Hakerzy złamali zabezpieczenia kolejnej giełdy kryptowalut.

Tym razem ucierpiał Bitmart, z którego zniknęła równowartość kilkuset milionów złotych.

Kryptowaluty otwierają przed nami szereg nowych możliwości. Można nimi płacić w coraz większej ilości miejsc, a dla wielu są też ulubioną formą inwestycji. Niestety, tak jak to bywa  ze standardowymi pieniędzmi, kryptowaluty także można ukraść. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych przypadkach, kiedy zabezpieczenia popularnych serwisów nie poradziły sobie z atakiem hakerów.

R E K L A M A

W sobotę zaatakowano popularną giełdę Bitmart, z której skradziono cały zestaw różnych kryptowalut. Hakerzy ominęli najpopularniejsze z nich, a skupili się między innymi na X2P, BabyDoge czy SAFEMOON. Rozbicie przejętych pieniędzy na wiele walut to z pewnością dodatkowy środek bezpieczeństwa ze strony złodziei.

Hakerzy ukradli prawie 800 milionów złotych

Pracująca nad bezpieczeństwem blockchainu firma PeckShield Inc. potwierdziła, że łączna wartość tokenów przejętych w wyniku ataku to 196 milionów dolarów, co po obecnym kursie daje prawie 800 milionów złotych. Nie da się ukryć, że to dość zawrotna suma, szczególnie biorąc pod uwagę, że kryptowaluty to tak naprawdę zapisane na komputerach liczby. Wystarczy tylko pomyśleć, jak dużo miejsca zajmowałaby taka ilość prawdziwych pieniędzy.

Sheldon Xia, szef platformy Bitmart na swoim profilu na Twitterze poinformował, że powodem włamania była kradzież klucza powiązanego z dwoma hot walletami, czyli specjalnymi programami umożliwiającymi przechowywanie kryptowalut w chmurze. Nie potwierdzono, jak dokładnie doszło do przejęcia przez hakerów owego klucza. Firma zapewniła natomiast, że pokryje straty poniesione w wyniku ataku.

Hot wallet, czyli gorący portfel, w przeciwieństwie do zimnego portfela (cold wallet), jest znacznie bardziej niebezpieczną metodą przechowywania kryptowalut. Hakerom dużo trudniej dostać się do pieniędzy znajdujących się na zimnych portfelach, gdyż nie są one oparte na sieci internetowej. Jeżeli chcemy więc trzymać spore sumy w kryptowalutach, warto pamiętać o zastosowaniu jak największej ilości zabezpieczeń, by zminimalizować ryzyko straty w wyniku ataku.

Bitmart wstrzymał póki co wszelkie wypłaty. Firma tłumaczy, że jest to spowodowane środkami bezpieczeństwa, a pełna funkcjonalność zostanie przywrócona niedługo. Ponadto już niedługo możemy spodziewać się kolejnych aktualizacji ze strony przedstawicieli platformy.