Jednym z niechlubnych trendów ostatnich czasów jest niespodziewana podwyżka cen w modelu subskrypcyjnym, a zarazem odzwyczajanie użytkowników od tego, że internet jest bezpłatny. Meta ogłosiła płatny plan bez reklam, Twitter (X) testuje nowe modele płatności, a YouTube Premium właśnie zagroził podniesieniem cen.

Eksperci marketingowi są zgodni, zdecydowanie mierzymy się właśnie ze zmierzchem ery bezpłatnych mediów społecznościowych. Coraz więcej platform wprowadza w swoim standardzie płatną subskrypcję, tym samym zmuszając użytkownika do zastanowienia się, czy ten jest gotów tyle płacić za użytkowanie danej platformy.

//dzisiaj na dailyweb

YouTube Premium właśnie ogłosił, że już wkrótce podniosą ceny nawet o 50% (!) w wybranych regionach. Okazuje się, że objęte podwyżką będą najbardziej atrakcyjne dla YT rynki, w tym m.in. Polska. Czego możemy się spodziewać?

Podwyżka cen YouTube Premium

Obecnie YouTube Premium kosztuje w Polsce 23,99 zł. Według zapowiedzi YT i komentarzy użytkowników, którzy już mają dostępną nową ofertę, ceny mają wzrosnąć o ok. 30%-50% (w zależności od rynku), w Polsce do ok. 35 zł. Oznacza to, że spodziewany koszt nowej usługi bez reklam, może nas kosztować nawet ok. 50 złotych miesięcznie (w pakiecie rodzinnym). Czy użytkownicy, którzy codziennie korzystają z YT, nadal zdecydują się na płatną subskrypcję? Biorąc pod uwagę fakt, że kolejne platformy będą się upominać o swoje opłaty, myślę, że wielu aktywnych użytkowników się zawaha, czy wersja Premium jest tego warta.

Przypomnijmy w tym miejscu, że YouTube zaczął testowanie nowych cen w USA, już w lipcu. Aby sprawdzić, jak użytkownicy zareagują, podniesiono wtedy ceny pakietu o $2 miesięcznie.

YouTube 2

Korzyści YouTube Premium

Jednym z podstawowych wyróżników pakietu Premium, jest oczywiście brak reklam. Do tego w planie rodzinnym, możemy dodać kilka osób do jednej subskrybcji, otrzymujemy możliwość korzystania z YouTube Music, przy wygaszonym ekranie, czy też możemy pobrać dowolny film i odtworzyć go offline. Biorąc pod uwagę trendy i coraz większą popularność formatu wideo, z pewnością najwięksi fani platformy, zdecydują się na dalsze korzystanie z płatnej wersji. Okazjonalni użytkownicy z pewnością dwa razy się zastanowią, czy to właśnie na tej platformie zostawią swoje pieniądze, bo nie ukrywajmy, taniej to już z pewnością nie będzie.

YouTube eksperymentuje z nowymi funkcjami Premium. Tym razem dla wszystkich

Czy warto korzystać z YouTube Premium w Polsce?


YouTube Premium oferuje kilka korzyści, które mogą być atrakcyjne dla miłośników wideo. Dla osób często korzystających z YouTube, eliminuje reklamy, co poprawia komfort oglądania i zmniejsza poczucie frustracji tym, że co chwilę coś Cię odrywa od oglądania. Jednak najważniejszą zaletą jest możliwość pobierania filmów i odtwarzania ich offline, co jest przydatne na słabszych połączeniach internetowych lub szczególnie w podróży. Warto również zwrócić uwagę na YouTube Music Premium, który jest częścią subskrypcji i oferuje muzykę bez reklam, a także możliwość słuchania w tle. Jeśli korzystasz z tych platform intensywnie i chciałbyś uniknąć reklam oraz mieć dostęp do dodatkowych funkcji, YouTube Premium będzie dla Ciebie pewnie koniecznością. Czas pokaże, czy jednak nie będzie to moment na pogodzenie się z reklamami w bezpłatnej wersji.