W łatwy sposób można zwrócić urządzenie, aby zostało poddane odświeżeniu i zyskało drugie życie. Do wzięcia udziału w programie kwalifikują się między innymi telefony, tablety, laptopy, komputery czy aparaty. InPost wspomina, że nie można oddać baterii, źródeł światła, odpadów chemicznych i medycznych oraz niekompletnego sprzętu.

inpost

Kiedy sprzęt dociera do profesjonalnej firmy, zostaje poddany testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia (DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

InPost wprowadza usługę recyklingu elektroniki

Na stronie można także wyczytać, że „jeżeli usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnej funkcji urządzenia, a koszty jego serwisu nie przekraczają kosztów wytworzenia, produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu.” W przypadku kiedy taka czynność będzie nieopłacalna dla danego sprzętu, zostanie poddany procesowi który umożliwia odzyskanie do 80% materiałów, które będą mogły posłużyć do budowy kolejnych urządzeń.

Cały proces wysyłki sprzętu do recyklingu jest prosty. Wystarczy na stronie re-paczka.pl wybrać rodzaj sprzętu, który chcemy oddać oraz wypełnić formularz kontaktowy, czyli imię i nazwisko, numer telefonu oraz email. Następnie dostaniemy na maila i sms kod służący do nadania paczki w dowolnym paczkomacie. Na nadanie urządzenia mamy standardowe 2 tygodnie. Szczerze, jestem ciekaw jak przyjmie się ta akcja i ile osób z niej skorzysta.