Avatar: Frontiers of Pandora podąża drogą kontynuacji znanego pisarza. Dlaczego? Do uruchomienia gry Ubisoftu przyda się nie tylko niezły sprzęt, lecz także usługa DLSS/FSR 2, która znacząco wpłynie na liczbę klatek podczas rozgrywki. Nie będę ukrywać, że zaczyna mnie to niepokoić.

Dosłownie kilka dni temu miałem okazję rozwodzić się nad wymaganiami sprzętowymi hitu Remedy. Alan Wake 2 zaskoczył wówczas nie tylko przepiękną grafiką widoczną na materiałach promocyjnych, lecz także kosmicznymi wymaganiami sprzętowymi. Do uruchomienia gry potrzebne są bowiem podzespoły z górnych półek. A do tego należy podkreślić, że to wszystko i tak oparte jest na wykorzystaniu technologii DLSS/FSR 2.

//dzisiaj na dailyweb

Powoli zaczynam niepokoić się takim podejściem deweloperów, którzy zaczynają coraz więcej zostawiać w rękach techniki skalowania. Na całe szczęście nie jestem odosobniony, gdyż wielu graczy rozpoczęło już krytyczny ostrzał podobnych działań. A to i tak dopiero początek ofensywy, ponieważ tym razem za tarczę strzelecką uchodzi zbliżająca się wielkimi krokami produkcja Ubisoftowi.   

Poznaliśmy wymagania sprzętowy gry Avatar: Frontiers of Pandora! Zaczynam się martwić 

Premiera gamingowego Avatara została zaplanowana na 7 grudnia, więc pochwalę tutaj deweloperów za podzielenie się istotnymi informacjami o grze już teraz – deweloperzy Alana czekali do ostatniej chwili, publikując dane chwilę przed premierą. No i na tym słowa pochwały się kończą, ponieważ wymagania sprzętowe nie należą do najniższych.  

Avatar: Frontiers of Pandora

Na początek proponuję zwrócić uwagę na pierwszy zestaw komputerowy, który zapewni niezbędne minimum graficzne. W przypadku kart graficznych mowa o AMD RX 5700 8 GB lub Nvidia 1070 8GB. Niezbędną okażą się także 16 GB pamięci RAM i procesor pokroju AMD Ryzen 5 3600/Intel i7 8700K. A to wszystko, żeby cieszyć się 30 klatkami na sekundę! To nie koniec, bo należy także uruchomić usługę FSR2 w trybie jakościowym. WOW!  

Minimalne wymagania sprzętowe Avatar: Frontiers of Pandora (1080p i 30 fps) 

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub 11  
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3600 lub Intel Core i7-8700K 
 • Pamięć RAM: 16 GB  
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700, NVIDIA GeForce GTX 1070 lub Intel ARC A750 
 • Dysk: 90 GB wolnego miejsca na SSD 

Obawiam się jednak, że dalej jest już tylko gorzej. Chociaż muszę tutaj zaznaczyć jedno, wciąż nie jest to kosmiczny poziom pisarza. Czy to jednak powód do dumy? Ustawienia wciąż pozostawiają wiele do życzenia, zwłaszcza w kwestii technologii DLSS/FSR, ponieważ każde zestawienie bierze ją pod uwagę (różni się tylko tryb). Nie dziwi mnie więc wysyp negatywnych komentarzy internautów, którzy podkreślają to na każdym kroku.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Zalecane wymagania sprzętowe Avatar: Frontiers of Pandora (1080p i 60 fps) 

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub 11  
 • Procesor: AMD Ryzen5 5600x lub Intel i5 11600k 
 • Pamięć RAM: 16 GB  
 • Karta graficzna: AMD RX 6700 XT 12GB lub Nvidia RTX 3060 Ti 8GB 
 • Dysk: 90 GB wolnego miejsca na SSD 

Zalecane wymagania nareszcie pozwalają osiągnąć 60 klatek na sekundę. Minus? Potrzeba lepszych kart graficznych oraz procesorów. Nie będę wspominać o pamięci RAM, ponieważ w każdej sytuacji wymagana jest “szesnastka”. Tak, również przy minimalnych. Nie widzę też powodu do gderania o miejscu na dysku, ponieważ 90 GB nie jest jakimś rekordem. Powiedziałbym, że na obecne standardy gier AAA to raczej norma. Pamiętajcie tylko o dysku SSD, który jest aktualnie po prostu wymagany. 

Avatar: Frontiers of Pandora

Wymagania sprzętowe Avatar: Frontiers of Pandora dla entuzjastów (1440p i 60 fps) 

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub 11  
 • Procesor: AMD Ryzen5 5600x/ Intel i5 11600k 
 • Pamięć RAM: 16 GB  
 • Karta graficzna: AMD RX 6800 XT 16GB lub Nvidia RTX 3080 10GB 
 • Dysk: 90 GB wolnego miejsca na SSD 

Najwyższe wymagania sprzętowe Avatar: Frontiers of Pandora dla entuzjastów (4K i 60 fps) 

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub 11  
 • Procesor: AMD Ryzen7 5800x3D/ Intel i7 12700k 
 • Pamięć RAM: 16 GB  
 • Karta graficzna: AMD RX 7900 XTX 24GB/ Nvidia RTX 4080 16GB 
 • Dysk: 90 GB wolnego miejsca na SSD 

W przypadku ustawień Ultra mamy już do czynienia z potworem. Nie minę się raczej z prawdą, jeśli powiem, że jest to już półka dla najlepszych i najbogatszych. A mimo to nie wystarczy raczej ona do grania w przyjemnych warunkach, jeśli nie włączymy technologii DLSS/FSR 2 w trybie zbalansowanym.  

Avatar: Frontiers of Pandora

Gracze to widzą i krytykują, ponieważ wspomniana usługa miała jedynie pomagać w osiąganiu wyższej liczby klatek. Wygląda jednak na to, że staje się ona wymogiem do grania w miarę komfortowych warunkach. A nie powinno to tak wyglądać, prawda? Co ciekawe, jakiś czas temu mogliśmy zobaczyć materiał, który promował Avatara od strony technicznej. Więcej przeczytacie o tym w tym miejscu.  

Muszę też pochwalić studio za całkiem sprytny ruch marketingowy, ponieważ wymagania techniczne zostały nieco przysypane zapowiedziami i pierwszymi reakcjami z gry Ubisoftu. To nie przypadek, że w sieci znajdziemy też zupełnie nowe fragmenty rozgrywki u różnych twórców, na które tak długo czekaliśmy. Śledzę temat na bieżąco, więc wiem, że francuski deweloper do tej pory rzucał samymi ochłapami. Cwane, nie powiem.