotnych dotacji 200 ukraińskim startupom, które zakwalifikują się do projektu. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na wsparcie w pozyskiwaniu nowych inwestycji, promowanie ukraińskich projektów, szkolenie przedsiębiorców i ułatwienie im wejścia na rynki międzynarodowe oraz integrację ukraińskiego ekosystemu innowacji z siecią europejską.

Seeds of Bravery – pięć programów wsparcia

Seeds of Bravery

Projekt Seeds of Bravery obejmuje pięć programów, w ramach których jedna firma może otrzymać dofinansowanie w łącznej wysokości maksymalnie 60 tys. euro. Oto następujące segmenty wsparcia:

Usługi biznesowe i innowacyjne (do 10 tys. euro)

Obszar koncentrujący się na ulepszaniu modeli biznesowych, planów i strategii rozwoju. Oprócz wsparcia finansowego beneficjenci będą mogli dołączyć do społeczności inwestorów i akceleratorów w Ukrainie i w UE, uzyskać dostęp do możliwości nawiązywania nowych kontaktów i mieć możliwość otrzymania bezpłatnych biletów na udział w międzynarodowych konferencjach technologicznych.

Innowacyjna przedsiębiorczość (do 25 tys. euro)

Program ten wspiera ciągłość biznesową i zakładanie firm prowadzonych przez ukraińskich
przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w kraju i za granicą. Beneficjenci uzyskają również dostęp do szerokiego wachlarza działań, w tym umożliwiania kontaktów z unijnymi i globalnymi społecznościami technologicznymi, sieciami inwestorów i akceleratorów, 2-tygodniowego internetowego programu Market Fast Track oraz specjalistycznego coachingu dla kobiet-przedsiębiorców.

Inkubatory deep-tech (do 25 tys. euro)

Kategoria dla startupów na wczesnym etapie rozwoju. Nakierowana jest na określone działania, takie jak testy użytkowników lub popytu, walidacja prototypów i inne kluczowe zadania związane z innowacjami przed wejściem w fazę Minimum Viable Product (MVP). Oprócz wsparcia finansowego program daje możliwość nawiązania kontaktów z rozległą, unijną i globalną społecznością technologiczną, udział w programie Market Fast Track, wejście do wyspecjalizowanego Akceleratora Deep Tech oraz dostęp do inwestorów i akceleratorów.

Odbudowa Ukrainy (do 25 tys. euro):

Program ma na celu szybką odbudowę powojennej Ukrainy dzięki dotacjom na innowacyjne produkty i usługi. Program jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw technologicznych oraz scaleupów (firm znajdujących się w fazie aktywnej realizacji celów biznesowych, takich jak przyciągnięcie nowych inwestycji i osiągnięcie zysków, dążących do gwałtownego wzrostu w dostępie do rynku, przychodach i zasobach ludzkich) o poziomie gotowości technologicznej (TRL) 7 lub wyższym.

Dodatkowo umożliwia beneficjentom nawiązywanie kontaktów, oferuje udział w programie Market Fast Track, Digital and Deep Tech Booster (3-miesięczny program akceleracji i mentoringu), Funding Lab (bootcampy pisania wniosków i szkolenia w zakresie prezentacji projektów w celu zwiększenia dostępu do finansowania), Finance Booster (4-tygodniowy program gotowości inwestycyjnej) oraz dostęp do solidnej sieci inwestorów i akceleratorów.

Skalowanie i akceleracja głębokich technologii (do 50 tys. euro)

Dofinansowanie na skalowanie prototypów i rozszerzenie zasięgu rynkowego dla firm o poziomie TRL 7 lub wyższym. Usługi pozafinansowe obejmują możliwość otrzymania biletów technologicznych do przestrzeni coworkingowych oraz konferencji i wydarzeń na całym świecie, dostęp do inwestorów i akceleratorów, Market and Legal Lab (usługi prawne dla startupów wchodzących na rynki UE lub globalne), Finance Booster, Funding Lab, możliwość nawiązywania kontaktów z globalnymi społecznościami technologicznymi oraz szereg specjalistycznych laboratoriów i programów (takich jak Digital i Deep Tech Booster oraz specjalistyczny coaching dla
kobiet-przedsiębiorców).

Wnioski o dofinansowanie można składać od 25 stycznia 2024 roku

IMG20240124093159 scaled

Anna Dymowska, CEO FundingBox Accelerator oraz Koordynatorka Programu Seeds of Bravery, powiedziała parę słów na temat programu wsparcia:

Uruchamiając wszystkie pięć kluczowych programów, nasze konsorcjum zasiewa ziarno na przyszłość, w której rozwój nowoczesnych rozwiązań w Ukrainie doprowadzi do odbudowy jej gospodarki. Dzięki projektowi Seeds of Bravery oferujemy nie tylko wsparcie finansowe. Zapewniamy platformę dla innowacji, współpracy i wzrostu. Te kompleksowe programy wsparcia mają uwolnić pełen potencjał ukraińskich przedsiębiorców, pomagając im radzić sobie z wyzwaniami i wykorzystywać możliwości w europejskim ekosystemie innowacji.

 

OnePlus 12 w naszych rękach. Pierwsze wrażenia prosto z premiery

Projekt Seeds of Bravery uzupełnia bieżące inicjatywy Europejskiej Przestrzeni Badawczej dla Ukrainy (ERA4Ukraine), Horizon4Ukraine i ERC dla Ukrainy, a także specjalny program stypendialny o wartości 25 mln euro w ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) dla naukowców-uchodźców z Ukrainy.

Wnioski o dofinansowanie można wysyłać od jutra – 25 stycznia 2024 roku od godziny 10:00.