Jeśli jesteście użytkownikami Google Keep, robicie notatki na ekranie swojego smartfonu z Androidem, to mamy dobrą wiadomość. Niedługo Google Keep zyska wsparcie dla notatek sporządzonych na zablokowanym ekranie urządzenia.

To małe udogodnienie jest wynikiem prac, które prowadzone są już od zeszłego roku. Wygląda na to, że funkcja – stworzona z myślą o Google Pixel Fold i smartfonach z rysikiem – jest już bliska debiutu.

//dzisiaj na dailyweb

Kolejna wersja usługi Google Keep rzuca nowe światło w sprawie, której wielu użytkowników bacznie przygląda się od jakiegoś czasu.

Google Keep i notatki na ekranie blokady

Google Keep
Fot. 9to5Android

Już w marcu zeszłego roku użytkownicy zauważyli, że wersja testowa systemu Android 14 zawiera w kodzie odniesienia do pewnej nowości. Chodzi tu o API, które daje zgody i umożliwia bezpieczne tworzenie notatek przy wyłączonym ekranie. Funkcja ta (jak kamera) ma pozwalać na tworzenie nowych treści oraz przeglądanie i usuwanie właśnie stworzonych.

Początkowo myślano, że tworzenie takich notatek zarezerwowane będzie dla Google Pixel Fold (który notabene zaprezentowany był 3 miesiące po tych rewelacjach). Funkcja jednak zaginęła gdzieś w odmętach dziesiątek mniejszych i większych zmian w systemie. Dopiero niedawno (w grudniu) znów o sobie przypomniała.

W tamtym czasie pojawiła się informacja o tym, że usługa Google Keep zyskała wsparcie dla nowej funkcji Androida, która pozwala wybrać domyślną aplikację do sporządzania notatek. Co prawda, wtedy funkcja ta jeszcze nie działała, ale pokazała też, że notowanie na ekranie blokady nadal jest w przygotowaniu i nikt o funkcji jednak nie zapomniał.

Teraz dzięki redakcji 9to5Android dowiadujemy się tego, iż najnowsza wersja Google Keep (oznaczona jako 5.24) pozwala wyświetlać aplikację Google Keep z poziomu ekranu blokady, ale po wprowadzeniu pewnych ustawień. Niestety, opcji tworzenia notatek nie zobaczymy, bo wyświetli się komunikat: funkcja będzie dostępna wkrótce.

To duża zmiana, ponieważ nie tak dawno (w wersji Google Keep 5.23) był wyświetlany monit o konieczności aktualizacji aplikacji do najnowszej wersji notatek od Google (co nie działało). Na tej podstawie nie da się wysnuć, kiedy zostanie finalnie udostępniona funkcja notatek na zablokowanym ekranie, ale wiemy przynajmniej, że prace nad nią cały czas postępują.

Taka funkcja będzie sporym ułatwieniem dla osób, które trzymają telefon na biurku przed sobą i są uzależnione są od ciągłego notowania. Sam mam właśnie odpalone notatki w smartfonie — pisanie na zablokowanym ekranie byłoby świetne!