Zdawałoby się, że w dzisiejszych czasach historie w stylu braci Dassler nie mogą się wydarzyć. A jednak! Szefowie AMD i NVIDIA są rodziną.

Historię Adolfa Dasslera i jego brata Rudolfa znają chyba wszyscy. Od zdrobnienia imienia i początku nazwiska tego pierwszego wzięła się nazwa Adidas, ten drugi natomiast założył firmę Puma. Mówimy tu jednak o latach 40. ubiegłego wieku. Jak się okazuje, z podobną historią mamy do czynienia w tej chwili.

//dzisiaj na dailyweb

Konkurencja między AMD i NVIDIA to jedna z najważniejszych rywalizacji w dziedzinie układów graficznych (GPU) i procesorów graficznych. Firmy te stale rywalizują w zakresie wydajności, innowacji, cen oraz ekosystemu. To także przodujące firmy w rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji. Teraz okazuje się, że mają wspólnego coś jeszcze. 

Prezesi AMD i NVIDIA są kuzynami 

Jak donosi serwis Business Insider, Nvidia CEO Jensen Huang oraz AMD CEO Lisa Su są kuzynostwem. Oboje, choć pochodzą z Tajwanu będącego prawdziwą potęgą w dziedzinie układów półprzewodnikowych, od lat mieszkają w USA. Jak donoszą tajwańskie źródła Business Insidera, matka Huanga jest siostrą dziadka Su. Jestem fatalny w nazewnictwie powiązań rodzinnych, dlatego oszczędzę Wam próby klasyfikacji związku dyrektorów zarządzających firmami NVIDII i AMD. Nie jest jasne, ile rodzeństwa miała matka Huanga, która urodziła się w 1939 roku, ale według drzewa genealogicznego Wu była 12. dzieckiem w rodzinie i 18 lat młodsza od ojca Su, który był najstarszym z rodzeństwa.

355285749 237552185694663 8336653275388467609 n
Skrócone drzewo genealogiczne fot. @jeanstalk543

Ich rodziny emigrowały do USA, gdy oboje byli dziećmi, ale Huang i Su nie mieli ponoć kontaktu w dzieciństwie. Urodzony w Tajpej w 1963 roku Huang spędził część swojego dzieciństwa na Tajwanie i w Tajlandii. W 1973 roku rodzice Huanga wysłali dzieci do krewnych w Stanie Waszyngton z powodu niepokojów społecznych w kraju Azji Południowo-Wschodniej (zanim sami się tam przenieśli). Huang uczęszczał na Oregon State University. Tymczasem Su urodziła się w Tainan, w południowo-zachodniej części Tajwanu. Przeprowadziła się do USA z rodzicami i bratem, gdy miała dwa lata. Dorastała natomiast w Nowym Jorku i studiowała w Massachusetts Institute of Technology.

NVIDIA ACE zaprezentowane na Computex 2023. Zielony gigant tworzy NPC AI

Huang był współzałożycielem NVIDII w 1993 roku po pracy na różnych stanowiskach w firmach produkujących chipy LSI Logic i Advanced Micro Devices. Su dołączyła do AMD w 2012 roku po 12 latach pracy w IBM i prawie pięciu latach w Freescale Semiconductor. Została dyrektorem generalnym AMD w październiku 2014 roku.

Rodzinne powiązania, które łączą Jensena Huanga i Lisę Su, byłyby bardzo wdzięcznym tematem dla teorii spiskowych. Podaję Wam tę informację, zahaczając trochę o technologicznego pudelka, ponieważ sam lubię tego typu historie, które świetnie nadają się do opowiadania przy piwie. A może rzeczywiście to wszystko jest ukartowane i już 60 lat temu na Tajwanie rozstrzygnęły się losy przyszłości kart graficznych na świecie?