Manipulowanie rynkiem reklamowym Google oraz Facebooka. Pozew USA kontra Google

0:00
Długość nagrania: 36:04
Rozmawiają:

Łukasz Krebok i Adrian Jaworek

Uruchomiliśmy TechStock! Poznaj TechStock, czyli absolutnie darmowe zdjęcia wysokiej jakości... od DailyWeb!

W nasze łapki trafił PDF zawierający treść pozwu przygotowanego przez kilkanaście stanów USA przeciwko Google.

Z treści pozwu możemy się dowiedzieć, że Google manipuluje rynkiem reklamowym. Chodzi konkretnie o mechanizmy ich giełdy Ad Exchange. Nie są w tym procederze sami. W pozwie znajdują się również informacje na temat ich tajnej współpracy w tym temacie z Facebookiem, który również posiada swoją giełdę reklam FAN – Facebook Audience Network.

Manipulowanie rynkiem reklamowym Google

Tajne porozumienie nazywać ma się Jedi Blue. Obaj zgodnie przyznajemy, że jest to coś, co w niedalekiej przyszłości wybuchnie, jeśli treść pozwu okaże się prawdziwa i takie niecne praktyki manipulacji w celu osiągnięcia zysku miały miejsce ze strony Google oraz Facebooku. Nie chodzi jednak tylko o reklamy. Przewijają się również tematy związane z prywatnością oraz namierzaniem użytkowników Apple. Jest to ciekawa sprawa, ale na jakieś konkrety będziemy pewnie musieli poczekać, podobnie jak było w przypadku afery Panama Papers.

R E K L A M A

Link do pozwu: https://storage.courtlistener.com/recap/gov.uscourts.nysd.564903/gov.uscourts.nysd.564903.152.0_1.pdf

Polecamy lekturę pierwszych 10 stron, tam w punktach wylistowane jest to, czego miał się dopuścić nasz ukochany Google.

Zobacz także

Inflacja w Polsce: aplikacje ze zniżkami i promocjami okazują się skutecznym ratunkiem na galopujące ceny Filmowe zestawy od Lego: które cieszą się największą popularnością?