Amerykański producent mikroprocesorów Intel potwierdził w poniedziałek, że będzie produkował chipy dla tajwańskiej firmy MediaTek Inc. Umowa produkcyjna jest jedną z najbardziej znaczących transakcji, jakie Intel ogłosił od czasu uruchomienia tzw. biznesu foundry na początku ubiegłego roku.

Biznes oparty o fabryki typu foundry zajmuje się produkcją mikroprocesorów, które zostały zaprojektowane w innych firmach. Jednak ryzyko wdrożenia produkcji leży po stronie fabryki i wymaga ogromnych nakładów i zasobów. Najbardziej rozpoznawalnym na świecie przykładem produkcji chipów na zlecenie jest firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co), lider w tym sektorze. Intel dotychczas produkował głównie chipy, które sam projektował.

Intel wyprodukuje chipy dla MediaTek

Wcześniej, dość sceptycznie branża podchodziła do nowej formy biznesu Intela. Jednak, jak podał Routers,  obawy były nieuzasadnione. Dan Hutcheson, ekonomista TechInsights, skomentował, „że w branży były wątpliwości co do tego, czy Intel podoła wymaganiom trudnego biznesu foundry, lecz umowa z MediaTek pokazuje, że jest na dobrej drodze, a jego inwestycje – w tym w rekrutację odpowiedniej kadry kierowniczej – zwracają się”. 

„Kiedy wchodzisz w biznes foundry, narażasz na ryzyko okres około dwóch lat intensywnych prac”, powiedział Hutcheson o ryzyku dla firm projektujących chipy, takich jak MediaTek. „Jeśli coś się stanie i partner foundry nie będzie w stanie tego pociągnąć, straciłeś ogrom czasu zainwestowanego w projekt”.

Intel nie podał żadnych szczegółów finansowych transakcji ani skali produkcji chipów, które będzie produkował dla MediaTek.  Pierwsze sztuki mikroprocesorów dedykowanych do zastosowań w urządzeniach inteligentnych opuszczą fabrykę Intela w ciągu najbliższych 18 do 24 miesięcy i zostaną wykonane w procesie technologicznym  Intel 16.

Zdaniem firmy MediaTek, umowa pomoże zbudować bardziej stabilny i odporny łańcuch dostaw, które podstawą będzie nowy partner foundry ze znaczącym potencjałem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Firma MediaTek planuje wykorzystać technologie procesowe Intela do produkcji wielu układów scalonych dla szeregu inteligentnych urządzeń końcowych. IFS oferuje szeroką platformę produkcyjną z technologiami zoptymalizowanymi pod kątem wysokiej wydajności, niskiego poboru mocy i zawsze dostępnej łączności, zbudowaną na mapie drogowej obejmującej sprawdzone w produkcji trójwymiarowe tranzystory FinFET oraz przełomowe rozwiązania nowej generacji.

PIS zabierze nam smartfony? Jarosław Kaczyński uważa, że jesteśmy pod wielkim wpływem urządzeń mobilnych