Wraz z zapowiedzią nowego iPada Pro, Apple zaprezentowało dziś wersje Final Cut Pro i Logic Pro nowej generacji dla iPada.
Właśnie trwa event Apple, na którym firma z Cupertino pokazuje nowe iPady i akcesoria do nich.
Na razie Apple pokazało odświeżone iPady Air z M2, iPady Pro z procesorami M4 i ekranami OLED, nowe aplikacje Final Cut Pro 2 i Logic Pro 2 oraz nowego Apple Pencil Pro.
Final Cut Pro 2
Nowe aplikacje zostały zaprojektowane tak, aby były znacznie bardziej zaawansowane i znacznie bardziej wydajne, aby wykorzystać wydajność chipu M4 znajdującego się w nowym iPadzie Pro. Nowy Final Cut Pro 2 dla iPada obejmuje edycję na żywo z wykorzystaniem wielu kamer. Funkcja Live Multicam, pozwala nagrać pojedynczą scenę z nawet czterech różnych perspektyw, a wykorzystywane do tego urządzenia nie muszą należeć do jednej osoby. Live Multicam wymaga nawiązania bezprzewodowego połączenia za pomocą nowej aplikacji do nagrywania wideo – Final Cut Camera – która wyświetla widok z nawet czterech telefonów iPhone lub iPadów. Reżyser widzi obraz z wszystkich kamer w czasie rzeczywistym. Ustawienia każdego przesyłanego obrazu można zmieniać bezpośrednio w Final Cut Pro na iPada – na przykład wygodnie regulować poziom ekspozycji, ostrości czy zoomu – tak, aby uzyskać idealne ujęcie.
Apple chwali się, że za sprawą czipa M4 w nowym iPadzie Pro finalne renderowanie trwa nawet 2x krócej. Do tego liczba obsługiwanych strumieni obrazu w formacie ProRes RAW jest nawet 4x większa niż w przypadku czipa M1. W celu zapewnienia jeszcze większej swobody w zakresie przechowywania danych aplikacja Final Cut Pro 2 na iPada obsługuje teraz zewnętrzne projekty. Użytkownicy mogą więc wygodnie tworzyć i otwierać projekty na podłączanych nośnikach i importować z nich pliki multimedialne, które dzięki temu nie zajmują miejsca na iPadzie.
Final Cut Pro 2 na iPada zapewnia więcej możliwości dostosowywania projektów. Użytkownicy mogą dopracowywać je za pomocą 12 nowych gotowych ustawień gradingu kolorów, wybierać z ośmiu podstawowych tytułów tekstowych i 20 nowych ścieżek dźwiękowych, a także dodawać dynamiczne tła, aby docelowo uzyskać wielowarstwowe efekty i sekwencje tytułowe.
Final Cut Camera
Na potrzeby funkcji Live Multicam w Final Cut Pro 2 na iPada przygotowano dostępną na iPhone’a i iPada aplikację Final Cut Camera. Pozwala ona na żywo oglądać obraz wideo z każdego urządzenia, a także nim sterować. Aplikacja Final Cut Camera będzie dostępna bezpłatnie na wiosnę jako samodzielna aplikacja.
Final Cut Pro 10.8 na Maca
Wraz z debiutem nowych aplikacji na iPady, odświeżono także Final Cuta Pro na Maki. W Final Cut Pro 10.8 pojawiają się nowe funkcje AI i narzędzia do zarządzania wykorzystujące moc systemu Neural Engine, w który wyposażono układ scalony Apple. Aplikacja oferuje funkcję Enhance Light and Color, która umożliwia korektę kolorów, balansu kolorów, kontrastu i jasności w jednym prostym kroku. Do tego jest zoptymalizowana pod kątem multimediów w formacie SDR, HDR, RAW i Log. Funkcja Smooth Slo‑Mo w inteligentny sposób generuje i łączy kadry wideo, dzięki czemu każdy projekt wyróżnia się znakomitą płynnością i większym poziomem dramatyzmu. Final Cut Pro 10.8 jest dostępne jako bezpłatne uaktualnienie dla dotychczasowych użytkowników.
Aby zwiększyć wydajność postprodukcji, korekcjom kolorów i efektom wideo można teraz nadawać niestandardowe nazwy w panelu Inspector. Łatwiej wtedy dostrzec zmiany wprowadzone w klipie. Do tego efekty można przeciągnąć z panelu Inspector do innych klipów na osi czasu lub w podglądzie. Indeks osi czasu oferuje też możliwość wyszukiwania klipów i przechodzenia do klipów z brakującymi multimediami lub efektami. Z kolei tekstowe przeszukiwanie osi czasu obejmuje teraz ważne informacje dotyczące m.in. rolki, sceny czy perspektywy.
Logic Pro 2 dla iPada
Nowe funkcje zyskała także aplikacja dla muzyków – Logic Pro. Session Players to przełomowe narzędzie, dzięki któremu każda osoba tworząca muzykę może mieć własny zespół akompaniatorów napędzanych mocą AI i na bieżąco reagujących na polecenia. Funkcja Drummer (wirtualny perkusista) zrobiła furorę w branży muzycznej, gdy zadebiutowała ponad dziesięć lat temu jako jeden z pierwszych generatywnych asystentów muzycznych na świecie. Teraz została wzbogacona o nowe kluczowe udoskonalenia, a do zespołu dołączył nowy wirtualny basista (Bass Player) i klawiszowiec (Keyboard Player). Narzędzie Session Players sprawia, że granie muzyki na żywo staje się jeszcze bardziej atrakcyjne, a artyści mają pełną kontrolę nad każdym etapem twórczego procesu.
Aktualizacje Logic Pro 2 obejmują nową funkcję “stem splitter”, która dzieli wejściowy dźwięk na oddzielne ścieżki dla różnych instrumentów, umożliwiając łatwiejszą edycję. Dzięki funkcji Stem Splitter artyści mogą odzyskać chwile natchnienia z dowolnego pliku dźwiękowego i bezpośrednio na urządzeniu rozdzielić niemal każde zmiksowane nagranie audio na cztery odrębne partie: perkusję, bas, wokal i inne instrumenty. Po rozdzieleniu ścieżek można łatwo nałożyć na nie efekty, dograć nowe partie lub zmodyfikować miks. Stem Splitter działa błyskawicznie dzięki mocy AI i układów scalonych Apple z serii M.
Wybaczcie, nie znam się kompletnie na muzyce, więc w przypadku ostatniej kwestii oddam glos Apple: Funkcja ChromaGlow modeluje dźwięki stworzone z użyciem najbardziej szanowanego sprzętu studyjnego. Wykorzystuje do tego sztuczną inteligencję i potężne układy scalone Apple z serii M3. Umożliwia uzyskanie idealnego brzmienia przy pomocy pięciu różnych stylów saturacji, dodając każdej ścieżce ultrarealistycznego ciepła, wyrazistości i dynamiki. Pozwala wybierać między czystością współczesnego brzmienia, nostalgicznym ciepłem starych nagrań i bardziej radykalnymi stylami, które można kształtować i formować według własnego gustu.
Po zeszłorocznym debiucie aplikacja Logic Pro na iPada szybko zyskała popularność wśród twórców. Zupełnie nowe funkcje z pewnością jeszcze dodadzą jej popularności, a Apple udowadnia, że korzysta z AI, by rozwiązywać konkretne problemy użytkowników, a nie tworzy sztukę dla sztuki, typu kolejne identyczne chatboty z ograniczoną funkcjonalnością.
Nowy iPad Air z procesorem M2 i nowym rozmiarem
Apple pokazuje, że podchodzi holistycznie do swoich urządzeń. Prezentując nowe iPady, pokazało także nowe akcesoria do nich i odświeżony software, który pozwoli wykorzystać potencjał nowych urządzeń.