Filmy i seriale na podstawie gier wideo w najbliższych latach to naprawdę spora liczba pozycji. Ostatnio prezentowałem pierwszą dziesiatkę, a teraz czas na kolejne produkcje!
W poprzednim zestawieniu pojawiły sie tytuły, których większszść ma datę premiery w 2024 i 2025 roku. I to był wpis, którego inspiracją był film Borderlands, który debiutował na dniach. Niestety, okazało sie, że zebrał tragczne opinie, a ja sam nie miałem odwagi jeszcze go obejrzecć w kinie, ale przez jedną produkcje nie porzucjamy nadziei! Na horyzoncie jawi sie parę filmów i seriali, które mogą być naprawdę udane!
W drugiej części mamy kolejne 10 tytułów, ale niestety o wiekszości z nich informacji mamy niewiele. Jednak na dwa pierwsze filmy czekam z nicierpliwością i na pewno dojdą do skutku, tylko daty premier są jeszcze znane. W każdym razie – zapraszam do lektury! A wy na jakie filmy i seriale na podstawie gier wideo czekacie?
Filmy i seriale na podstawie gier wideo – część 2. Co nas czeka w najbliższych latach?
Ghost of Tsushima (film kinowy) – premiera: nieznana
Chad Stahelski, który dał nam świetnie zrealizowaną serię Johna Wicka, tym razem bierze się na ekranizację bestsellerowej gry o samurajach. I ja więcej do szczęścia nie potrzebuje. Wierzę w ten projekt i żywię nadzieję, że przynajmniej na poziomie realizacyjnym będzie miodnie. Ponadto dla reżysera bardzo ważne jest, aby obsada składała się z Japończyków, aby nadać realizmu tamtej epoki. Niestety większych szczegółów nie znamy, poza tym, że na ekranie prawdopodobnie zobaczymy Hiroyuki Sanadę, znanego m.in. z serialu Shogun i filmów: Samuraj – Zmierzch, Ostatniego samuraja, Johna Wicka 4, czy Life. Premiera: myślę, że nie prędzej niż w 2026 roku. Chętnie poczekam, aby otrzymać dopracowaną produkcję.
Gra Ghost of Tsushima zadebiutowała na rynku 17 lipca 2020 roku i jest laureatem wielu nagród ze świata gamingu. Łącznie ma na koncie 37 nominacji i 12 zwycięstw. Przygodowa gra akcji, opisująca historię Jina Sakai pochłonęła graczy na całym świecie. W maju 2024 roku grało w nią jednocześnie 77 tysięcy użytkowników Steama. Jest to rekord gier w trybie single player, wydanych przez Sony na PC.
Death Stranding (film kinowy) – premiera: nieznana
Death Stranding to gra wyjątkowa. Uwielbiam ten symulator kuriera DHL-a, który w trakcie roboty musi opiekować się dzieckiem, budować autostrady i jeszcze walczyć z potworami. Hideo Kojima wykreował wspaniały świat, a sam tytuł to nie tylko wizualna perełka, ale również popis aktorski. W grze udział wzięli między innymi: Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Léa Seydoux, Guillermo del Toro i Margaret Qualley. Casting gotowy, czy może wręcz przeciwnie? Tutaj niestety też niewiele wiadomo na temat tego projektu. Wiemy jedynie, że Hideo Kojima będzie uczestniczył w powstawianiu filmu, a A24 go wyprodukuje, co jest świetnym wyborem! Nic tylko czekać.
Death Stranding to gra Sony, która została wydana 8 listopada 2019 roku na platformę PlayStation 4, a 24 września 2021 zasiliła bibliotekę PlayStation 5. Wersja na PC zadebiutowała 14 lipca 2020 roku. Wielki hit! Świetna historia i dopracowane szczegóły rozgrywki, na czele z aspektami technicznymi, aktorstwem i muzyką doczeka się swojej kontynuacji w 2025 roku.
Gears of war (film Netflix) – premiera: 2025?
Kolejny projekt, o którym niewiele wiadomo, ale na pewno powstanie. Tym razem będzie to film, który pojawi się na platformie streamingowej Netflix. Produkcja przeszła długą drogą, bo projekt był przekazywany z rąk do rąk i miejmy nadzieję, że w końcu dojdzie do skutku. Oczywiście wybór studia jest mocno dyskusyjny. Pamiętajmy jednak, że Netflix dostarczył nam świetne Arcane, a brak pośpiechu to tylko dobry znak. Zdjęcia jeszcze nie ruszyły, obsada nie jest znana, a premiera w 2025 roku – raczej niemożliwa, chyba że nastąpi to w ostatnim kwartale. Wiemy natomiast, że Jon Spaihts objął stanowisko reżysera. To twórca skryptów do dwóch części Diuny i Doktora Strange’a, więc to całkiem solidny wybór. Film ma mieć kategorię R, a Dave Bautista wyrażał chęć wzięcia udziału w tym projekcie i od lat przekonuje, że byłby idealnym Marcusem Fenixem.
Gears of war to trzecioosobowa strzelanka, opracowana przez Epic Games, a obecnie będąca w rękach Microsoft – po wykupieniu praw w 2014 roku. Pierwsza część gry zadebiutowała w 2006 roku i doczekała się czterech pełnoprawnych kontynuacji. Kolejna, szósta odsłona serii i zarazem prequel – Gears of War: E-Day – być może zadebiutuje w 2025 roku.
Metro 2033 (film kinowy) – premiera: nieznana
O ekranizacji postapokaliptycznej gry Metro 2033 wiadomo już parę lat. Już w 2021 roku twórcy udostępnili pierwsze grafiki koncepcyjne i muszę przyznać – wyglądały rewelacyjnie. Klimat gry (i książki Dmitrija Głuchowskiego na podstawie której powstała) dało się wyczuć na kilometr. Reżyserem został Egor Baranov, twórca uznanego serialu Gogol oraz Ostatni Posterunek. Sam Dmitrij Głuchowski bierze czynny udział w projekcie. Początkowo studiem odpowiedzialnym miało być MGM, ale wizja producentów nie spodobała się pisarzowi. Akcja bowiem miała dziać się w Waszyngtonie. I tak oto właśnie projekt trafił w ręce rosyjskiej wytwórni, co oczywiście jest kontrowersyjne, patrząc na trwającą wojnę między Rosją a Ukrainą. Nie jestem też do końca pewny, czy projekt w końcu ujrzy światło dzienne. Ostatnie info mówi o tym, że film miał mieć premierę w styczniu tego roku.
Przypomnę jeszcze tylko, że Dmitrij Głuchowski w 2023 roku został skazany w Rosji na 8 lat więzienia za krytykę polityka Putina, a dokładnie rzecz mówiąc – według samego dyktatora – za szerzenie fake newsów. Pisarz wyemigrował z kraju i już od dłuższego czasu nie gryzł się w język odnośnie rosyjskiej polityki. Niemniej jednak – trzymam kciuki za filmowa ekranizację Metro 2022, bo może to być genialny projekt zarówno dla fanów książki, jak i gier.
Return to Silent Hill (film kinowy) – premiera: 2024?
Christophe Gans powraca do uniwersum Silent Hill. Reżyser jest odpowiedzialny za pierwszą ekranizację gry z 2006 roku, która nie była najgorszą próbą przeniesienia gry na duży ekran. Na pewno była to lepsza produkcja niż kontynuacja z 2012 roku w reżyserii M.J. Bassetta. Co czeka nas w trzeciej części? Wygląda na to, że będzie bazować na wydarzeniach z gry Silent Hill 2, która została wydana w 2001 roku. Głównym bohaterem będzie James Sunderland, w którego wcieli się Jeremy Irvine.
Ponad rok temu twórcy zaprezentowali pierwszy teaser, który prezentuje się jak… fanowska produkcja. No nie wygląda to dobrze, ale oczywiście finalnie może okazać się, że klimat będzie wylewał się z ekranu, ale i tak mam nieco złe przeczucia. Premiera: rzekomo jeszcze w 2024 roku, ale nadal nie widać tego tytułu w harmonogramie premier, ale może studio planuje wypuścić film w okolicach Halloween?
Filmy i seriale na podstawie gier wideo. Plany na najbliższe lata – część 1
Minecraft (film kinowy) – premiera: 4.04.2025
Minecraft w wersji aktorskiej? Już sam pomysł wydaje się mocno niedorzeczny, co jeszcze bardziej intryguje, bo jestem ciekaw, jak twórcy sprowadzą na ekran kinowy klockową grę. Tutaj znamy całkiem sporo szczegółów. Przede wszystkim – film zadebiutuje wiosną przyszłego roku. Reżyseruje Jared Hess, twórca Napoleona Wybuchowca oraz serialu The Last Man on Earth. Obsada jest całkiem konkretna.
Na ekranie zobaczymy m.in. Jasona Mamoa oraz Jacka Blacka, który ma już spore doświadczenie z filmami na podstawie gier wideo. Wystąpił w Super Mario Bros oraz Borderlands.
Minecraft (serial Netflix) – premiera: 2025
Film kinowy, oparty na grze Minecraft to nie jedyny projekt, związany z tym tytułem. Okazuje się, że Netflix planuje serial animowany. Tutaj niestety nie znamy większych szczegółów i to dosyć świeża sprawa, bo platforma streamingowa poinformowała o tym fakcie w maju 2024 roku.
Wiemy, że Netflix ma współpracować z Mojang Studios, czyli firmą, odpowiedzialną za grę. Zobaczymy nowych bohaterów, więc należy się spodziewać rozszerzenia świata znanego z oryginału. Premiera w 2025 roku i tutaj zdecydowanie bardziej wierze, Netflix umie w animacje.
Arcane 2. sezon (serial Netflix) – premiera: Listopad 2024
Pierwszy sezon Arcane to było pozytywne zaskoczenie. Kto by się spodziewał, że serial, którego materiałem źródłowym jest League of Legends okaże się tak wartościową produkcją? Serial oczarował zarówno widzów, jak i recenzentów. To świetna rozrywka zarówno dla osób, które dobrze znają grę, jak i dla widzów, dla których tytuł jest zupełnie obcy.
Oczekiwania wobec drugiego sezonu są ogromne, a ja sam bardzo czekam. Świetna animacja, barwni bohaterowie i dużo emocji. Plotki mówią, że w kontynuacji pojawią się takie postaci jak: Warvick, Oriana i Janna.
Sonic 3 (film kinowy) – premiera: Grudzień 2024
Sonic powróci po raz kolejny w aktorskim filmie kinowym. Reżyseruje Jeff Fowler, twórca dwóch, pierwszych części, które cieszą się przede wszystkim – sukcesem kasowym, ale i publika w większości przychylnie podeszła do przygód zwariowanego, szybkiego jeża. W kontynuacji ponownie pojawi się Jim Carrey jako Robotnik, co jest sporym zaskoczeniem, bo aktor miał przejść na emeryturę.
Poza dwa solowymi filmami aktorskimi o Sonicu na SkyShowtime można jeszcze zobaczyć serial Knukles. Tytułowy bohater jest czerwoną kolczatką płci męskiej, która raz pierwszy pojawił się w grze Sonic the Hedgehog 3 wydanej na konsolę Sega Mega Drive. Akcja spin-offu rozgrywa się pomiędzy filmami Sonic 2 i Sonic 3. To w zasadzie produkcja Paramount+, która w USA miała już swoją premierę i stacja pobiła rekord oglądalności. W ciągu pierwszych trzech dni od premiery serial został odtwarzany przez cztery miliony godzin łącznie.
Days Gone (film kinowy) – premiera: nieznana
Days Gone to jedna z moich ulubionych gier nie tylko od Sony, ale również z gatunku apokalipsy zombie. Świetny akcyjniak survival z barwnymi postaciami i kozackim motorem w rolach głównych. Każdą informacje na temat planowego filmu chłonę jak gąbka, ale niestety nie jest to zbyt częsta reakcja.
O Days Gone niewiele wiadomo. Nie podam wam niestety orientacyjnej daty premiery. Będzie to kooperacja PlayStation Productions oraz Vendetta Productions. Scenariuszem zajmie się Sheldon Turner, który napisał świetne skrypty do filmów: W chmurach oraz X-Men: Pierwsza klasa. W główna rolę – Deacona St. Johna, wcieli się Sam Heughan, znany z roli Jamiego Frasera z serialu Outlander. Film o motocyklistach w świecie opanowanym przez zombie z całkiem niezłym scenarzystą i aktorem? To może się udać! Mam nadzieję, że projekt nie poszedł do kosza, bo już od dłuższego czasu nie słyszałem nic nowego na jego temat. Trzymam kciuki!