PlayStation 5 po kilku latach od premiery doczekało się odświeżonej wersji – nie jest to klasyczna edycja „Slim”, a nowy model, który zastąpi po prostu dotychczasowe oryginały. Jakie zmiany czekają nas w nowej/starej konsoli?

Już w listopadzie na rynku zadebiutuje nowa wersja PlayStation 5. To powinna być bardzo dobra wiadomość dla fanów Sony, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup tej konsoli – nie tylko będą mieli do wyboru dwie edycje sprzętu, ale być może oryginalna wersja trafi teraz na przeceny.

//dzisiaj na dailyweb

To jednak gdybanie – przejdźmy do tego, co jest pewne. Sony właśnie poinformowało ludzkość, że plotki o wersji „Slim” ich PS5 były po części prawdziwe. Nowa wersja jest bowiem nieco szczuplejsza od poprzedniczki, ale nie została opatrzona ikoniczną nazwą „Slim”. To po prostu odświeżone PlayStation 5, które nadal będzie kosztowało 499,99 dolarów w wersji ze stacją dysku.

Nowe PlayStation 5 będzie miało wymienną stację dysków

Tutaj jest jednak pierwsza i chyba najważniejsza nowość – stacja dysków teraz będzie wymienna. Jak pewnie pamiętacie, oryginał był dostępny w wersji ze stacją lub bez. Teraz będziemy mieli taki sam wybór, ale ci, którzy pożałują kupna edycji „digital only”, będą mogli dokupić sobie oficjalną stację dysków Ultra HD Blu-ray za 79,99 dolarów. 

PlayStation 5
Sony pokazało wymienną stację dysków do PS5

Kolejną zmianą wewnętrzną jest dysk SSD – teraz ten będzie miał pojemność 1 TB, a nie 825 GB, które dostępne były w oryginale. Poza tym konsolka będzie teraz nieco inaczej wyglądać. Nowa wersja PS5 będzie lżejsza o około 24% względem poprzedniczki, a także mniejsza objętościowo o 30%, co jest sporą zmianą. Niestety Sony nie pokazało nam żadnych oficjalnych materiałów z porównaniem wielkości obu sprzętów – na to będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Zmiany wizualne opisał również Sid Shuman, który jest szefem komunikacji w Sony Interactive Entertainment. Ten w oficjalnym poście firmy na ich blogu napisał:

Teraz obudowa składa się z czterech oddzielnych paneli ochronnych, z których górna część będzie teraz pokryta błyszczącym lakierem. Dół pozostanie natomiast matowy.

PlayStation 5
Na pierwszy rzut oka nowa wersja PS% nie będzie się różniła specjalnie od oryginału.

Teraz z przodu konsoli będziemy mieli dostęp do dwóch portów USB-C, zamiast jednego USB-C i USB-A, które dostępne były w oryginale. Nowa wersja otrzyma oczywiście w każdym zestawie podstawkę do stawiania sprzętu pionowo, a w sprzedaży będzie także uniwersalna podstawka, która będzie pasowała do każdej wersji PS5 (ta będzie kosztowała 29,99$). Tak jak wspomniałem, nowe PlayStation 5 będą dostępne z dyskiem o pojemności 1 TB w porównaniu do 825 GB w oryginale.

Nowy model PS5 ma trafić do sprzedaży w USA już w listopadzie 2023 roku – początkowo będzie dostępny jedynie w wybranych sieciach hipermarketów oraz oczywiście bezpośrednio na stronie Sony. Cena nie ulegnie zmianie, czyli mówimy o 449,99$ za wersję bez stacji i 499,99$ za wersję ze stacją. Jak twierdzi Shuman:

Globalnie nowa wersja PS5 zacznie być dostępna w kolejnych miesiącach. Natomiast kiedy skończą się dostawy starszej edycji, to ta stanie się jedyną dostępną wersją PlayStation 5.

PlayStation 5

Trudno sobie wyobrazić świat, w którym nowa, lżejsza i nieco mniejsza wersja PlayStation 5 nie pojawi się w sprzedaży w Europie przed Świętami Bożonarodzeniowymi, czyli najbardziej gorącym okresem dla handlu.