Aqara Smart Video Doorbell G4 to wideodomofon, który nie jest drogi, a mimo to cechuje go świetne wykonanie i ogrom funkcji. To dodatkowa forma ochrony i świetny sposób, by nie przegapić więcej wizyty kuriera.

Są dwa powody, dla których ludzie instalują kamery bezpieczeństwa i dzwonki jak ten od Aqara. To przeważnie wygoda i bezpieczeństwo. Taka kamera może ułatwić kontakt z gośćmi i kurierem. Znacznie ważniejszym powodem jest jednak bezpieczeństwo. Żyjemy w stosunkowo spokojnym kraju. Nie wątpliwie i u nas dochodzi do wzrostu przestępczości przeciwko mieniu. Chociaż tym najczęstszym rodzajem nadal pozostaje oszustwo (ponad 30% przestępstw tego typu), to zaraz za nim znajduje się włamanie, włamanie z kradzieżą, zniszczenie mienia i sama kradzież. Co więcej, w ogólnym rozrachunku częstość występowania tych przestępstw stale się zwiększa. Posiadanie systemu bezpieczeństwa staje się więc nie zachcianką, a przymusowym standardem. Jeśli szukacie rozwiązań dla siebie, to ja zwrócę Waszą uwagę na smart dzwonek do drzwi Aqara Smart Video Doorbell G4.

//dzisiaj na dailyweb

Aqara Smart Video Doorbell G4

Aqara Smart Video Doorbell G4 to, najprościej pisząc, smart dzwonek do domu, lub jak ktoś woli – smart domofon. Wykorzystuje on domową sieć WiFi. Składa się w sumie z dwóch urządzeń — domofonu z kamerą oraz przyciskiem dzwonka, oraz powtarzaczem, który działa jak gong i dodatkowo głośnik. Całość działa jako jeden system, łącząc się z naszym telefonem lub tabletem przy wsparciu systemów Alexa, Google Home, Apple Home (z czego korzystałem ja) oraz automatyzacji poprzez aplikację IFTTT. Co więcej, producent oddał nam do obsługi Smart Video Doorbell G4 również własną aplikację, która jest prawdziwym kombajnem.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Z najważniejszych rzeczy powinniście wiedzieć, że Aqara Smart Video Doorbell G4 natywnie wspiera rozpoznawanie twarzy do 30 osób oraz oparte na nich automatyzacje. Możliwe jest więc dowiedzenie się, kto stoi przed naszymi drzwiami zupełnie bez patrzenia na ekran telefonu. Dodatkowo aplikacja umożliwia automatyzacje oparte na tym rozpoznawaniu. Możesz więc np. utworzyć scenę, w której po rozpoznaniu osoby, otworzy się smart zamek (jeśli taki posiadasz).

Wspiera też funkcję zmiany głosu, gdy boicie się o prywatność lub chcecie brzmieć jak postawny mężczyzna. Dodatkowo Aqara umożliwia korzystanie z rozwiązań opartych na chmurze, która dostęp do dodatkowych funkcji jak, chociażby 7-dniowa biblioteka nagrań. Jeśli wolicie trzymać je lokalnie, to repeater ma wbudowany slot na kartę pamięci i tam może zgrywać nagrania. Możliwe jest też korzystanie pamięci lokalnej a nawet pamięci NAS. Ja natomiast jestem zadowolony z 10-dniowej biblioteki iCloud świadczonej przez Apple w ramach HomeKit Secure Secure Video . Nie mniej to do Was należy wybór.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Sam repeater służy również jako gong. Jest on zasilany stale poprzez kabel USB C i dowolną kostkę. Jest bardzo głośny i potrafi odtwarzać gong z głośnością 95 dB. Można wybrać 1 z 3 dostępnych rodzaj dźwięku lub wgrać poprzez aplikację własną melodię w postaci pliku mp3. Repeater, jak sama nazwa wskazuje, służy powtarzaniu sygnału WiFi. Dzięki temu dzwonek z kamerą może być oddalony od naszego routera z internetem.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Centralna część systemu, którą jest zestaw kamer (dzienna i nocna pracująca w podczerwieni) oferuje również podświetlany przycisk oraz dwukierunkową komunikację. Kamera posiada natomiast obiektyw ultraszerokokątny, który widzi obraz o polu 162 stopni i rozdzielczości Full HD. Całość zasilana jest bateryjnie za pomocą 6 baterii AA lub przewodowo (potrzebna jest instalacja AC 12-24 V lub DC 8-24V ). Oczywiście urządzenie jest odporne na wodę w myśl standardu IPX3 (silny strumień wody pod kątem) oraz może pracować w wilgotności do 95%, oraz temperaturze od -18 do +50 stopni Celsjusza.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Aqara Smart Video Doorbell G4 znajdziecie tutaj.

Zawartość opakowania

Właściwie zestaw to małe pudełko, które zawiera wszytko co potrzeba. Jest tu Stacja z kamerą i dzwonkiem, repeater WiFi z głośnikiem oraz zestaw akcesoriów.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Wśród nich jest kabel USB C do podłączenia repeatera oraz 6 baterii AA do głównego urządzenia. Jeśli wolicie, jednak podłączyć je przewodowo musicie zaopatrzyć się we własny przewód.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Jest tu też oczywiście instrukcja, zestaw wkrętów oraz coś wyjątkowo zmyślnego — skośny dystans, który ułatwia ustawienie dzwonka. Wykorzystacie go jest ciasno, lub tak jak u mnie goście przybywa od lewej strony bramki.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Prosta instalacja

Instalacja jest naprawdę prosta. Opiera się w zasadzie na dwóch krokach. Pierwszym jest inicjalizacja urządzenia. Wystarczy podłączyć repeater i zeskanować telefonem kod QR na jego boku. W zależności czy mamy jakiś system smart home, czy też korzystamy z zainstalowanej aplikacji Aqara urządzenie pojawi się w konkretnym miejscu. Ja korzystam z Apple Home i urządzenie niemal dodało się do mojego domu. Zainstalowałem jednak aplikacje, bo daje ona dostęp wielu dodatkowych funkcji, o czym za chwilę.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Drugim krokiem jest właściwe umiejscowienie obu urządzeń. Dzwonek z kamerą musi „widzieć” się z kamerą. W instrukcji zawarto informacje, że najlepiej gdy oba urządzenia oddalone są od siebie o 5 metrów i pracują na tej samej wysokości. Jak to wygląda w praktyce? Wykorzystałem domofon nie przy drzwiach wejściowych (bo tam już jeden mam), ale przy samej bramce, przy wejściu na posesję. W praktyce odległość między urządzeniami to przeszło 11 metrów. Dodatkowo nie znajdują się na one na tej samej wysokości — repeater mam w pokoju, na pierwszym piętrze. Dystans jest więc spory a zasięg? Trzy kreski na pięć — czyli całkiem nieźle!

Aqara Smart Video Doorbell G4

Producent daje do dyspozycji dwa sposoby montażu dzwonka — wkrętami lub za pośrednictwem dwustronnej taśmy klejącej. Repeater natomiast montowany jest jedynie za pośrednictwem taśmy.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Aplikacja Aqara i Apple Home

Zasadniczo nie potrzebujesz aplikacji do obsługi Aqary. Polecam ją jednak zainstalować, znacząco zwiększa ona funkcjonalność samej kamery i daje dostęp na naprawdę wielu opcji.

Aqara Smart Video Doorbell G4

W samej aplikacji mamy dostęp do urządzeń firmy, możemy organizować je w domach, pomieszczeniach, scenach czy tworzyć automatyzacje. Po wybraniu konkretnego urządzenia mamy dostęp do jego specyficznych cech.

Aqara Smart Video Doorbell G4

W przypadku testowanego wideodomofonu mamy tu podział na tryb monitoringu, bibliotekę nagrań (gdy korzystamy z karty pamięci) oraz usługi chmurowe Aqara, która rozszerza funkcjonalność o inteligentny wideo alarm, 30-dniową bibliotekę nagrań on-line czy też synchronizacje ustawień aplikacji między innymi urządzeniami. Co ważne Aqara daje pełny dostęp do usługi w ramach 7-dniowego, bezpłatnego okresu testowego.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Ustawienia dla Aqara Smart Video Doorbell G4 pozwalają aktualizacje oprogramowania, zmianie nazwy urządzenia, udostępniają też logi urządzenia oraz pozwalają na zmianę takich funkcji jak: dźwięk gongu (łącznie z wgrywaniem własnego dźwięku), jego głośność, języka wygłaszanych komunikatów, alertów wysokiej i niskiej temperatury, ustawień zasilania, opcji włączenia i wyłączenia podświetlania przycisku, opcji wideo w tym korekcji obiektywu i przełączania się między kamerą dzienną i nocną, znakiem czasowym widocznym na nagraniu, alertom na podstawie ruchu, rozpoznawania twarzy, przycisku dzwonka czy próby rozbrojenia lub też dodatkowych opcji związanych z bezpieczeństwem.

Wrażenia z użytkowania

Aqara Smart Video Doorbell G4 testowałem prawie dwa tygodnie. To czas wystarczający na poznanie takiego sprzętu, jak ten. Muszę przyznać, że nie ma tu większych powodów do narzekań. Z tych, które przychodzą mi do głowy, wspomnę ten, który dotyczy obrazu i nie chodzi tu o jego jakość, bo jest ona w całkiem w porządku. Po prostu wolałbym zapłacić sprzęt trochę więcej i mieć kamerę, która nagrywa trochę lepiej. Druga kwestia dotyczy repeatera. Producent potraktował go jako coś, co powtarza sygnał. Ma zasilanie sieciowe. Ja natomiast widzę jego ogromną zaletę, jako głośnika i gong dzwonka. Chciałbym, by miał on wbudowane akumulatorowe zasilanie. Z miłą chęcią dokupiłbym kolejny repeater, który zainstalowałbym w piwniczce, do której nie dochodzą dźwięki czy też w ogrodzie. Możliwe jest jednak wykorzystanie w tym celu inteligentnych głośników jak np. Apple HomePod.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Aqara Smart Video Doorbell G4
Obraz z kamery

Jest jednak dużo więcej rzeczy, za które sprzęt trzeba pochwalić. Pierwszym jest coś, co można zauważyć już na samym początku. To prosta i niesprawiająca problemów komunikacja. Samo używanie to również czysta przyjemność, chociaż zamontowałem sprzęt niezgodnie z przeznaczeniem (na dalekiej odległości), to zaskakuje on stabilnością i mocą sygnału.

Aqara Smart Video Doorbell G4

Dodatkowo zestaw funkcji jest przeogromny i zasługuje na uznanie, zwlaszcza gdy pamiętamy o cenie, która wynosi około 549 zł. Również jakość obrazu oraz dźwięku się całkiem dobra.

Aqara Smart Video Doorbell G4

R E K L A M A

Aqara Smart Video Doorbell G4 to naprawdę bardzo dobry wybór jeśli budujemy domy system monitoringu. Dodatkowo w cenie otrzymujemy świetny smart dzwonek, który powiadomi nas o gościach, kurierze czy nieproszonej aktywności.

Urządzenie można kupić w promocyjnej cenie poprzez Amazon.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Zobacz nasz VLOG!