Czekacie na nowe smartfony serii Pixel, w tym pierwszy w ofercie firmy model ze składanym ekranem? Może obiektem waszego zainteresowania jest jednak Android 14? Na majowym Google I/O będziemy mogli zapoznać się zarówno z nowościami sprzętowymi, jak i ficzerami, które trafią do mobilnego systemu.

Bez ogródek – tegoroczny zespół konferencji Google I/O (In/Out) wystartuje już 10 maja, a rozpocznie go event inauguracyjny, czyli keynote. To właśnie wtedy zostaną zapowiedziane największe zmiany i nowości ofercie produktowej oraz usługach giganta technologicznego. Zdaję sobie sprawę z tego, że najwięcej drobnych smaczków wyciągniemy z późniejszych paneli tematycznych dla deweloperów, natomiast Keynote to czas ogłaszania nowości w systemie Android 14, na które czekają miliony użytkowników, a także zapowiedzi sprzętowe. To, że zobaczymy Pixela 8 jest niemal pewne, natomiast coraz częściej mówi się o składamy smartfonie z linii Pixel. Mam nadzieję, że i ta kwestia zostanie podniesiona.

Android 14

Google I/O 2023 – Android 14, Pixel 8, Pixel Fold oraz nowości w usługach. Czego możemy się spodziewać?

Tak, jak napisałem wyżej, przede wszystkim, na prezentacji zostanie rozwinięty temat aktualizacji systemu. Co prawda, firma udostępniła już pierwszą wersję poglądową dla deweloperów, natomiast teraz będziemy mogli przyjrzeć się bliżej warstwie wizualnej oprogramowania. Regularny update dla zgodnych modeli rozpocznie się w drugiej połowie roku. Oczywiście przedtem będziemy mogli pobrać i zainstalować jej wersję poglądową. Wśród nowości znajdzie się rozwinięcie obsługi testami, wsparcie dla systemu łączności satelitarnej, sprawniejsze skalowanie czcionek, a także możliwość uruchamiania aplikacji w różnych językach, niezależnie od ustawień globalnych.

Biorąc pod uwagę ostatnią zmianę na stanowisku CEO YouTube’a, przeczuwam sporo nowości w zakresie rzeczonej platformy. W temacie usługi, liczę także na nowe funkcje Tłumacza, Wyszukiwarki oraz Mapy, w które – jak sądzę – będzie zamieszanie AI. Bart AI, czyli konkurent ChatGPT musi dać sobie przestrzeń na rozpęd.

W temacie sprzętów powiem krótko – Pixel 8, Pixel Tablet oraz Pixel Fold. Właśnie tego możemy się spodziewać, choć nie ukrywam, że nieco obawiam się debiutu składanego smartfona. Google kilkukrotnie przenosiło już debiut z uwagi na konieczność dopracowania pewnych elementów.

Na dedykowanej dla eventu stronie znajdziecie licznik odmierzający czas do startu wydarzenia. Eventy będzie można śledzić za pośrednictwem YouTube zupełnie za darmo. To dobry moment na przypomnienie sobie, jaki był ubiegłoroczny Google I/O.

YouTube będzie jak TikTok: filtry AI, presja na Shorty i Podcasty – witamy 2023 rok