RED to producent bardzo zaawansowanych kamer kinowych, które przyczyniły się do cyfrowej rewolucji w dziedzinie kinematografii. Właśnie poinformowani, że firma zostaje przejęta przez japońskiego Nikona.

To naturalny krok, który pomoże Nikonowi spenetrować dziewiczy dla niego rynek. Bo chociaż w przeszłości zdarzały mu się produkty stworzone dla wideo, to jest to jednak rynek, który latami bagatelizowano.

RED nie zachowa niezależności w strukturach Nikon. Oznacza to, że możemy doczekać się naprawdę ciekawych produktów z logiem Nikona na puszce.

RED przejęty w całości przez Nikona

Nikon RED

RED to firma z niemal 20-letnią historią. Założona została w Kalifornii w 2005 roku, przez Jimma Jannarda (tego od okularów Oakley :D ). Jim był niezadowolony z jakości i sposobu obsługi cyfrowych kamer Sony w tamtym czasie. Postanowił, że zrobi to lepiej. Wraz z Frederickiem Lumiere (twórcą aplikacji Lumiere HD) oraz Tedem Schilowitzem zaczęli pracować oni nad stworzeniem własnej kamery.

10-letni Nikon potwierdził swoją wartość! Oto kilka fot, które nim zrobiłem #analoglife

Problemem była jakość. W tamtych czasach filmowe kamery nagrywały w materiale 2K. Chcieli jednak osiągnąć coś znacznie lepszego — jakość zdjęć jak z lustrzanki, ale w materiale wideo o wysokiej liczbie klatek na sekundę. Tak powstała pierwsza kamera marki — RED One, oferująca możliwość nagrywania materiału w 4K. Jednym z pierwszych testerów był Peter Jackson, któremu idea bardzo się spodobała.

Firma RED przyczyniła się pośrednio do cyfrowej rewolucji w kinie. Jej założyciele wielokrotnie podkreślali jednak, że nie mieli tego na względzie. W 2016 roku, 1 na 4 filmy, z listy najlepiej zarabiających, kręcone były przy użyciu kamer RED.

Doświadczenie firmy Nikon w zakresie rozwoju produktów, wyjątkowa niezawodność i know-how w przetwarzaniu obrazu, a także technologia optyczna i interfejs użytkownika wraz z wiedzą RED w zakresie aparatów kinowych, w tym unikalną technologią kompresji obrazu i nauką o kolorach, umożliwi rozwój charakterystycznych produktów na rynku profesjonalnych, cyfrowych kamer kinowych.

Dzisiaj amerykańska firma przyjęła ofertę firmy Nikon, który pragnie przejąć 100% udziałów w firmie. Komunikat na stronie korporacyjnej Nikona czytamy, że przejęcie uczyni RED całkowicie zależną od japońskiej firmy. Przekazano również, że Nikon wykorzysta to przejęcie do rozszerzenia szybko rozwijającego się rynku profesjonalnych cyfrowych kamer kinowych, opierając się na podstawach biznesowych i sieciach obu firm.