Odzyskownia stanęła w Toruniu przy ul. Dwernickiego 15-15a i mówiąc wprost — daje drugi dom starym rzeczom. Cóż to za dziwny, aczkolwiek pełen uznania pomysł?

Odzyskownia to pierwsza tego typu placówka w Polsce. To miejsce, w którym możemy oddać starsze (albo straszne według nas – jak to za pierwszym razem zapisałem dzięki literówce), niepotrzebne rzeczy, które nie są nam już potrzebne. Czy te przedmioty musi spotkać smutny los na śmietniku? A może w jakimś innym uniwersum posiadają swoje uczucia i będzie im smutno, będą cierpieć? Oglądałem Toy Story, więc niczego nie wykluczam! Wyjdźmy jednak ze świata fantazji i moich nocnych projekcji w mózgu i zejdźmy na ziemie. Odzyskowania to żaden żart, a więc potraktujmy temat bardzo poważnie. Już tak totalnie serio – to ciekawa inicjatywa, dająca przedmiotom drugie życie. Znów zabrzmiało jak dowcip, którym zupełnie nie jest.

Odzyskownik
fot. mpo.torun.pl

Odzyskownia ratuje życie niechcianym przedmiotom

Ponowne użycie to przedmiotów drugie życie – to dosłowne hasło Odzyskowni. Już tym razem nie fantazjuję, ale przekazuje fakty. Slogan Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie znajduje się te „reanimatorium” faktycznie jest prawdziwy. Koncepcja jest taka – oddajemy rzeczy nam niepotrzebne, które prawdopodobnie wyrzucilibyśmy do kosza, a następnie ktoś może z nich skorzystać za symboliczną opłatą. Oczywiście przekazane przedmioty powinny być sprawne, nieuszkodzone, czyste i niestwarzające zagrożenia dla użytkowników. Aleksandra Hejka, kierownik biura zarządu MPO opisuje, w jakiej mniej więcej cenie można nabyć rzeczy, składowane w Odzyskowni.

Osoby zainteresowane nabyciem któregokolwiek dostępnego przedmiotu w Odzyskowni dokonują wpłaty na rzecz jednej z toruńskich organizacji dobroczynnych, w szczególności działających w dziedzinie ochrony środowiska. Lista rekomendowanych organizacji dostępna jest w punkcie, jak i na stronie internetowej MPO (www.mpo.torun.pl) oraz Miasta Torunia (www.odpady.torun.pl). Przedmioty wyceniane zostają przez obsługę w formie punktów. Najdroższy z przedmiotów stanowi równowartość 30 punktów, gdzie 1 punkt to równowartość 1 zł – wyjaśnia Aleksandra Hejka, kierownik biura zarządu MPO.

Odzyskownia
fot. mpo.torun.pl

Do Odzyskowni można przynieść wiele zbędnych nam przedmiotów, które ktoś będzie mógł nabyć za symboliczną opłatą

Odzyskownia daje drugie życie przedmiotom, ale również pomaga organizacjom za tę — powiedzmy przysłowiową złotówkę. Zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy, po prostu oddajemy je do punktu, a nóż-widelec komuś się przydadzą. Nieco nie podoba mi się jednak opcja określonej ceny, ale z drugiej strony — nie chcesz, nie korzystaj, a jeśli chcesz pomóc danej organizacji dobroczynnej, szczególnie wspierającą zwierzęta to plusy dla Ciebie. Nie wszystkie przedmioty można oddać, ale i tak sporo jest ich kategorii. Do Odzyskowi można przynieść:

  • małogabarytowe meble (np. stoliki, taborety, krzesła, fotele),
  • sprzęt sportowy (np. piłki, rowery, rolki, narty)
  • tekstylia użytkowe (np. zasłony, firany, obrusy),
  • artykuły dekoracyjne,
  • gry i zabawki,
  • książki.
Odzyskownia
fot. mpo.torun.pl

Odzyskownia działa 6 dni w tygodniu przy ul. Dwernickiego 15-15a

Odzyskownia działa 6 dni w tygodniu, jednak z podziałem na przyniesienie rzeczy oraz na ich odbiór. Otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-14:00. Przedmioty można oddawać w każdy dzień otwarcia, kupować – wyłącznie w soboty. Punkt, dający drugie życiem niechcianym rzeczom znajduje się przy PSZOK-u, przy ul. Dwernickiego 15-15a. Do punktu nie trzeba stawiać się osobiście, aby zapoznać się z ofertą. Można to zrobić poprzez stronę internetową: mpo.torun.pl/shop/.

[PODCAST] Rekrutowaliśmy, a oto kilka naszych gorzkich spostrzeżeń