To w zasadzie nie jest jakaś unikalna konstrukcja, która ma zrewolucjonizować rynek. Jest jednak niesamowicie potrzebna. Lenovo Chromebox Micro to najmniejszy komputer z systemem Chrome OS, jaki do tej pory stworzono, jest też całkiem tani, a stworzone dla niego dedykowane monitory tworzą naprawdę zgrany duet!

Sprzęt zaprezentowano bez większego echa już w grudniu. Teraz Lenovo prowadza go oficjalnie do sprzedaży. Komputer w formie nie wiele większej od smartfona lub powerbanku, jest już dostępny w amerykańskich sklepach. Zaskakująca jest też jego wyjątkowo przystępna cena.

Niestety nie wiemy jeszcze, czy sprzęt będzie oferowany w naszym kraju, bo Lenovo miało potwierdzić dopiero jego obecność na wybranych rynkach. Pierwsze oferty pojawiły się jednak już na Amazon, co ułatwia zakup w naszym kraju.

Lenovo Chromebox Micro jest rekordowo mały

Lenovo Chromebox Micro

Rynek mikro komputerów nie jest już tym, czym kilka lat temu. Pożegnaliśmy sporo ciekawych rozwiązań, którymi niedostatecznie byli zainteresowani klienci. Chociaż czasami nadal taki sprzęt się pojawia, to jest już rzadkością. Mam tu głównie na myśli Intel NUC (który trafił do Acer), komputery barebone czy PC Stick. Rozwinął się za to rynek pico komputerów jak Raspberry.

Myśląc o systemie Chrome OS, większość z nas ma na myśli laptopy. System ten trafia jednak również do innych urządzeń jak tablety i tytułowe Chromeboxy. Te ostatnie to małe komputery, które można szybko przenieść w inne miejsce lub zbudować na ich podstawie terminal, lub kiosk z usługami.

Są tu fani komputerów Intel NUC? Asus przejmie ten kawałek tortu a Intel daje za wygraną

Zasadniczo to właśnie do tego został stworzony ten sprzęt. Google w swoim wpisie na blogu nie kryje jednak podekscytowania i zadowolenia ze sprzętu. Jest on ponoć wystarczająco wydajny, by obsłużyć prace biurowe czy pozwolić na obsługę materiałów w rozdzielczości 4K. Co jest zatem w środku?

Znajdziemy tu nie najnowszy, ale ciągle stosowany u konkurencji procesor Intel Celeron N4500, 8 GB RAM, 32 GB pamięci MMC (wkrótce pojawi się też wersja 64 GB). Dodatkowo mamy tu wsparcie dla WiFi 6 oraz Bluetooth 5.1. Wymiary urządzenia to zaledwie 163 × 79 × 20 mm, przy 350 gramach wagi. Mimo tego udało się tu zmieścić 2 porty USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 porty USB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI, port enthernetowy oraz dźwiękowy 3,5 mm.

Lenovo Chromebox Micro

Początkowa cena miała wynosić 219 dolarów (około 890 zł), ale finalnie urządzenia trafiło do sklepów w cenie 244 dolarów (około 990 zł). Co ciekawe Lenovo zapowiedziało też serię przystępnych monitorów, które będą posiadały specjalne miejsce na komputer w tylnym panelu. Mają one być dostępne w wersjach od 15 do 24 cali. Więcej informacji na stronie Lenovo.