14.03.2025 8:00

Facebook, Instagram i Threads wdrażają notatki społeczności

Kiedy w styczniu Meta ogłaszała rezygnację z moderowania treści przez profesjonalnych fact checkerów w sieci zawrzało. Teraz zapowiedź nabiera realnych kształtów i wchodzi w fazę testów.

Meta logo

Meta, do której należy m.in. Facebook, Instagram, WhatsApp i Threads rozpoczęła ten rok od mocnego komunikatu. Niedługo przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta USA dowiedzieliśmy się, że moderacja opierająca się na współpracy z wyspecjalizowanymi w tej dziedzinie firmami nie jest już po myśli Marka Zuckerberga.

W pamiętnym wideo szef Mety stwierdził, że dotychczasowi moderatorzy nie są obiektywni, przez co Facebook i Instagram są tak naprawdę cenzurowane, filtrując treści zgodnie z wartościami tylko jednej strony sceny politycznej. Dlatego też zdecydowano się przyjąć rozwiązanie z platformy X, a część moderacji, która mimo wszystko pozostanie, przeniesie się z Kalifornii do Teksasu, gdzie pracownicy mają być mniej podatni na uprzedzenia”.

Notatki społeczności w fazie testów w Mecie

Testy rozpoczną się 18 marca w USA na wszystkich trzech platformach należących do Mety, a zatem na Facebooku, Instagramie i Threads. Funkcja zostanie udostępniona jak na razie tylko w USA, a co więcej, w ciągu najbliższych tygodni, notatki nie będą jeszcze widoczne dla wszystkich użytkowników. Do wzięcia udziału w pilocie programu można było zapisywać się na specjalnych listach oczekujących i jak przekazano liczba chętnych wyniosła około 200 tysięcy. Wybrańcy, którzy zostaną zakwalifikowani „stopniowo i losowo” będą mogli nie tylko pisać notatki, ale i oceniać te dodane przez innych użytkowników.

Notatki społeczności w serwisach Mety
Notatki społeczności w serwisach Mety / Źródło: The Verge

Meta podała, że wyświetlanie notatek i ich ocen nie będzie działo się automatycznie po ich dodaniu. Wdrożony zostanie bowiem system, który funkcjonuje już na dawnym Twitterze. Zgodnie z jego logiką, dodana notatka także musi się w pewien sposób uwiarygodnić, a więc zyskać odpowiednią ilość pozytywnych ocen od innych „moderatorów”, których ranga jest na adekwatnym poziomie. W wydanym oświadczeniu Meta w taki sposób tłumaczy swój wybór przeniesienia odpowiedzialności za prawdziwość rozprzestrzeniających się w serwisie treści na użytkowników.

Kiedy uruchomiliśmy program fact checkingu w 2016 roku, było dla nas jasne, że nie chcemy być arbitrami prawdy i wierzyliśmy, że zwrócenie się do eksperckich organizacji zajmujących się sprawdzaniem faktów jest najlepszym dostępnym rozwiązaniem. Ale tak się nie stało, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Eksperci, podobnie jak wszyscy inni, mają własne uprzedzenia polityczne i perspektywy.

Notatki dodawane przez członków społeczności będą miały limit 500 znaków. Konieczne będzie także umieszczenie odnośnika do źródła podawanych informacji, jako potwierdzenie, że treść wpisu jest prawdziwa. W takim przypadku pojawia się oczywiście pytanie o weryfikację źródeł dla notatek, bo i tu można przecież dopuścić się technik dezinformacji. Meta przekonuje także, że dzięki anonimizowaniu dopisków uniknie się sytuacji, w której o wiarygodności danego sprostowania miałaby świadczyć jedynie renoma dodającego. Liczyć ma się tylko kontekst i obiektywna treść, a nie sympatia wobec danego użytkownika.

Rolki na Instagramie mogą zniknąć. Meta ma pomysł, gdzie je przenieść

Rolki na Instagramie mogą zniknąć. Meta ma pomysł, gdzie je przenieść

Rolki na Instagramie to element platformy społecznościowej, którą zna każdy użytkownik. Jednak może nas czekać pewna zmiana. Za jakiś czas reelsy zostaną usunięte i przeniesione w inne miejsce. Instagram może…

Notatki społecznościowe będą początkowo dostępne w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, chińskim, wietnamskim, francuskim i portugalskim. Jak zapewnia właściciel Facebooka, komentować w ten sposób będzie można niemal wszystkie treści z wyjątkiem reklam. Aby zostać użytkownikiem z uprawnieniami do dodawania notatek, należy mieć co najmniej 18 lat oraz posiadać zweryfikowany numer telefonu, bądź korzystać z dwuskładnikowej metody logowania. Konto musi być aktywne od przynajmniej sześciu miesięcy. Choć na razie poza Stanami Zjednoczonymi nad zawartością wpisów wciąż czuwają fact checkerzy, to Meta już teraz zapowiada, że w przyszłości nowy system weryfikacji treści zostanie wprowadzony na całym świecie.