Dziś, 29 lipca 2022 roku ruszyły tak zwane wakacje kredytowe. Dla kredytobioców oznacza to dodatkową możliwość zawieszenia rat. Są tu jednak pewne limity i szczegóły, o których warto wiedzieć. Istotne jest również to, że wnioski możemy składać przez internet.

Szalejąca inflacja, drożyzna w sklepach i na stacjach paliw to realny problem dla większości obywateli. Co gorsze, wzrastają też opłaty za media, takie jak ogrzewanie, woda i energia. Grupą, która odczuwa dodatkowe obciążenie finansowe, są kredytobiorcy. W niektórych przypadkach miesięczna rata wzrosła dwukrotnie i nic nie wskazuje na to, żeby podwyżki miały się zatrzymać. Tutaj wyjściem (doraźnym) mogą okazać się wakacje kredytowe.

Czym są wakacje kredytowe?

To nic innego, jak wybrany okres, w którym bank nie będzie pobierał od nas opłaty ratalnej za kredyt hipoteczny. Takowe narzędzie finansowe jest oferowane w ramach wielu banków. Niemniej, dotychczas nie było to uregulowane prawnie, a przynajmniej nie w sposób taki, z jakim mamy do czynienia teraz.

R E K L A M A

Wakacje kredytowe

W przypadku wakacji kredytowych wynikających z nowych przepisów o wsparciu kredytobiorców, osoby mogą odroczyć płatność rat, łącznie nawet na 8 miesięcy. Trzeba jednak najpierw zrozumieć warunki związane z okresem. Do wakacji kredytowych możemy zaliczyć:

  • Po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • Po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Co więcej, wspomniany instrument obejmuje zarówno kapitał, jak i odsetki. Nie zmniejsza to oczywiście wysokości kosztu kredytu, a jedynie przedłuża termin jego ostatecznej spłaty. Niektórzy, wykorzystają rzeczone narzędzie jako szansa na odłożenie kwoty, którą następnie zostanie uregulowana część kapitału. Sprytne metody na trudne czasy.

Składamy wniosek przez internet

Wnioski można składać pisemnie, w siedzibie banku, mailowo oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nie wszystkie banki oferują ostatnią ze wspomnianych opcji. W przypadku PKO BP trwa to dosłownie kilka minut. Oczywiście, jeśli uda nam się przebrać przez przeciążone serwery. Jeśli możemy więc wstrzymać się z opisywanym procesem, warto poczekać i wypełnić wniosek „na spokojnie”.

Wakacje kredytowe

O czym trzeba pamiętać?

  • Niektóre banki oferują dwa rodzaje zawieszenia spłaty rat (własne oraz regulowane przez MF) – trzeba wybrać ten właściwy
  • Zawieszenie rat będzie obowiązywać od sierpnia 2022 roku
  • Wakacje kredytowe dotyczą wyłącznie kredytów hipotecznych zaciąganych na potrzeby mieszkaniowe
  • Należy wypełnić wniosek możliwie starannie. Pomyłka może kosztować nas odpowiedzialność karną

Inflacja w Polsce: aplikacje ze zniżkami i promocjami okazują się skutecznym ratunkiem na galopujące ceny