Spotify, choć może powinienem napisać SpotifAi, testuje coraz więcej rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. 

Sztuczna Inteligencja (AI) to już dawno nie jest ciekawostka dla wąskiej grupy geeków, a coraz szerzej wchodzi do technologii używanych na co dzień przez zwykłego Kowalskiego.

//dzisiaj na dailyweb

Spotify to najpopularniejsza platforma streamingu muzyki na świecie. Lider rynku chwali się liczbą 515 milionów użytkowników, z których ponad 40 procent płaci abonament premium. Mimo imponujących wyników liczbowych Spotify dostosowało się chyba do FC Barcelony, której szwedzka firma jest głównym sponsorem, bo za rok 2022 zanotowała stratę.

Spotify jednak rozwija się prężnie, dużo inwestując w nowe funkcje, także te wspierane przez AI. Jakiś czas temu głośno było o nowej funkcji DJ, dzięki której dzięki implementacji AI, Spotify potrafiło nam prezentować playlisty, przygotowane dzięki analizie naszego gustu muzycznego, a także historii słuchanej muzyki. Spotify testowało również tłumaczenie podcastów dzięki możliwościom, które daje sztuczna inteligencja.

Spotify – AI wygeneruje Ci playlistę na bazie promptu 

Najnowszą funkcją, która być może niedługo trafi do testów, bądź od razu do finalnej aplikacji jest funkcja umożliwiająca tworzenie playlisty na bazie… promptu. Prompt, bardzo modne ostatnio słowo w świecie nowych technologii, służy jak wskazuje jego tłumaczenie do wskazania systemowi AI, czego od niego oczekujemy. Może obejmować to generowanie tekstu, grafiki odpowiedzi na pytanie, analizę danych i wiele innych. Wśród tych innych Spotify widzi generowanie playlisty.

O nowej funkcji w Spotify wiemy dzięki Crissowi Messinie, który w niedostępnym w Polsce serwisie Threads (na szczęście możemy jeszcze czytać treści innych), wkleił zrzuty ekranu kodu aplikacji Spotify. Ponoć pojawiła się także możliwość aktywacji tej funkcji, ale niestety nie jestem tego w stanie zweryfikować, więc podaję raczej jako ciekawostkę, niż potwierdzoną informację.

Spotify ma ogromny problem z białym szumem. Stawką setki milionów złotych

Nie wiem, czy funkcja tworzenia playlisty na bazie promptu będzie przełomowa. Wiem jednak, że ludzie zachwycili się ChatemGPT więc i o propozycji Spotify pewnie będzie wkrótce głośno. Ja tymczasem wracam do słuchania nowej płyty ulubionego duetu w Apple Music, który może nie przoduje w innowacjach, ale chociaż nie sponsoruje FC Barcelony.