Sony zamierza dalej oferować sprzęt, który znacznie odbiega formą od konkurencji. Mamy na ten temat naprawdę sporo przecieków, ale niektóre z nich nie są spójne. To co zobaczymy na wiosnę w przyszłym roku będzie naprawdę ciekawe. A Sony Xperia 1 VI naprawdę nas zaskoczy.

Przyznam się, że uwielbiam smartfony Sony. Nie tylko dlatego, iż mają świetne możliwości fotograficzne. Istotnym elementem jest to, że różnią się od tego, co widzimy na rynku. Sony nie podąża za trendami i to naprawdę podoba się wiernym fanom.

//dzisiaj na dailyweb

Najnowsze informacje mówią jednak, że zobaczymy zmienioną formę urządzenia i nowe moduły aparatu. Pojawiły się też pogłoski o flagowym modelu Sony Xperia Pro-II, który miał sporo miłośników.

Sony Xperia 1 V1 a może nawet Pro-II?

Zacznijmy od tego, że nowych urządzeń od Sony spodziewamy się tradycyjnie w końcówce kwietnia lub na początku maja. Niektóre osoby zaznajomione z branżą mówią, że pierwsze konkrety mogą pojawić się już w lutym. Możliwa jest również przedpremierowa prezentacja Sony właśnie na targach MWC w Barcelonie.

Kolejne plotki mówią o tym, że Sony Xperia 1 VI może zadebiutować pod zmienioną nazwą. W tym roku zobaczyliśmy tylko trzy modele smartfonów Sony — Xperia 1 V, 5 V oraz 10 V. Linia podobno ma zostać rozszerzona. Leaksterzy sugerują, że nowym modelem ma być Sony Xperia Pro-II. To byłaby wspaniała wiadomość, zwłaszcza że poprzedni model trafił na rynek prawie dwa lata temu.

Sony Xperia 1 VI
Tak może wyglądać Sony Xperia 1 VI. Fot. ZACKBUKS

To nadal nie koniec nowości. Sony Xperia 1 VI (lub jego odpowiednik z nową nazwą) wyróżni się przeprojektowanym frontem. Smartfon będzie posiadał większy, bo 6,9-calowy ekran! Uzyskanie takiej przekątnej miałoby być możliwe bez znaczącego zwiększenia rozmiaru urządzenia. Poprzednie modele Sony miały sporej wielkości górną ramkę wyświetlacza. A tu wreszcie zostałaby ona zredukowana do absolutnego minimum (chociaż pewnie klienci Sony mają do niej sentyment).

Recenzja Sony Xperia 1 V: smartfon podąża własną, naprawdę ciekawą drogą

Trzeba sobie też powiedzieć o kamerze do selfie. Komentatorzy mówią, że wreszcie zobaczymy rozwiązanie o nazwie mikro-matrix – to otwór na kamerę, który ma naprawdę niewielkie rozmiary i może być umiejscowiony nawet na brzegu obudowy. Jeśli dobrze pamiętam, to o takim rozwiązaniu spekulowało się tuż przed premierą modelu Xperia 1 IV i na pewno przed premierą aktualnego modelu Xperia 1 V, który mogliśmy przetestować.

Sony Xperia 1 VI
Sony Xperia 1 VI – tak mógłby wyglądać układ kamery w nowym modelu. Fot. Sumaho Digest

Wiemy też co nieco o samych parametrach. Jest już pewne, że nowy flagowiec Sony zostanie wyposażony w procesor Sanpdragon 8 Gen 3. Dodatkowo urządzenie będzie posiadać całkiem nowy układ kamer. Ponownie zobaczymy tu 1-calowy sensor. Tym razem będzie to jednak autorski układ Sony LYT900 (1/0,98 cala, 50 MP, Stacked CMOS).

Sony
Fot. Sumaho Digest

Co więcej, jedno z oczek dysponować będzie nowym obiektywem Vario-Sonnar stworzonym razem z frimą Carl Zeiss. Ma on oferować bezstratny zoom w granicach ekwiwalentu 85-130 mm (poprzedni 85-125 mm) i to właśnie on ma współpracować z 1-calowym sensorem LYT900.

Zagadką jest specyfikacja znaleziona przez jednego z użytkowników Reddita. Ponoć fotograficzna nowego modelu ma wyglądać tak:

  • 48 MP,
  • 12 MP, 16 mm, 1/2.5 cala, F2.2,
  • 12 MP, 85-130 mm, 1/3.5 cala, f/2.6-2.8,
  • 12 MP, 16 mm, 1/2.5 cala, f/2.2.

Ta specyfikacja jest bardzo zbliżona do aktualnego modelu. W zasadzie różni się ona tylko ogniskową obiektywu z zoomem i ciemniejszą przysłoną aparatu. Na tę chwilę nie wiemy, co mamy myśleć. Jedynym wytłumaczeniem jest to, że naprawdę flagowym modelem będzie Xperia Pro-II. A Xperia 1 VI zadebiutuje jedynie z drobnymi zmianami.