Wybór smartfona wydaje się rzeczą prostą. Powinien mieć dobrej jakości wyświetlacz, aparat, który robi świetne fotki, wygodny port ładowania i ewentualnie złącze słuchawkowe. Do tego ładna, funkcjonalna obudowa i gotowe. W rzeczywistości kupno dobrego sprzętu wymaga nieco więcej zastanowienia i wiedzy.

Producenci prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych modeli smartfonów, próbując przyciągać klientów, ale czy rzeczywiście warto się na nie decydować? W podjęciu decyzji może pomóc przeanalizowanie pięciu charakterystyk tego typu urządzeń.

Wysokiej jakości ekran

Wiele osób kieruje się jego wielkością, ale to nie ona jest najważniejsza. Istotniejsze są parametry takie, jak: odświeżanie, rozdzielczość, zagęszczenie pikseli czy typ budowy ekranu. Osoby planujące kupić smartfona z ekranem o przekątnej powyżej 6,5 cali, powinny szczególnie zwrócić uwagę na rozdzielczość – im będzie ona niższa, tym płynność przeglądania treści może być gorsza. Wysoka rozdzielczość ekranu przekłada się nie tylko na świetną jakość obrazu, ale także na mniejsze męczenie się oczu.

R E K L A M A

Warto przyjrzeć się także jasności ekranu. Im jest ona wyższa, tym wygodniej korzysta się ze smartfona w pełnym słońcu. Miłośnicy nowinek technologicznych mogą zwrócić uwagę na czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran. Niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie w swojej ofercie. Warto zatem dowiedzieć się, czy wybrany model urządzenia dysponuje taką funkcją.

Szybkie ładowanie

Nowoczesne technologie, którymi naszpikowane są smartfony, rozładowują ich baterie w ekspresowym tempie. To problem coraz szerszego grona użytkowników tego typu urządzeń. Wybierając dobry sprzęt, należy zwrócić uwagę, czy dysponuje on możliwością szybkiego ładowania – przewodowego lub bezprzewodowego.

Takie rozwiązanie pozwala w krótkim czasie uzupełnić niedobory energii. Naładowanie baterii od 0 do 100 procent zajmuje około godziny. To bardzo dobry kierunek, w którym podąża coraz więcej producentów smartfonów, powalający użytkownikom zaoszczędzić czas i być w stałym kontakcie ze światem. Urządzenia ładowane w technologii Quick Charge potrafią zaskoczyć jeszcze bardziej i zasilić baterię do 50 procent tylko w 15 minut.

Funkcjonalny aparat

Kiedyś zrobienie dobrego zdjęcia wymagało wysokiej klasy aparatu fotograficznego i odpowiednich obiektywów. W dzisiejszych czasach jest to znacznie prostsze. Producenci smartfonów prześcigają się w ulepszaniu ich aparatów, które pozwalają robić doskonałe zdjęcia nawet w nocy czy będąc w ruchu. Są wspomagane przez sztuczną inteligencję i sprawdzają się świetnie nawet w nieprzewidywalnych sytuacjach. Smartfon Samsung to doskonały przykład telefonu, który posiada takie możliwości.

Poza liczbą aparatów, warto zwrócić uwagę także na ich rodzaj. Można tu wymienić m.in. te szerokokątne, ultraszerokokątne czy macro. Każdy z nich może być pomocny w zależności od sytuacji fotografowania, ułatwiając zrobienie dobrej jakości zdjęć.

Szybkie płatności zbliżeniowe

Są one coraz bardziej popularne na rynku, ponieważ pozwalają na uiszczanie należności bez konieczności wyciągania portfela czy karty płatniczej. Nie wszyscy producenci smartfonów umożliwiają dokonywanie takich płatności przy pomocy ich urządzeń, dlatego istotne jest, aby dowiedzieć się, czy dany model ma opcję NFC.

Wodoszczelność

Telefony wędrują razem ze swoimi użytkownikami, czasem w bardzo niebezpieczne dla nich miejsca jak basen czy jezioro. Wystarczy moment, aby smartfon znalazł się w wodzie. Niestety nie każdy przetrzyma taką kąpiel. Nawet przypadkowe zachlapania mogą być groźne dla tego typu urządzeń i spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Wodoszczelność i wodoodporność to parametry, na które dobrze jest zwrócić uwagę i nawet jeśli sprzęt posiada takie oznaczenia, trzymać go z daleka od wilgoci. Przed uszkodzeniem może także chronić etui na telefon, które zazwyczaj można wybrać spośród wielu ciekawych wzorów.

Wybór dobrego smartfona powinien uwzględniać wszystkie powyższe charakterystyki, aby cieszyć się telefonem długo i bez niespodzianek. Szeroki wybór tego typu urządzeń można znaleźć tutaj: https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony.


Posłuchaj nas!