Google Chromecast to urządzenie, które cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie.

Dongle Chromecast od Google został wydany w 2013 roku, zatem mija za chwilę 9 lat od tej premiery. W międzyczasie oczywiście wypuszczona została druga (tylko strumień audio) i trzecia generacja (2018) Chromecasta. Ostatnia jednak nie oferowała pilota, ani żadnej natywnej aplikacji. Owszem, jego niewielka cena może kusić, ale jakoś nie została przyjęta w szerszej skali.

Teraz jednak pojawiły się informacje, że Google szykuje wydanie budżetowej odsłony Google Chromecast. On również, tak jak 3. generacja będzie posiadał rozdzielczość 1080p, jednak otrzyma pilot zdalnego sterowania, a przede wszystkim obsługę natywnych aplikacji, a nawet Google Stadia.

R E K L A M A

Następny Chromecast Google z Google TV

Takie urządzenie ma być odpowiedzią na konkurencję, czyli Amazona, który oferuje swojego dongle’a za 199 złotych, a obsługuje większość aplikacji zewnętrznych. Ograniczenie rozdzielczości do wspomnianych 1080p ma pozwolić na zachowanie podobnej ceny, jak w przypadku Google Chromecast 3. generacji, który kosztuje aktualnie około 180-200 złotych. Jednak zastosowanie pilota, a także dorzucenie obsługi Google Stadia, może zrobić z Chromecast 4.0 doskonałą konkurencję dla Amazon Stick (i dla Roku stick w przypadku Stanów Zjednoczonych).

Pojawienie się tak taniego dongle do TV o tak dobrych parametrach wzmogłoby konkurencję w tej grupie produktowej. Jest jeszcze oczywiście Apple TV, jednak cena sięgająca 800 złotych znacząco odbiega od tej oferowanej przez Google czy Amazona.

Na razie nie wiemy kiedy dokładnie Google może zaprezentować nowego Chromecasta. Być może pojawi się on na jednym z wiosennych eventów, kiedy firma zaprezentuje nowego Pixela. Jeśli planujecie więc zakup jakiekolwiek Chromecasta to wstrzymajcie się kilka tygodni, bo być może najlepszy tego typu dongle będzie to właśnie nowy Chromecast od Google.

Jeśli natomiast posiadacie już coś w rodzaju Chromecasta, to zobaczcie, jakie były najpopularniejsze serwisy streamingowe i VOD w Polsce w 2021 roku. Liderem oczywiście był i jest Netflix, ale pozostałe wyniki zaskakują dość mocno. Ten rok może jednak sporo namieszać, bo do Polski zmierza właśnie nie tylko HBO Max, ale także Disney+.