Canalys podało nowe dane na temat dostaw komputerów osobistych w ostatnim kwartale oraz w całym roku 2022. Choć branża odnotowała 16% spadek globalnych dostaw, producenci nie mają powodów do obaw. Dlaczego? Spieszę z wyjaśnieniem.

Na początek kilka liczb. Rok 2022 zakończył się spadkiem dostaw komputerów osobistych na poziomie 16% względem roku 2021. Niemniej, w dalszym ciągu jest to sytuacja lepsza niż przed pandemią. W 2019 roku do sklepów trafiło o 7% mniej komputerów niż w 2022 roku. To pokazuje, że czas panowania koronawirusa wpłynął pozytywnie na kondycję rynku PC. Sęk w tym, że branża musi się teraz zmierzyć ze skutkami gospodarczymi COVID-u.

komputerów

Pandemia dała, pandemia zabiera. Rynek komputerów mierzy się ze skutkami „powrotu do biur”

Licząc od 2011 do 2018 roku dostawmy komputerów nieznacznie malały rok do roku. Dopiero 2019 roku przyniósł w tej materii zmianę. Prawdziwy progres zanotowano zarówno w 2020, jak i 2021 roku. Nie da się ukryć, że powodem wzrostu była pandemia COVID, która wiązała się z dystansowaniem społecznym, izolacją oraz pracą i nauką zdalną. W efekcie wiele osób było wręcz zmuszonych do zakupu nowych maszyn. Teraz kiedy pandemia odpuściła, a rynek wystarczająco się nasycił, trudno o kolejne dodatnie wskaźniki. Te, według Canalys pojawią się najwcześniej w 2023 roku.

komputerów

Jeśli chodzi o podział procentowy. Notebooki, w ujęciu rocznym, odnotowały 19% spadek, natomiast komputery stacjonarne to jedynie 7% spadku. Najsłabiej wypadł oczywiście Q4, w którym odnotowano odpowiednio 30% i 24% niższe zainteresowanie. Stracili wszyscy, ale liderami w dalszym ciągu pozostały marki: Lenovo, HP oraz Dell. Zaraz za nimi znajdują się Apple, ASUS oraz inni.

komputerów

Jak już wspomniałem, sytuacja zacznie zmieniać się najpewniej w 2023, a nawet 2024 roku. Urządzenia, które często kupowano w oparciu o skromniejszy budżet będą wymagały aktualizacji, czyli wymiany na nowszy model. Cykl życia niektórych modeli dobiegnie wtedy końca. Z pełnym raportem możecie zapoznać się na stronie Canalys.

MacBook Pro z dotykowym ekranem – Apple może wypuścić go już w 2025 roku