Microsoft potwierdził plany wyciągnięcia wtyczki z VBScript w drugiej połowie 2024 roku, co sygnalizuje koniec pewnej ery dla programistów.

Visual Basic Scripting Edition, znany lepiej jako VBScript, został wprowadzony jako lekki język programowania przez Microsoft w 1996 roku. Teraz VBScript odchodzi do lamusa, wyparty przez takie alternatywy jak PowerShell i JavaScript.

//dzisiaj na dailyweb

Jak możemy przeczytać w serwisie Techradar, początkowo VBScript zostanie przekształcony w funkcję na żądanie, ale później Microsoft całkowicie usunie narzędzie z przyszłych wersji systemu Windows.

VBScript jest stopniowo wycofywany

vb script code

W oficjalnym komunikacie firmy, kierownik programu Microsoft Naveen Shankar powiedział, że podjęto decyzję o zakończeniu wsparcia w celu przejścia na bardziej nowoczesne, wydajne i zaawansowane opcje.

Technologia rozwinęła się na przestrzeni lat, dając początek potężniejszym i bardziej wszechstronnym językom skryptowym, takim jak JavaScript i PowerShell. Języki te oferują szersze możliwości i lepiej nadają się do nowoczesnego tworzenia stron internetowych i zadań automatyzacji – Naveen Shankar – Program Manager – Microsoft

 

W ramach planu Microsoftu VBScript będzie dostępny jako funkcja na żądanie (FOD) w nadchodzącej wersji systemu operacyjnego Windows, który ma zostać wydany w tym roku. VBScript zostanie wprowadzony jako FOD w wersji 24H2 Windows a11 i będzie domyślnie włączony. W  drugiej fazie wygaszania narzędzia te zostaną domyślnie wyłączone, co według przewidywań Microsoftu nastąpi w 2027 roku. Shankar podzielił się większą ilością informacji na temat ostatniego etapu wycofywania: „VBScript zostanie wycofany i wyeliminowany z przyszłych wersji systemu Windows. Oznacza to, że wszystkie biblioteki współdzielone (pliki .dll) VBScript zostaną usunięte. W rezultacie projekty oparte na VBScript przestaną działać”.

Funkcja Recall w Windows 11: po co Ci prywatność

Nie podano ram czasowych ostatecznego wycofania VBScript, jednak osoby nadal korzystające z niego zostały ostrzeżone, aby migrowały do PowerShell lub JavaScript. Koniec VBScript to koniec pewnej epoki w programowaniu.

Zobacz nasz VLOG!