Według najnowszych informacji przeglądarka internetowa, Mozilla Firefox, będzie mogła klasyfikować recenzje. Wszystko dzięki technologii firmy Fakespot, którą przedsiębiorstwo przejęło na początku tego roku.

Od czasu do czasu piszemy na temat lisiej przeglądarki, która jak zawsze próbuje pokonać największych konkurentów – dwa lata temu była nawet krok przed Google Chrome. Walka trwa jednak dalej w najlepsze, ponieważ według najświeższych informacji Mozilla Firefox skorzysta z nowej technologii, która może okazać się całkiem przydatna. No i pomoże w walce z popularnymi gigantami.

//dzisiaj na dailyweb

Mozilla testują nową, wbudowaną funkcję “Sprawdzanie recenzji” w przeglądarce Firefox, której zadaniem jest ocenienie wiarygodności recenzji klientów różnego rodzaju produktów. Eksperymentalna funkcja została początkowo dostrzeżona przez serwis MSPowerUser. Co ciekawe, ma działać z takimi serwisami jak Amazon czy Walmart, czyli bardzo popularnymi witrynami.  

Firefox oceni recenzje pod kątem fałszywości? Oby!  

Swoje dwa grosze do sprawy dorzucił starszy dyrektor ds. zarządzania produktami Firefoxa, Byron Jourdan, ponieważ potwierdził w oświadczeniu przekazanym przez The Verge, że firma faktycznie testuje nową funkcjonalność “z ograniczoną liczbą internautów w Stanach Zjednoczonych”. 

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Niewątpliwie jest to technologia, którą warto mieć na oku, ponieważ fałszywe recenzje stanowią duży problem dla sprzedawców internetowych, którzy muszą podejmować coraz bardziej radykalne kroki, aby utrzymać wiarygodność ocen swoich produktów. Dla przykładu, Amazon potrafił usunąć dziesiątki tysięcy recenzji, które uznano wówczas za fałszywe.  

Gigant podjął także kroki prawne przeciwko osobom koordynującym pisanie fałszywych recenzji za pośrednictwem grup na Facebooku. Dwa lata temu brytyjski organ antymonopolowy wszczął nawet oficjalne dochodzenie w tej sprawie.  

Wracając do narzędzia, technologia do sprawdzenia rzetelności i wiarygodności ocen produktów niebawem zostanie w pełni przygotowana do udostępnienia użytkownikom poprzez odpowiednie narzędzia, które pozwolą nawet usuwać fałszywe recenzji. Dołączam zrzut ekranu opublikowany przez MSPowerUser przedstawiający narzędzie – widoczne za pośrednictwem ikony ceny na pasku adresu przeglądarki.  

firefox

Narzędzie przypisuje recenzjom produktów ocenę na podstawie ich wiarygodności, oferując “skorygowaną ocenę” na poziomie pięciu gwiazdek z “usuniętymi recenzjami niewiarygodnymi” i wyodrębniając najważniejsze informacje z istniejących ocen.  

Jak już wspominałem, funkcja Review Checker wykorzystuje technologię Fakespot, którą przedsiębiorstwo przejęło na początku tego roku. Firma ma “wykorzystywać wyrafinowany system sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do wykrywania wzorców oraz podobieństw między recenzjami, aby oznaczać te, które najprawdopodobniej wprowadzają w błąd”. 

Mozilla podczas wspomnianego przejęcia dodatkowo zaznaczyła, że w planach jest zintegrowanie technologii z własną przeglądarką po to, aby “jak najlepiej przygotować klientów Firefoxa do odcinania się od zwodniczych recenzji”. Ciekawostka, Fakespot oferuje usługi sprawdzania recenzji za pośrednictwem swojej strony internetowej, rozszerzenia przeglądarek oraz aplikacji na systemy iOS i Android.  

firefox reviews checker
Kolejny zrzut ekranu z serwisu MSPowerUser

Na koniec muszę wspomnieć o dosyć smutnych wieściach. Nie wiadomo, pomimo obecnych testów funkcji, kiedy nowa funkcja miałaby trafić w ręce pozostałych użytkowników (chociaż według serwisu MSPowerUser premiera jest zaplanowana na 21 listopada tego roku). Jourdan twierdzi, że firma nie ogłosiła jeszcze jej oficjalnej daty premiery. W oświadczeniu czytamy: “Będziemy nadal testować i sprawdzać, czy jest to jeden ze sposobów, który pomoże nam poprawić jakość doświadczeń użytkowników podczas korzystania z sieci”. 

Trzeba tutaj podkreślić, że sam pomysł jest całkiem ambitny oraz ciekawy. Sam należę do grupy konsumentów, którzy przede wszystkim oceniają recenzje użytkowników i piszą własne. Martwić może jedynie brak jakiekolwiek daty wprowadzenia nowej usługi. Cóż, pozostaje uzbroić się w cierpliwość.