Stylowa motorola edge 30 neo oraz topowy, flagowy model edge 30 ultra to nowe rozdanie w historii firmy. Tegoroczna odsłona serii edge pokazuje, w którym kierunku zmierza producent. Najnowsze smartfony to odpowiedź na prawdziwe potrzeby rynku. Kto powinien zainteresować się świeżynkami z portfolio?

Motorola, przez lata była rozpatrywana w kategoriach producenta skupionego na średniej półce cenowej. Faktycznie, segment mid-range stanowił główny fokus, natomiast firma subtelnie eksperymentowała z coraz lepiej wyposażonymi urządzeniami celującymi… znacznie wyżej. O ile seria moto g, która rok w rok dostarcza na rynek „pewniaki”, faktycznie będzie kontynuować wcześniej obraną ścieżkę, o tyle linia edge, a szczególnie jej najnowsza odsłona, to coś zupełnie innego. Użycie określenia „nowe rozdanie” nie jest tu absolutnie przesadzone. Motorola edge 30 neo wydaje się sprzętem skrojonym pod potrzeby młodych osób ceniących wirtualną rozrywkę, które są jednocześnie wyczulone na aspekty wizualne. Młodzież, choć nie tylko ona, spędza ze smartfonami lwią część dnia. Oznacza to, że tak osobisty przedmiot powinien być wygodny, przyjemny dla oka, a w niektórych przypadkach – również kompaktowy. Taka właśnie jest motorola edge 30 neo. Co zatem z modelem sztandarowym, czyli edge 30 ultra? Po kolei…

Motorola edge 30 neo

Motorola ewidentnie skupia się teraz na kilku aspektach. Przede wszystkim, producent zapewnia dwie lub trzy (zależnie od modelu) duże aktualizacje systemu Android oraz trzy lub cztery lata wsparcia w postaci łatek bezpieczeństwa. Oznacza to, że motorola edge 30 neo otrzyma update do Androida 14, a model edge 30 Ultra może liczyć nawet na „piętnastkę”. To ważne dla licznej grupy użytkowników. Kolejna kwestia to wzornictwo. Choć urządzenia marki Motorola od lat cieszyły oko, tym razem firma przeszła samą siebie. Model edge 30 neo wykorzystuje, między innymi, kolor roku Pantone – Very Peri, czyli wariacje na temat fioletu, natomiast konstrukcja modelu edge 30 ultra to kwintesencja elegancji. Należy podkreślić, że sprzęt występuje także w kolorach: Ice Palace, Black Onyx, oraz Aqua Foam, które również przygotowano we współpracy z Pantone. W urządzeniach stosuje się najnowsze standardy, zarówno pod względem fotograficznym, jak i w temacie łączności WiFi, Bluetooth czy 5G. Wisienką na torcie jest topowa wydajność. Dobrze, ale co charakteryzuje poszczególne sprzęty i kto powinien je wybrać?

Motorola edge 30 neo

Motorola edge 30 neo: kompaktowa forma, niezwykła lekkość i smukłość idealnie komponują się z designerskim wzornictwem

Z naszym testem smartfona motorola edge 30 neo możecie zapoznać się w osobnej publikacji. Urządzenie przekonało nas do siebie kilkoma cechami, które sprawiają, że model zyskuje na atrakcyjności. Przede wszystkim to jeden z niewielu współczesnych telefonów, któremu można przypiąć łatkę kompaktowego. Tak, bryła neo jest bez wątpienia jedną z wygodniejszych i poręczniejszych, na co wpływ ma nie tylko wysokość i szerokość, ale także grubość (7,8 mm) oraz nieprzyzwoicie niska waga wynosząca 155 g. To przekłada się bezpośrednio na poręczność. Podczas dłuższej sesji gamingowej nie będziecie już więcej cierpieć na ból nadgarstka spowodowany wagą i wymiarami smartfona. Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jest dioda powiadomień wokół wyspy aparatu. To niecodzienny widok, który łączy estetykę z funkcjonalnością.

Motorola edge 30 neo

Kolejna sprawa to wygląd. Stylistycznie motorola edge 30 neo jest prawdziwą perełką. Mimo że mamy do czynienia z najtańszym sprzętem z aktualnego line-upu, wcale tego nie widać. Przeciwnie – solidna bryła, przyjemne kształty oraz kolorystyka Very Peri powodują, że sprzęt przyciąga wzrok. Skoro o wzroku mowa, nie można pominąć ekranu, na temat którego też warto się wypowiedzieć. Rozmiar 6,28-cala to ukłon w stronę osób, które preferują mniejsze urządzenia. Nie ma tu jednak miejsca na kompromisy. Mówimy bowiem o wyświetlaczu pOLED z zagęszczeniem 419 ppi, który jest w stanie odświeżać obraz częstotliwością 120 Hz. Na takim panelu oglądanie selfie z frontowego aparatu o rozdzielczości 32 MP jest czystą przyjemnością. Nie dla wszystkich jest to kwestią priorytetową, ale obecność głośników stereo obsługujących standard Dolby Atmos to bez wątpienia zaleta i to niemała. Muszę jeszcze zwrócić uwagę na pewien niuans, który może być istotny dla wielu potencjalnych użytkowników. Otóż smartfon obsługuje bezprzewodowe ładowanie.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Specyfikacja techniczna motorola edge 30 neo

Ekran 6,28″, pOLED. 120 Hz, 2400 x 1080 pix, 419 ppi, 20:9
Procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G, 6 nm
GPU Adreno 619
RAM 8 GB
Pamięć na dane 128 GB
Aparat tylny 64 MP f/1.8 OIS / 13 MP (ultraszerokokątny i makro)
Aparat przedni 32 MP f/2.4
Akumulator 4200 mAh
Ładowanie 68 W
Inne WiFi ac, BT 5.1 LE, GPS, NFC
Wymiary 152,8 x 71,2 x 7,8 mm
Waga 155 g
System Android 12
Cena 1899 zł

Motorola edge 30 ultra: pełnoprawny flagowiec dla wymagającego użytkownika poszukującego najnowszych standardów

O ile motorola edge 30 neo może być świetnym rozwiązaniem dla większości użytkowników, o tyle motorola edge 30 ultra to już sprzęt dla konkretnej grupy. O kim mowa? O osobach, które oczekują od smartfona najwyższej wydajności, topowych podzespołów, obecności spektrum najnowszych standardów oraz technologii, które stanowią prawdziwą nowinkę w świecie urządzeń mobilnych. Dotyczy to jednakowo komponentów odpowiadających za wydajność, modułów łączności oraz zestawu fotograficznego. Choć specyfikacja techniczna warunkująca atrakcyjność smartfona jest niezwykle istotna, równie ważna, jeśli nie ważniejsza dla niektórych użytkowników może być stylistyczna strona sprzętu. Tutaj motorola edge 30 ultra kompletnie nie ma się czego wstydzić. Chłodna elegancja świetnie komponuje się z matowymi pleckami, prostokątnymi krawędziami oraz ekranem, który zachodzi na powierzchnię korpusu. Wygląda to świetnie i co ważne – jest naprawdę wygodne. W przypadku edge 30 neo chwaliłem diodę powiadomień wokół aparatu, ale edge 30 ultra również ma w tej materii coś do zaoferowania. Powiadomienia są bowiem sygnalizowane za pomocą podświetlenia krawędzi, co wygląda atrakcyjnie i przyciąga wzrok.

Motorola edge 30 neo

Wspominaliśmy o wydajności i to nie bez powodu. W sprzęcie znajdziemy topowego SoC Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 12 GB RAM oraz do 512 GB szybkiej pamięci UFS 3.1. Już samo to stanowi gwarancję żwawej pracy wielozadaniowej nawet w scenariuszu zakładającym wykorzystywanie najbardziej zasobożernych narzędzi. Sprzęt może zainteresować również ze względu na szybkie ładowanie. Motorola zastosowała tutaj przewodową technologię o mocy 125 W, ale entuzjaści indukcji mogą wykorzystać 50 W do ładowania bezprzewodowego oraz 10 W do zwrotnego ładowania bezprzewodowego (np. do ładowania zegarka lub słuchawek). Jak przystało na pełnoprawnego flagowca, telefon oferuje możliwości fotograficzne, które dopiero wchodzą na rynek. Mowa o sensorze głównym 200 MP, który współpracuje z szerokokątnym obiektywem ze światłem f/1.9 z PDAF i optyczną stabilizacją obrazu. Chcecie więcej? Proszę – frontowa kamerka do selfie potrafi realizować ujęcia w rozdzielczości 60 MP, co mocno zawstydza konkurencję, ale to nie koniec. Producent zadbał także o wideo. Tutaj należy wspomnieć o obecności przyszłościowego 8K. Nie trzeba również martwić się o to, gdzie wyświetlimy nagrane przez nas treści. Posłuży nam do tego 6,67-calowy ekran pOLED z odświeżaniem 144 Hz.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Specyfikacja techniczna motorola edge 30 ultra

Ekran 6,67″, pOLED. 144 Hz, 2400 x 1080 pix, 395 ppi, 20:9
Procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 4 nm
GPU Adreno 730
RAM 12 GB
Pamięć na dane 256 GB
Aparat tylny 200 MP f/1.9 OIS / 50 MP (ultraszerokokątny i makro), 12 MP teleobiektyw
Aparat przedni 60 MP f/2.2
Akumulator 4610 mAh
Ładowanie 125 W / 50 W
Inne WiFi 6E, BT 5.2 LE, GPS, NFC
Wymiary 161,8 x 73,5 x 8,4 mm
Waga 198.5 g
System Android 12
Cena 4499 zł

Motorola edge 30 fusion

Ostatnim, choć równie interesującym modelem z aktualnego line-upu, jest motorola edge 30 fusion. Wizualnie, sprzęt jest zbliżony formą do modelu edge 30 ultra. Możemy więc liczyć na obudowę ze zgiętym na krawędziach ekranem, wygodnym chwytem oraz designem charakterystycznym dla tak zwanej chłodnej elegancji. Urządzenie występuje w kolorach: Cosmic Grey, Aurora White i Vegan Leather, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie. Smartfon, podobnie jak edge 30 neo jest smukły i lekki, a to przekłada się w sposób bezpośredni na wygodę użytkowania.

Motorola

Osoby zwracające uwagę na ekran, docenią 6,55-calowy panel pOLED FHD+ z odświeżaniem 144 Hz (płynność pracy interfejsu) oraz zgodnością z paletą DCI-P3. Jasność na poziomie 1100 nitów gwarantuje czytelność nawet w ostrym świetle słonecznym. Fotograficzne, należy docenić obecność 32 MP aparatu do selfie, który pozwala korzystać z trybu wygładzania skóry oraz funkcji autofokus w kamerze ultraszerokokątnej. W tej cenie nie jest to bowiem standardowe wyposażenie. Dodajmy do tego świetnie zoptymalizowany system Android 12, który wizualnie prezentuje się niczym tak zwany czysty Android i robi się naprawdę ciekawie. Ważne aspekty, o których warto pamiętać podczas decyzji zakupowej, dopełnią WiFi 6E, głośniki stereo zgodne z Dolby Atmos oraz czuły czytnik linii papilarnych pod ekranem. Każdy z omawianych smartfonów obsługuje moto gesty, w których znajdziemy funkcję „Niestandardowy skrót”. Za co dokładnie odpowiada nowa funkcja? Możemy mianowicie ustawić, jaka akcja zostanie wykonana po dwukrotnym dotknięciu tylnej części obudowy. Ja używałem tego do aktywacji Instagrama, do którego zaglądam najczęściej.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Specyfikacja techniczna motorola edge 30 fusion

Ekran 6,55″, pOLED. 144 Hz, 2400 x 1080 pix, 402 ppi, 20:9
Procesor Qualcomm Snapdragon 888+ 5G 5 nm
GPU Adreno 660
RAM 8 GB
Pamięć na dane 128 GB
Aparat tylny 50 MP f/1.8 OIS / 13 MP (ultraszerokokątny i makro), 2 MP czujnik głębi
Aparat przedni 32 MP f/2.45
Akumulator 4400 mAh
Ładowanie 68 W
Inne WiFi 6E, BT 5.2 LE, GPS, NFC
Wymiary 158,5 x 72 x 7,5 mm / 7,7 mm
Waga 168 g / 175 g
System Android 12
Cena 2999 zł