Co powinieneś wybrać – HDD vs zewnętrzny dysk SSD? Takie pytanie zadaje sobie codziennie potężne grono użytkowników komputerów osobistych. Jeśli jesteś wśród nich, ten materiał może pomóc Ci w podjęciu idealnej decyzji zakupowej.

AAktualnie, na rynku znajdziemy wiele rozwiązań pozwalających na magazynowanie danych, ale wśród wszystkich królują dwa – zewnętrzne pamięci SSD oraz dyski HDD. Pamięć flash jest nowocześniejszą opcją i na wielu frontach znacznie ciekawszą niż dyski twarde, czyli popularne „talerze”.

//dzisiaj na dailyweb

Nie można jednak twierdzić, że pamięci półprzewodnikowe są idealne. Nie, w istocie przegrywają zmogą odstawać od HDD na dwóch polach, o których za moment. Rzućmy więc okiem na zalety obydwu typów pamięci.

HDD vs zewnętrzne SSD – co wybrać?

XS1000 a
HDD vs SSD

Każdy ma inne potrzeby i preferencje, dlatego też u niektórych osób z powodzeniem sprawdzi się dysk HDD, podczas gdy dla innych zewnętrzna pamięć SSD jest jedynym właściwym wyborem. Grunt to dopasować zakup do określonego typu użytkowania. To właśnie w inteligentnym doborze dodatków tkwi potencjalna satysfakcja.

Argumenty za pamięcią zewnętrzną SSD

Pamięć zewnętrzna SSD, czyli rozwiązanie półprzewodnikowe jest w stanie zapewnić prędkość transferu dochodzącą do 2000 MB/s, co idealnie sprawdza się przy przesyłaniu ogromnych plików wideo zapisanych w formatach bezstratnych LOG, a także podczas pracy z ilustracjami i zdjęciami RAW. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nawet podstawowa pamięć SSD jest przynajmniej trzykrotnie sprawniejsza od najdroższych modeli HDD.

XS1000 bv

Tak, zewnętrzny dysk SSD jest szybszye, ale nie wiąże się to wcale z głośniejszą pracą. Przeciwnie, pamięci półprzewodnikowe są znacznie cichsze z uwagi na brak ruchomych, mechanicznych części. Docenimy to w momencie chęci przeprowadzenia wideokonferencji. Nikt nie jest szczęśliwy, gdy komputer wydaje zbyt donośne odgłosy. To nie wszystko. Ze wspomnianą kwestią łączy się inna sprawa. Zewnętrzny dysk SSD pobiera znacznie mniej energii niż HDD. To istotne szczególnie dla osób, którym zależy dla na długim czasie pracy sprzętu na jednym ładowaniu akumulatora .

Recenzja Kingston XS1000 z USB 3.2 Gen 2 – szybka pamięć SSD nie musi być droga

A to wszystko zostało opakowane w atrakcyjną wizualnie obudowę w kolorze grafitowym wykonaną z metalowych i plastikowych elementów. Zewnętrzne dyski SSD marki Kingston zostały zaprojektowane z myślą o tych z nas, którzy na przykład często się przemieszczają. Dysk waży niecałe 29 gramów i mieści się w dłoni (69,54 x 32,58 x 13,5 mm), więc najważniejsze dane możesz mieć zawsze przy sobie.

Kończąc temat zewnętrznych pamięci SSD, chciałbym zwrócić uwagę na to, że choć są one znacznie lżejsze i kompaktowe (co samo w sobie jest zaletą), cechuje je również większy stopień odporności niż dysków HDD. Brak wirujących talerzy i ruchomych elementów sprawia, że uszkodzenia w wyniku upadku na podłogę czy beton nie będą tak spektakularne poważne. Ba, najczęściej po takim incydencie wszystko działa poprawnie.

Argumenty za HDD

Są jednak dwie sprawy, w których górują dyski talerzowe. Przede wszystkim są one znacznie tańsze niż dyski zewnętrzne SSD. W efekcie hurtowy zakup może oznaczać spore oszczędności i tego najzwyczajniej w świecie nie da się przeskoczyć. Jeśli komuś zależy wyłącznie na magazynowaniu danych i nie zamierza z nich zbyt często korzystać, taka opcja wydaje się po prostu opłacalna.

Dobijając do brzegu, chciałbym dodać, że HDD występują w większych pojemnościach. HDD o pojemności 10 TB jest nie tylko łatwo znaleźć, ale kupimy go taniej. W przypadku dysków zewnętrznych SSD o pojemności 10 TB nie jest już tak kolorowo. Dostępność jest znacznie mniejsza, a ceny wyższe.

Czy powinienem wybrać dysk zewnętrzny SSD czy HDD?

XS1000 2

Istnieje wiele powodów, dla których zaleca się stosowanie dysków SSD jako pamięci zewnętrznej. Jeśli szukasz dodatkowej przestrzeni dyskowej na zdjęcia, gry lub materiały wideo, które będziesz edytować i regularnie przeglądać, zewnętrzny dysk SSD będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie. Szybkość, wytrzymałość i przenośność zewnętrznego dysku SSD sprawiają, że jest to odpowiedni nośnik do przechowywania danych osobistych. Zewnętrzny dysk półprzewodnikowy Kingston XS1000 to przykład doskonałego „startowego” dysku SSD o pojemności 1 TB lub 2 TB i prędkości odczytu/zapisu do 1000 MB/s.