Letnie eskapady, zarówno te prywatne, jak i służbowe, to czas, gdy całodzienna praca zabija nawet najpojemniejsze akumulatory. Wyprawa z OnePlus na Bałkany pokazała nam, że można całkiem sprawnie radzić sobie z tym wyzwaniem. Nie musieliśmy się specjalnie gimnastykować, natomiast warto pamiętać o pewnych niuansach. Pokażemy Wam kilka sztuczek, które wydłużą działanie baterii w telefonie.

Pisaliśmy już o tym, że wyruszyliśmy wspólnie z OnePlus oraz dwiema innymi redakcjami w ośmiodniową podróż. W ramach projektu OnePlus TECHtrip przygotowaliśmy kilka artykułów, a w drodze są kolejne, np. poradnik fotografii krajobrazowej. Teraz pokażemy Wam coś naprawdę praktycznego i myślę, że te kilka sztuczek może wykorzystać każdy użytkownik inteligentnego telefonu. Jakie są więc sposoby na wydłużenie pracy akumulatora w telefonie? Już tłumaczę, ale najpierw powinniście o czymś wiedzieć.

//dzisiaj na dailyweb

OnePlus Nord 3 5G – optymalizacja zarządzania energią kluczem do udanego wyjazdu

Wciąż przyglądamy się blisko smartfonowi OnePlus Nord 3 5G, natomiast mamy już gotowe pierwsze wrażenia. Jeśli nie mieliście okazji się z nimi zapoznać lub nie widzieliście artykułu traktującego o jego świetnym wyświetlaczu, możecie to jeszcze nadrobić. W dziennikarskim skrócie coś Wam muszę jednak przypomnieć.

02 6
Park Narodowy Biogradska Góra – OnePlus Nord 3 5G, Czarnogóra

OnePlus Nord 3 5G posiada ekran 6,74-calowym panelu Super Fluid AMOLED z adaptacyjnym 120 Hz odświeżaniem. Jak wszyscy pewnie wiemy, wyświetlacz to coś, co ma ogromny wpływ na baterię. Na szczęście, OnePlus ma kilka dodatków, które pomogą ograniczyć zużycie energii. Co ważne – sprawdziliśmy je podczas OnePlus TECHtrip i potwierdzamy ich skuteczność.

Jeśli chodzi o samo ogniwo…  nie ma powodów do obaw. OnePlus wyposażył model Nord 3 5G w jednostkę o pojemności aż 5000 mAh. Bateria jest też zbudowana nie jako pojedyncze ogniwo, ale dwa elementy o pojemności 2500 mAh każdy. Dzięki temu można ją szybciej ładować, bez obawy o degradację jej stanu. To właśnie też dlatego telefon wspiera ładowanie SuperVOOC o mocy 80 W. Kiedy po zameldowaniu w Budvie mieliśmy tylko kilkanaście minut czasu wolnego, doceniłem tę cechę.

a1
Warto rzucić okiem na kilka ustawień

Co daje to w praktyce? Dzięki szybkiej ładowarce, która jest w zestawie możemy naładować OnePlus Nord 3 5G w 32 minuty do pełna! Po 15 minutach telefon naładowany był już do 60%, co pozwala podczas normalnej eksploatacji działać mu nawet przez 22 godziny. Warto więc tutaj pamiętać, że nawet kilka minut pod ładowarką ma tu ogromne znaczenie, o czym sobie zaraz powiemy.

OnePlus Nord 3 5G – wydłuż czas działania

Pewnie jak każdy chciałbyś zapomnieć o konieczności ładowania telefonu. Dostaliśmy urządzenia z wielkimi, pięknymi wyświetlaczami o rewelacyjnych kolorach i wysokim odświeżaniu. Aby to, co widzimy, było najwyższej jakości, smartfony pracują pod kontrolą wydajnych układów, które wspierają szybkie pamięci. To dlatego telefon potrafi zużywać tyle energii, ile domowy komputer. Ma jednak małe rozmiary, wiec projektanci muszą rezygnować z pojemnych akumulatorów. Zresztą tych też byśmy nie chcieli, bo telefon powinien być smukły i w miarę lekki.

02
Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza, Czarnogóra

OnePlus postanowił jednak zadbać o to, by użytkownik miał możliwość wpłynięcia na to, ile wytrzyma jego telefon. Prezentujemy kilka sztuczek i ustawień, które pomogą przedłużyć działanie na baterii. Przyda się Wam to zwłaszcza na wyjeździe.

Doładuj się „w locie”

Nie wspominałem o super szybkim ładowaniu bez powodu. W zaledwie 5 minut możesz podładować OnePlus Nord 3 5G o dodatkowe 25%. To czas, jaki poświęcasz na tankowanie paliwa do samochodu. Jeśli zdecydujesz się jeszcze na hot-doga i kawę, spędzając 15 minut na stacji, będziesz miał naładowany telefon do około 60%. To pozwoli używać go przez resztę dnia. Nie ładowaliśmy co prawda urządzenia na stacji, ale w Czarnogórze zatrzymywaliśmy dość często na kilkunastominutowe sesje ze zdjęciami krajobrazowymi. To dokładnie ten sam scenariusz.

Jeśli idziesz na obiad, możesz podładować sprzęt w restauracji. Zanim dokończysz posiłek, Twój telefon będzie naładowany do pełna. Jeśli przy stoliku nie ma gniazdka, poproś o naładowanie obsługę. Za granicą nie spotkasz się z odmową, a w Budvie trafiliśmy na bardzo miłych ludzi.

02 7
OnePlus Nord 3 5G i OnePlus 11 w Parku Narodowym Biogradska Góra

Ciemny tryb to podstawa

Nie bez powodu wspominałem też o wyświetlaczu. Ekran w OnePlus to Super Fluid AMOLED. Oznacza to, że każdy pojedynczy subpiksel w panelu składa się z trzech diod organicznych. Każdy z nich emituje światło, dlatego obraz jest idealnie podświetlony. Wiąże się to z pewną cechą. Do tworzenia koloru białego potrzeba uruchomienia każdego emitera. Im jaśniejszy jest obraz, tym więcej energii pobiera ekran.

To nie jest teoria spiskowa, lecz znana prawda potwierdzona testami. Ciemny tryb w telefonie oraz ciemna tapeta na ekranie znacząco potrafią ograniczyć zużycie baterii. Ta zmiana w niektórych scenariuszach i testach odpowiedzialna była za nawet 30% oszczędność! OnePlus daje też wybór – możesz wybrać jeden z trzech wariantów trybu ciemnego.

Adaptacyjny wyświetlacz

Wyświetlacz OnePlus Nord 3 5G ma też kolejną ciekawą cechę. Chodzi o bardzo szybkie 120 Hz odświeżanie obrazu. Wyświetlacz jest jednak adaptacyjny i potrafi dostrajać się do aktualnie wykonywanych przez użytkownika czynności i jasności ekranu.

01 5

W trakcie oglądania filmu lub grania, wyświetlacz będzie pracował z maksymalną częstotliwością. Będzie się też stopniowo zmniejszać częstotliwość odświeżania, schodząc nawet do 40 Hz, gdy nie będzie potrzebował oszałamiającej szybkości. Możemy też na sztywno ustawić 120 Hz. Jeśli chcemy jednak oszczędzić baterię, to w opcjach znajdziemy standardowe odświeżanie o częstotliwości 60 Hz.

Zawsze wyłączony wyświetlacz

To funkcja, która jest nie tylko przydatna, ale w przypadku OnePlus Nord 3 5G również efektowna. Producent oddał nam bowiem sporo możliwości personalizacji tejże opcji. Można wybierać style, animacje, powiadomienia, a nawet włączać harmonogram tej funkcji lub tryb oszczędzania baterii. Jeśli szukamy jednak maksymalnej oszczędności, powinniśmy wyłączyć tę funkcję.

02 9

Zaawansowane tryby obrazu i podświetlanie

Wspominałem już o wyświetlaczu i o tym, że charakteryzuje się on niezłymi parametrami. Jest jeszcze kilka funkcji na które macie wpływ, a których wyłączenie pomoże zaoszczędzić trochę procentów baterii.

W ustawieniach znajdziemy funkcję trybu kolorów. Polecamy wybrać tryb naturalny. Warto też wyłączyć HDR dla obrazu oraz jego wyostrzanie. Te opcje mają wpływ na baterię i zaznacza to nawet OnePlus. Chociaż tryb automatycznego ustawiania jasności działa sprawnie, polecamy i tu ręcznie go ustawić, tuż ponad poziomem minimalnym. Normalnie nie sprawi to problemu, a w razie potrzeby można szybko to zmienić.

a2
Mury Dubrownika przy 35 stopniach Celsjusza stanowczo dają się we znaki akumulatorowi, ale…

Ubij niepotrzebne powiadomienia, wibrację i haptykę

Wiesz, co zużywa najwięcej energii w telefonie? Przykro mi to pisać, ale Ty! Za każdym razem gdy słyszysz dźwięk lub czujesz wibrację, pewnie odruchowo sięgasz po telefon i sprawdzasz, co jest na rzeczy. Możesz zadbać o baterię oraz swoją cyfrową higienę, gdy wyłączysz kilka apek. Nie mówię od razu o apce telefonu, SMS-ach ani ulubionych portalach społecznościowych. Zobacz, czy gry albo aplikacje nie wysyłają Ci niepotrzebnych powiadomień, których ani nie lubisz, ani nie potrzebujesz. Wygodną listę aplikacji znajdziesz w zakładce powiadomienia w ustawieniach.

Następna rzecz to wibracja i haptyka. Wyłącz wibracje oraz efekty haptyczne. To coś, bez czego można się obejść, a zjada to sporo energii. Jak dużo? W przypadku normalnego użytkowania haptyka może odpowiadać za zużycie nawet 4% baterii w ciągu dnia. Na naszym wyjeździe z OnePlus i tak nie bylibyśmy w stanie docenić przyjemniej wibracji z uwagi na intensywność realizowanych zadań. Oszczędność kilku procentów akumulatora to miła rekompensata.

Moduły GPS, WiFi, Bluetooth i głośność

To jest tak oczywiste, że często o tym zapominamy. Od lat preferujemy styl allways-connected. Jeśli jesteście jednak starsi, powinniście pamiętać to, że transmisję danych wyłączało się z obawy przed opłatami. Bluetooth włączało się tylko w razie potrzeby. Dziś wszystko łącznie z modułem GPS jest włączone i stale gotowe do użycia. To naprawdę drenuje baterię.

Będąc cały czas w trasie, wyłączyliśmy wszystko, co niepotrzebne. Można się zdziwić, jak dobre daje to efekty. Warto, też ściszyć dźwięki, to również pomoże.

02 5
Wyłącz moduły, które nie są Ci potrzebne

Gorąco? Twój telefon też potrzebuje się schłodzić

Kiedyś leżąc na plaży na Węgrzech, zobaczyłem na telefonie komunikat w stylu — schłodź urządzenie, by móc go dalej używać. Tu gdzie jesteśmy teraz, też jest gorąco. Co robisz, gdy jest Ci gorąco? Pewnie pijesz zimnego drinka albo się rozbierasz. Telefon tego pierwszego raczej nie może, możesz go jednak rozebrać. Pewnie masz silikonowego lub plastikowego kejsa. Są wakacje, daj mu trochę luzu. Na pewno mu się poprawi!

Podczas używania telefon się nagrzewa. Może mieć to niekorzystny wpływ na poziom naładowania, a nawet trwale uszkodzić lub zdegradować baterię. Warto więc kontrolować sytuację. Jadąc samochodem i korzystając z nawigacji, telefon się grzał, skierowanie na niego powietrza z klimy (uchwyt na kratkę nawiewu) ostudziło go i pomogło ochronić baterię. To uniwersalna rada, pod którą podpisujemy się obiema rękoma i nogami.

Oszczędzanie baterii

To jedna z najbardziej oczywistych wyborów. To też kolejna rzecz, o której często zapominamy. W systemie stworzono dedykowane narzędzie, które przedłuży czas działania na baterii. Mam jednak wrażenie, że często o nim zapominamy. Znajdziemy w nim kilka dodatkowych opcji, które pomogą jeszcze lepiej wykorzystać tę funkcję.

02 3 scaled

Te kilka opcji, o których wspomniałem, to subiektywny wybór tych najważniejszych. Pewnie sami będziecie musieli wybrać, co Wam odpowiada, a co nie. W zasadzie z OnePlus Nord 3 5G nie będziecie musieli nawet z nich często korzystać!

IMG 5575 scaled

Za kilka dni wrócę  do Was z jeszcze praktyczniejszym poradnikiem. Skupiam się w nim na fotografii krajobrazowej, a, jako że Bałkany wręcz proszą się o taką formę realizowania sesji, będzie nie tylko treściwie, ale również pięknie.

Autorzy: Marcin Karbowiak, Daniel Buliński

Przebieg naszej przygody możecie śledzić na kanałach społecznościowych marki OnePlus, na których znajdziecie jeszcze więcej materiałów z kilku perspektyw.