Oscary 2023 zbliżają się wielkimi krokami, a Akademia co chwila dostarcza kolejnych informacji o nadchodzącej gali.

Wiemy, że Oscary po raz trzeci poprowadzi Jimmy Kimmel. Wiemy również, że  95. ceremonia wręczenia tych statuetek odbędzie się 12 marca 2023 r. na żywo z Dolby Theatre w Ovation Hollywood. Skróconą listę nominowanych poznamy 21 grudnia 2022 roku, a same nominacje – 24 stycznia 2023 roku. I wiadomo – lista filmów, starająca się o poszczególnie wygrane jest dla mnie dosyć istotna, ale bardzo ważne dla mnie jest to, czy i  w tym roku doświadczymy cyrku, związanym z ogłaszaniem niektórych wygranych poprzez Twittera. Na szczęście był to jednorazowy eksperyment.

Oscar

Oscary 2023 bez ogłaszania niektórych zwycięzców poprzez Twittera

Oscary w zeszłym roku zapisały się w historii z wielu powodów i żaden z nich nie był ani trochę pozytywny. Chris Rock żartujący na temat Jada’y Pinkett Smith i uderzający go Will Smith to raz. Nagroda publiczności dla Armii Umarłych, zamiast chociażby dla filmu Spider-man: Bez drogi do domu to dwa. I trzy – wiele kategorii,  w tym technicznych zostało ogłoszonych na Twitterze Akademii, zanim gala się rozpoczęła. Miało to na celu przyśpieszenie ceremonii, a de facto była ona dłuższa niż przy poprzedniej edycji. Coś tutaj ewidentnie „nie pykło”. W tym roku Akademia odchodzi od tego pomysłu i wracamy do klasyki. Wszyscy nominowani zostaną przedstawieni podczas gali i oczywiście również zwycięzcy. W 2022 roku Twitter podał, kto wygrał w następujących kategoriach:

  • oryginalna ścieżka dźwiękowa,
  • makijaż i fryzura,
  • krótkometrażowy dokument,
  • montaż,
  • scenografia,
  • krótkometrażowy film animowany,
  • krótkometrażowy film fabularny i
  • dźwięk

Całkiem zabawnie oglądało się polskie studio w Canal+, w którym prowadzący trzymali kciuki za naszą polską Sukienkę, nominowaną za krótkometrażowy film fabularny. Udawajmy, że Twitter nie istnieje, pomimo tego, że cały świat już wiedział, że przegraliśmy w tej kategorii. Podejrzewam, że podobne kuriozalne sytuacje odbywały się na całym świecie. Bill Kramer, dyrektor generalny Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wydał oficjalne oświadczenie, w którym powiedział, że w tym roku nie dojdzie do takich sytuacji.

Mogę potwierdzić, że wszystkie kategorie zostaną uwzględnione w transmisji na żywo. Jesteśmy zobowiązani do stworzenia programu, który celebruje rzemieślników, sztukę i naukę oraz wspólny charakter tworzenia filmów. Taka jest w dużej mierze misja Akademii i mam wielką nadzieję, że uda nam się zrobić program, który celebruje wszystkie elementy tworzenia filmów w zabawny i wciągający sposób.

Oscar

Oscary odchodzące od Twittera dobrą zmianą

Bardzo mnie cieszą te słowa, bo pomimo tego, że poziom Oscarów z roku na rok jest coraz niższy, a wygrane mało zaskakujące i bezpieczne, to kategorie techniczne zawsze wzbudzają moje ogromne zainteresowanie. I zawsze kibicuje pewnym twórcom. Lubię ten moment wspominkowy, kiedy na telebimach pojawiają się fragmenty filmów i element napięcia w momencie ogłaszania zwycięzcy.

Poza tym ogłaszanie niektórych zwycięzców na Twitterze było jawną segregacją innych kategorii. Dlaczego aktorka drugoplanowa ma być istotniejsza niż chociażby montaż, który jest tak skomplikowanym i dopracowanym procesem wielu specjalistów? Cieszę się, że Akademia nie będzie tworzyła w 2023 roku podziałów. Po raz kolejny miałem nie zarywać nocy, ale w tym aspekcie zazwyczaj nie dotrzymuje słowa i pewnie znowu obejrzę całość na żywo.

OSCARY 2023: Wiemy, kto poprowadzi galę! Czy powrót starego gospodarza poprawi poziom gali?