W życiu zawodowym lub prywatnym masz do czynienia z występami na żywo, lub rejestrowaniem dźwięków? Organizujesz koncerty, prezentacje, a może masz swój własny kanał na YouTube, na który nagrywasz filmy lub podcasty? Jeżeli tak, na pewno korzystasz lub będziesz korzystał z mikrofonów. Są to urządzenia audio, służące do rejestrowania dźwięków oraz zwiększania jego głośności. Jeśli nie wiesz jeszcze, jaki sprzęt będzie najlepszy dla twoich zastosowań, koniecznie sprawdź ranking mikrofonów, który dla ciebie przygotowaliśmy. Znajdziesz w nim opis najlepszych i najchętniej kupowanych urządzeń oraz dowiesz się, czym różni się mikrofon pojemnościowy od mikrofonu dynamicznego.

Co to są mikrofony pojemnościowe?

Mikrofon pojemnościowy jest jednym z najbardziej czułych rodzajów mikrofonów. Ma zdolność do wyłapywania najdrobniejszych i najcichszych dźwięków, dzięki czemu jest to zwykle mikrofon używany do celów studyjnych, nagrań wideo i rejestrowania innych materiałów, które następnie mogą być poddane post produkcji. Jak działają mikrofony pojemnościowe? Sposób rejestrowania i wzmacniania dźwięków jest w nich realizowany w ciekawy sposób. Istotne są w nich dwa elementy. Pierwszy z nich to metalowa płytka, a drugi to membrana. Kiedy fala dźwiękowa uderza w membranę, zostaje ona wprawiona w ruch i porusza się do przodu i do tyłu. W tym samym czasie zmniejsza i zwiększa się odległość pomiędzy nią a metalową płytką, która pełni funkcję przewodników. W wyniku rytmu drgań zmienia się pojemność w kondensatorze i następuje zamiana dźwięku na sygnał cyfrowy. Wysoka czułość, którą mają mikrofony pojemnościowe, jest właśnie zasługą wrażliwej na drgania membrany. Jeżeli zależy ci na uzyskaniu najlepszej jakości dźwięku i rejestrowaniu go we wszystkich możliwych zakresach, to koniecznie sprawdź przykładowe mikrofony pojemnościowe, które obejmuje nasz ranking. Warto zapamiętać, że każdy pojemnościowy mikrofon wymaga do prawidłowego działania zasilania elektrycznego. Wynika to z zastosowanych w nim układów elektronicznych. Inną odmianą mikrofonu pojemnościowego jest tzw. mikrofon elektretowy. Nazwa ta pochodzi od membrany wykonanej z elektretu.

Co to są mikrofony dynamiczne?

Mikrofon dynamiczny to znacznie prostsza konstrukcja od mikrofonu pojemnościowego. Jego najważniejszą zaletą jest to, że nie wymaga on zasilania elektrycznego. Sposób działania mikrofonów dynamicznych również polega na wprawianiu membrany w drgania siłą swojego głosu. Z tyłu membrany znajduje się natomiast cewka i elektromagnes. Wibracje na membranie powodują ruchy, które zmieniają pole magnetyczne, w wyniku czego dźwięk zostaje zamieniony na sygnał elektryczny. Mikrofony dynamiczne to stosunkowo proste i niezawodne konstrukcje, które nie są tak czułe, jak pojemnościowe. Są bardziej odporne na sprzężenia i mniej wrażliwe na wszelkiego rodzaju zakłócenia i niechciane dźwięki. Z tego również powodu ten rodzaj mikrofonów często jest wybierany podczas koncertów, stanowiąc tzw. mikrofon estradowy. Charakterystyczne dla tych mikrofonów jest to, że dla uzyskania najlepszej jakości dźwięku, należy je trzymać jak najbliżej ust. Warto zwrócić na ten fakt uwagę, kiedy oglądasz koncerty w telewizji lub internecie. Jeśli wokalista trzyma w ręku mikrofon i jest on bardzo blisko ust, będzie to jeden z mikrofonów dynamicznych. W przypadku większej odległości dzielącej usta od mikrofonu będzie to tzw. pojemnościowiec. Jeżeli interesują cię mikrofony niewymagające zewnętrznego zasilania, to koniecznie sprawdź przykładowe mikrofony dynamiczne.

R E K L A M A

Co to są mikrofony dwukierunkowe?

Przedstawione wyżej mikrofony były mikrofonami jednokierunkowymi, zbierającymi dźwięk od przodu, czyli od strony osoby trzymającej mikrofon. W wielu przypadkach konieczne może być rejestrowanie dźwięków z dwóch kierunków. Czy to podczas wywiadów, rozmów, czy występów w kilka osób? Wówczas z pomocą nadchodzi mikrofon dwukierunkowy, wyposażony w dwie membrany. Charakteryzuje się on wysoką czułością na ciche i głośne dźwięki, dając możliwość rejestrowania ich w bardzo wysokiej jakości. Do zakupu mikrofonu dwukierunkowego szczególnie zachęcamy osoby, które wykorzystują je do nagrywania filmów i pracują z nimi w terenie. Kierunkowość mikrofonu jest w tym przypadku bardzo ważna i pozwala uzyskać najlepsze efekty, bez konieczności późniejszego podbijania dźwięku w post produkcji.

Co wybrać: mikrofony bezprzewodowe czy mikrofon przewodowy?

Wiele osób, które dopiero wchodzą w świat mikrofonów, zastanawia się nad tym, jaki rodzaj będzie dla nich lepszy? Czy powinni wybrać mikrofon bezprzewodowy, czy może na kablu? Wiele zależy od sposobu, w jaki mikrofon będzie używany. Podczas prezentacji i występów, w trakcie których jesteśmy aktywni i ważna jest mobilność, polecany będzie mikrofon bezprzewodowy. Jeśli priorytetem pozostaje wysoka jakość dźwięku i nagrania mają charakter studyjny, powinniśmy wybrać mikrofony przewodowe. W naszej ofercie mikrofonów znajdziesz zarówno te przewodowe, jak i bez.