Mecha Cosmo – palmtop i cyberdeck do zadań specjalnych
Macha Comet to cyberdeck, lub palmtop (jak nazwaliby go starsi użytkownicy), który oparty jest na przystępnej platformie, systemie Linux i posiada duże możliwości rozbudowy, w tym również magnetyczny port rozszerzeń.

To idealne urządzenie dla inżynierów, testerów, majsterkowiczów i zapalonych wynalazców. Dodatkowo to sprzęt stworzony z myślą o społeczności, łatwości rozwijania, otwartych standardach i pracy przez długie lata dzięki szerokiemu wsparciu.
Mecha Comet od amerykańskich inżynierów
Mecha Systems Inc. to firma, która powstała trzy lata temu w USA. Buduje komputery, oprogramowanie układowe i oprogramowanie w chmurze do tworzenia aplikacji. Jej klientami jest sektor edukacji podstawowej, hobbyści, twórcy i inżynierowie. Firma kieruje swoje usługi i produkty do producentów OEM, ISV w IoT, automatyki przemysłowej i robotyki.
Od początku swojego istnienia w głowie założycieli tlił się pomysł stworzenia powszechnie dostępnego komputera, na który byłby cyberdeckiem, skierowanym do pasjonatów oraz zawodowców, niezależnie od poziomu ich wiedzy, umiejętności i sposobu, w który chcą wykorzystywać urządzenie.
Urządzenie wygląda trochę jak smartfon, trochę jak palmtop i trochę jak kultowe Blackberry. Cale urządzenie mieści się na dłoni i ma wymiary 50 × 73 × 16 mm. Jest tu kolorowy 3,5-calowy ekran o proporcjach kwadratu, a pod nim jedno z najciekawszych cech urządzenia. To magnetyczny port dla dodatkowych rozszerzeń. Mecha proponuje już kilka pierwszych — klawiaturę QWERTY, kontroler do gier lub dodatkowy port rozszerzeń obsługujący HAT-y tworzone dla Raspberry Pi.
Mecha Comet zbudowano w oparciu o 1,8 GHz czterordzeniowy, procesor ARM Cortex-A53 (64-bitowy) oraz system Mechanix OS (oparty na dystrybucji Debiana). Jest tu też 4 GB RAM oraz 32 GB pamięci dla użytkownika. Można tu też skorzystać z portów M.2 Slot (PCIe 2.0), dwóch USB A 2.0 i gniazdo ethernetowe. Na pokładzie jest też WiFi, Bluetooth i kamera 5 MP z AF. Akumulator urządzenia ma pojemność 3000 mAh.
Niestety cena urządzenia pozostaje nieznana. Mecha Comet jest już działającym prototypem. Niedługo powinna ruszyć kampania finansowania społecznościowego. Link do niej niedługo znajdziecie tutaj.