Wszystkie monitory dostępne teraz na rynku oferują 360Hz, zatem skok, jaki wykonało BOE, jest znaczący.

Choć dla wielu z nas monitor oferujacy częstotliwość odświeżania na poziomie 360Hz czy teraz 500Hz brzmi jak niepotrzebny wyścig zbrojeń, dla graczy może oznaczać realną przewagę. Wydaje mi się w e-sporcie nie istnieje coś takiego jak logiczny limit i wojna na cyferki rozwija się w najlepsze. Nam, zwykłym użytkownikom, pozostaje podziwiać możliwości dzisiejszej technologii w ramach ciekawostki.

boe 500

BOE i 27″ monitor z 500Hz

Na ten moment, najlepsze monitory gamingowe oferują odświeżanie 360 razy na sekundę. Chińska firma BOE zaprezentowała niedawno swój prototyp nowego panelu, który podbija stawkę do 500Hz. Może to brzmieć jak niewielki krok w przód, ale stworzenie panelu oraz elektroniki mogącej tak szybko odświeżać obraz to bardzo trudne zadanie. Nie dziwi zatem opis BOE we wpisie mówiący o „ważnych przełomach w technologii półprzewodników tlenkowych” oraz „sukcesie masowej produkcji struktur stosów miedzianych interkonektorów”. Nie zagłębiając się jednak w technologiczny żargon, słowa te próbują oddać jak dużym krokiem było przeskoczenie bariery 360Hz.

R E K L A M A

Nie ma róży bez kolców

Wszystkie dzisiejsze monitory gamingowe są wykonane w technologii TFT, a do tego oferują maksymalną częstotliwość odświeżania tylko przy rozdzielczości FullHD. Oznacza to kompletną jego nieprzydatność dla przeciętnego użytkownika. Co innego jednak gracze. Ich świat nadal opiera się na rozgrywkach w rozdzielczości FullHD ze względu na minimalne opóźnienia. Jego specjalizacja objawia się również w możliwości przesyły tylko 8-bitowego zakresu kolorów. Po raz kolejny nie jest to wadą dla graczy.

boe 500hz

Yeti, czy realny produkt na półkę?

Na chwilę obecną nie wiadomo do końca czy prototyp monitora o częstotliwości 500Hz to pokaz możliwości BOE i pewien pstryczek w nos konkurencji, czy też plany ekspansji tej technologii na rynku. Mowa o masowej produkcji, świadczyłaby o planach wprowadzenia na rynek takiego monitora, ale z drugiej strony, żaden redaktor jeszcze nie widział tego monitora w akcji na żywo.


Posłuchaj nas!