W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że spodziewamy się aktualizacji usługi Find My Device. Google zaktualizowało ją wczoraj, a pierwsi producenci już zapowiedzieli wsparcie.

Google i Apple nawiązali rok temu współpracę, która miała ujednolicić działanie lokalizatorów (trackerów) podobnych do AirTag lub Tile. To pokłosie problemów, które stwarza ta technologia. Oprócz oczywistych zastosowań można nimi również stalkować ofiary, czy namierzać pojazdy, które mają stać się łupem złodziei.

Prawdopodobnie już niebawem zobaczymy aktualizację iOS 17.5, która zaoferuje podobne wsparcie. Google uderza jako pierwsze. Dodatkowo wsparcie dla zaktualizowanej usługi zapowiadają również producenci akcesoriów.

Find My Device będzie lepsze

Find My Device

Google zaktualizowało już swoją usługę. Teraz będzie ona kompatybilna z AirTagami od Apple, które nie będą mogły potajemnie śledzić osób i przedmiotów, gdy ktoś podrzuci je w złym celu. Dodatkowo użytkownikom zostanie zaoferowana pełna funkcjonalność usługi wraz z wyświetlaniem przedmiotu na mapie (dzięki niezależnej komunikacji z siecią urządzeń Android), precyzyjnej lokalizacji (wskazówki na smartfonie), alarmami dźwiękowymi i świetlnymi lokalizatora, a nawet wsparciem dla asystenta Google (będzie można go poprosić o zlokalizowanie przykładowo kluczy). Find My Device będzie od teraz wymagało systemu w wersji Android 9 i nowszych. Najnowsze urządzenia jak Google Pixel 8 zyskają możliwość odnajdywania zagubionych przedmiotów nawet po rozładowaniu baterii trackera.

Knog Scout najlepszy kompan Twojego roweru i największy wróg podłych złodziei [recenzja]

Apple nadal nie zaktualizowało usług po swojej stronie. Nie wiemy też, jak będą działać trackery na nowych zasadach. Na otarcie łez warto jednak wspomnieć, że pierwsi producenci już zapowiedzieli wsparcie dla działania zgodne z Apple Find My oraz Google Find My Device. Zgodność potwierdził już producent lokalizatorów peblebee oraz Chipolo (które oferuje nowy model ONE).

Find My Device

Dalej nie znamy stanowiska lidera rynku firmy Tile, polskiego NotiOne czy też Knog. Więcej informacji o zaktualizowanej usłudze Google Find My Device znajdziecie na stronie Google oraz we wpisie na oficjalnym blogu Android.