Okazuje się, że jeżeli masz trochę zapału, sprzętu do lutowania i umiejętności, możesz bez większego problemu zwiększyć dwukrotnie pamięć VRAM w karcie RTX 3070 i to bez modyfikacji biosu czy sterowników. Czy NVIDIA nam czegoś nie powiedziała?

Modowanie kart graficznych do przeważnie zajęcie dla niewielu, ponieważ nie tylko wymagają one świadomości tego co się robi, ale i wykorzystanie efektu tych prac ograniczają się do benchmarków i pokazaniu możliwości. Wszystko za sprawą oprogramowania, które kontroluje pracą karty. W końcu musimy jakoś przymusić kod, aby zaakceptował parametry karty, które zwyczajnie nie były przewidziane. Tym razem jest jednak inaczej.

GeForce 4070 to karta, na którą czekaliśmy?

„Prosty” mod RTX 3070?

Dużo się ostatnio mówi o ilości pamięci VRAM w kartach Nvidia i tego czy 8GB to przypadkiem już nie za mało na produkt wchodzący na rynek w 2023 roku. Osobiście przychylam się ku tej teorii i zalecam przeważnie zakup z min. 12 GB pamięci na pokładzie. Youtuber Paulo Gomes zamiast wymiany swojej dotychczasowej karty na nową, zdecydował się zmodyfikować kości na posiadanym GeForce RTX3070.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Cała operacja jest dobrze zaprezentowana na video, ale w skrócie polegała ona na wylutowaniu wszystkich kości dotychczasowych GDDR6 i zastąpieniu każdej z nich dwukrotnie większymi i szybszymi GDDR6X. Aby karta zaakceptowała większą pojemność i inne kości, wystarczyło przylutować dodatkowo rezystor. Po tej operacji jakby nigdy nic w GPU-Z karta zgłosiła się z podwojoną pamięcią, co mnie osobiście mocno zdziwiło, że nie wymagane były żadne modyfikacje oprogramowania, a karta pracuje na oficjalnych sterownikach. Pojawiły się delikatne problemy z migotaniem w wymagających programach graficznych, ale rozwiązaniem jest przypisanie trybu wysokiej wydajności w ustawieniach dla tego programu.

Zrzut ekranu 2023 04 26 120605

Są dwie drogi, dlaczego to się powiodło. Albo sterowniki nie weryfikują pamięci, dopóki jej ilość mieści się w granicach przewidzianych dla danego układu (w tym wypadku GA104), albo był prototyp modelu RTX 3070 z pamięcią 16 GB i taka informacja, gdzieś pozostała w sterownikach Nvidia.

Czy dodatkowe 8 GB w ogóle działają?

Wbrew zdaniu, że 8 GB na razie w zupełności wystarczają, testy w grach tej zmodyfikowanej sztuki RTX 3070 udowadniają, że dodatkowa pamięć VRAM ma wpływ na obserwowaną ilość klatek na sekundę. Testy przeprowadzono na grze Resident Evil 4 w rozdzielczości 2560 × 1080. Przy takich ustawieniach zaobserwowano wzrost o 60 FPS, a sama gra zarezerwowała sobie aż 12 GB VRAM.

Zrzut ekranu 2023 04 26 120843

Całą sprawę należy traktować jako ciekawe doświadczenie, które potwierdza zwiększające się zapotrzebowanie na pamięć w grach i to, że jej większa ilość ma realny wpływ na rozgrywkę, oraz fakt, że dzisiejszym światem rządzą księgowi, a nie projektujący układy. W innym wypadku inżynierowie wykorzystaliby pełen potencjał laminatu i układu montując większą ilość pamięci VRAM.

Intel Arc pozwala grać w 60 FPS w Cyberpunk 2077 – to nie clickbait!