Bank Pocztowy wprowadza kartę biometryczną dla klientów indywidualnych

IFA 2022 RELACJA! Byliśmy na IFA 2022! Zobacz najciekawsze gadżety!

Bank pocztowy już w grudniu zeszłego roku wprowadził kartę biometryczną dla klientów firmowych. Był (i jest) to pierwszy bank w Polsce, a drugi w Europie, który zainicjował takie rozwiązanie. Czas na klientów indywidualnych. Czy każdy może skorzystać z nowej opcji, czym się charakteryzuje i czy faktycznie zwiększa bezpieczeństwo klienta?

Bank pocztowy dodał do swojej oferty kartę biometryczną dzięki współpracy Mastercard oraz firmy Thales. W grudniu zaproponował nową opcję klientom instytucjonalnym. Teraz klienci indywidualni będą mogli przetestować pierwszą na polskim rynku kartę biometryczną na odcisk palca. Czym w ogóle jest karta biometryczna?

Bank Pocztowy
fot. Bank Pocztowy

Bank pocztowy wprowadza kartę biometryczną dla klientów indywidualnych

Na pierwszy rzut oka wygląda jak standardowa karta płatnicza. Jej tył faktycznie jest identyczny. Znajduje się tam pasek magnetyczny i kod CVC2. Standard. Z przodu natomiast poza klasycznymi elementami takimi jak imię i nazwisko posiadacza, numer karty czy chip znajduje się dodatkowy czarny kwadracik ze złotymi ramkami. Jest to właśnie specjalny czytnik biometryczny. Podczas transakcji przykładamy swój palec, aby karta zweryfikowała użytkownika i zaakceptowała płatność lub wypłatę pieniędzy. Specjalna dioda LED zaświeci się na zielono, kiedy nasz odcisk będzie się zgadzał ze wzorem naszych linii papilarnych.

R E K L A M A
Bank Pocztowy
Fot. pocztowy.pl

Bank Pocztowy zwiększa dzięki biometrii bezpieczeństwo posiadaczy kart płatniczych

Bank Pocztowy informował, że nasz wzór jest zapisywany wyłącznie na karcie i nie figuruje w żadnych danych banku. W żaden sposób podczas płatności wzorzec ten nie będzie dalej przesyłany. W końcu miało to zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika i w istocie tak jest. Z całą pewnością jest to technologia zmniejszająca do zera wykradzenie danych naszych kart i czerpania z tego korzyści finansowych. Oszuści to celni obserwatorzy i zwinni kieszonkowcy – wystarczy w sklepie podejrzeć PIN i posiadać kartę ofiary, aby wybrać z konta całkiem sporą kwotę pieniędzy. Biometria wyklucza niemalże do zera ryzyko takiego oszustwa. Z kolei ekstremalna sytuacja płaceniem uciętym palcem użytkownika karty może wydać się dosyć podejrzanym działaniem.

Joanna Moskalik – Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych wydała oświadczenie, które przybliża specyfikację karty biometrycznej i wszystkie profity, wynikające z jej korzystania.

Karta jest nie tylko niezwykle bezpieczna dzięki biometrii, ale wyposażona również w takie benefity, jak ubezpieczenie zakupów internetowych czy Program lojalnościowy Mastercard Bezcenne Chwile. Klient może nią wypłacać gotówkę bezpłatnie ze wszystkich bankomatów na świecie. Karta jest dostarczana kurierem, wraz z niewielkim urządzeniem, dzięki któremu Klient może na karcie zarejestrować biometryczny wzorzec odcisków dwóch swoich palców. Karty zabezpieczonej biometrycznie Klient może używać zarówno zbliżeniowo jak i tradycyjnie, nie jest wymagane podanie PINu – co często jest barierą w używaniu kart, a właściciel jest chroniony w przypadku kradzieży czy zgubienia karty.

Bank Pocztowy z ofertą limitowana dla klientów indywidualnych.

Bank Pocztowy przygotował ofertę dla klientów indywidualnych, jednak z pewnymi ograniczeniami. W obecnym planie biznesowym przygotował na razie 950 sztuk takich kart biometrycznych. Pierwszeństwo mają osoby, które są już klientami banku. Już można składać zamówienia na nowy technologicznie produkt Banku Pocztowego. Dostępne są trzy opcje: przez aplikację bankową, telefoniczne lub osobiście w placówce banku. Poza zwiększonym bezpieczeństwem karta biometryczna Mastercard daje inne korzyści.

  • Bezpłatne wypłaty pieniędzy z bankomatów na całym świecie
  • Dodatkowe, bezpłatne ubezpieczenie zakupów, dokonanych online. Dotyczy towarów zalanych wodą, spalonych lub ukradzionych do kwoty 6000 zł, bonusowego wydłużenia gwarancji na 1 rok na sprzęty AGD/RTV do 6000 zł oraz gwarancji najniższej ceny. Szczegóły tego pakietu można znaleźć na stronie Banku Pocztowego i zakładce Szczegółowych Warunków Ubezpieczenia.
  • Dostęp do programu lojalnościowego Mastercard Bezcenne Chwile. Dzięki zabranym punktom na karcie podczas różnych zakupów w wyszczególnionych sklepach można następnie wybrać jedną ze 150 dostępnych nagród. O szczegółach tego pakietu można  dowiedzieć się więcej poprzez stronę Banku Pocztowego oraz Mastercard.

Czy limit 950 kart to dużo, czy mało okażę się niebawem, jednak skoro Bank Pocztowy wprowadza pierwszeństwo dla klientów banku, to zdaje się, że liczy na spore zainteresowanie. Faktycznie jest to krok w dobrą stronę jeśli chodzi o bezpieczeństwo i cieszy fakt, że zostało dosyć szybko wprowadzone rozszerzenia na klientów indywidualnych. Wygląd karty biometrycznej również cieszy oko i stwarza wrażenie produktu premium. Pytanie, kiedy reszta banków pójdzie w ślady konkurencji. Póki co jest to nowość na polskim rynku, ale z całą pewnością intrygująca i podejrzewam, że to tylko kwestia dosyć niewielkiego czasu, aby stała się standardem.

Drugi w Europie bank wprowadza kartę biometryczną. Tak, to bank z Polski

 

Zobacz także

Kinowe premiery – październik 2022: TOP 5 i pełna lista 11 lat temu odszedł Steve Jobs, twórca potęgi Apple